25 Mart 2019
  • Bolu-3°C
  • İstanbul6°C
  • Ankara-2°C

ARTIK HER YERDEN İLAÇ ALMAK YOK

ARTIK HER YERDEN İLAÇ ALMAK YOK

02 Mart 2011 Çarşamba 00:00

İl Sağlık Müdürlüğü İlaç ve Eczacılık Şube Müdürlüğü ekipleri zabıta eşliğinde il merkezindeki çok sayıda iş yerinde arama yaptı. Yapılan arama sonucunda ağrı kesiciler, grip ve soğuk algınlığı tedavisinde kullanılan ve eczane dışında satışı yasak olan ilaçların büfe, market ve toptancılarda satıldığı belirlendi. Sağlık Müdürü Dursun Koç, Sağlık Müdürlüğü olarak yapılacak denetimlerde iş yerlerinde satılmak üzere ilaç bulundurulduğu tespit edildiğinde kişiler hakkında gerekli yasal işlem uygulanacağını belirtti.

İl Sağlık Müdürü Dursun Koç, gelen şikâyetler üzerine harekete geçtiklerini belirterek, şunları kaydetti: "Müdürlüğümüze gelen şikâyetler ve İlaç ve Eczacılık Şube Müdürlüğü tarafından yapılan denetimler sonucu bazı bakkal, market ve toptan gıda satışı yapan iş yerlerinde Sağlık Bakanlığı ruhsatlı ilaçların satıldığı tespit edildi. 6197 Sayılı Eczacılar ve Hakkındaki Kanun'un 43. maddesinde 'Zehirli veya kimyevi maddelerle tıbbi ecza ve müstahzarların müsaadesiz satılması yasaktır. Bunları müsaadesiz satan veya satmak üzere dükkânında bulunduranlar Türk Ceza Kanunu'nun 193. maddesine göre cezalandırılır.' denilmekte. Ayrıca ceza kanununun 193. maddesinde '1 içeriğinde zehir bulunan ve üretilmesi, bulundurulması veya satılması izne bağlı olan maddeyi izinsiz olarak üreten, bulunduran, satan veya nakleden kişi, iki aydan bir yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.' deniyor."
Dursun Koç, Sağlık Müdürlüğü olarak yapılacak denetimlerde iş yerlerinde satılmak üzere ilaç bulundurulduğu tespit edildiğinde kişiler hakkında gerekli yasal işlem uygulanacağını belirtti. Koç, "Meslek odalarına gerekli bilgilendirme yapıldı. Kendilerine üye iş yerlerine uyarı yapılması istendi. Bu yapılan çalışmalardan sonra devam eden denetimlerimizde tekrar satış yapıldığı tespit edildiği takdirde gereken yapılacak. Tüm iş yerlerimizin konu ile ilgili bilgi sahibi olmasını istiyoruz." dedi.
 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.