21 Mart 2019
  • Bolu12°C
  • İstanbul11°C
  • Ankara14°C

CHP MİLLETVEKİLİ ADAY ADAYI TANJU ÖZCAN: “AMAÇ HİZMET DEĞİL SİYASİ ÇIKAR”

CHP Milletvekili Aday Adayı Tanju Özcan: “Amaç hizmet değil siyasi çıkar”

03 Mart 2011 Perşembe 00:00

Merkez mahalle muhtarları, CHP İl Örgütü’nü ziyaret etti. Ziyarete damgasını vuran konu, yeni mahalle statüsüne geçen köyler oldu. CHP Milletvekili Aday Adayı Tanju Özcan, mahalle sayısındaki artışın siyasi çıkar sağlamak amaçlı gerçekleştirildiğini iddia etti ve “Artıştan en büyük zararı merkezdeki mahalleler görmüştür” dedi.

Mustafa Şengüleç başkanlığındaki Merkez Mahalle Muhtarlar Derneği üyeleri dün CHP İl Örgütü’nü ziyaret etti. CHP İl Başkanı Mehmet Karakaşoğlu, Milletvekili Aday Adayları Tanju Özcan ve Mehtap Özcan Mısırlıoğlu, eski Belediye Başkanı Necdet Gören ve çok sayıda partilinin hazır bulunduğu ziyarette muhtarların sorunları masaya yatırıldı. Şengüleç, il başkanlığına görevlendirilen Karakaşoğlu’na ve milletvekili aday adaylıklarını açıklayan Özcan ve Mısırlıoğlu’na önümüzdeki seçimler öncesi başarı dileklerinde bulundu.

CHP İl Başkanı Karakaşoğlu ise ziyaretten dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirdi ve muhtarları demokrasinin beşiği olarak gördüklerini söyledi. Mahallelilerin bir sıkıntıları olduğunda ilk olarak muhtarlara uğradığını ifade eden Karakaşoğlu, “Muhtarlarımız yeri geliyor bir polisin, bir sağlıkçının görevini yapıyor. Muhtarlarımız o nedenle mahallelerinin hem annesi, hem de babası konumundadır” diye konuştu.

“BELEDİYE BÜYÜK YÜKÜMLÜLÜK ALTINA GİRDİ”
Karakaşoğlu’nun açıklamalarının sonrası konuşan ve mahalle sayısında yaşanan artışı değerlendiren Necdet Gören, hizmet alımı konusunda merkezdeki mahallelerde sıkıntıların yaşadığını belirtti. Gören, “Belediye bu köyleri mahalle yaparken büyük bir yükümlülüğün altına girdi. Nüfus artışı sayesinde alınacak ödenekteki artış amaçlanmıştır. Ama ödenek artarken, hizmetinde o bölgelere sağlanması lazım. Önce yeni mahalle olan bölgelerde altyapı çalışmaları yapılmalıdır. Artış öncesi nüfusa göre İller Bankası’ndan alınan paraların yeni mahallelere harcanmasını haksızlık olarak görüyorum” dedi.

“YENİ MAHALLELER YETERLİ HİZMET ALAMIYOR”
Konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunan Tanju Özcan ise artışa yönelik şu eleştirileri getirdi: “Bu artış tamamen siyasi sebeplerle yapılmıştır. 2007 seçimlerinde şu an yeni mahalle olan bölgelerin iktidar partisine çok oy verdiği için bu alımlar gerçekleşmiştir. Bunu Bolu’da herkes biliyor. Nihayetinde bunu 29 Mart 2009 yerel seçimlerinde de gördük. Ancak burada çok kötü bir durum gerçekleşti ve Belediye’nin sınırları iki buçuk katına çıkarıldı. Yol uzunluğu 800 kilometreden 3 bin 500 kilometreye çıktı. Ve köylerimizin altyapısı hemen hemen hiç yoktu. İller Bankası’ndan alınan pay 10 milyon liradan 12 milyona çıkarak 2 milyon lira arttı. Fakat sorumluluk bölgesi ise iki buçuk kat arttı. Nüfus belli ölçüde arttı. Oysaki mevcut mahallelere dahi yeterli hizmet getirilemiyordu. Eskiden bu bölgeler İl Özel İdare’den hizmet alırlarken, şimdi oradan da Belediye’den de yeterli hizmet alamıyorlar. Sadece iki yeni mahallede yatırımların yapıldığını görüyoruz. Onun dışındaki bölgelere ise yeterli hizmetler götürülmemektedir.”

“İHTİYAÇ SAHİPLERİ MUHTARLARLA TESPİT EDİLMELİ"
Açıklamaların sonrasında konuşan Mustafa Şengüleç ise Sosyal Yardımlaşma Vakfı’nın yoksul ailelerin tespitinde muhtarlara fikirlerini sormadığını söyledi ve uygulamayı eleştirdi. Şengüleç, “Bu durumu defalarca dile getirdik. Emniyet’le veya diğer kurumlarla ilgili herhangi bir durum olduğunda muhtarlar mutlaka aranır. Fakat ihtiyaç sahibi ailelerin belirlenmesinde, sorumlu olduğu mahalleyi ya da köyü en iyi tanıyan muhtara fikirleri sorulmuyor, görüşleri alınmıyor. Ben bunu anlamış değilim. Yetkililerimizin bu konuyla ilgilenmelerini talep ediyoruz” şeklinde konuştu.
 UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.