15 Kasım 2018
  • Bolu3°C
  • İstanbul10°C
  • Ankara3°C

“YÖNETMEN OLMAK İSTİYORUM”

“Yönetmen olmak istiyorum”

03 Mart 2011 Perşembe 00:00

Ömer Aşık, yaptığımız röportajın ikinci bölümünde yaşadıklarını anlatmaya devam etti. Ömer Aşık, engellenmesi mümkün olmayan bir azmin örnek bir yaşam öyküsü…

RÖPORTAJ: ZEKİ ERCİVAN
Sevgili dostum Fizyoterapist İlhan Kurt’la birlikte gittiğimiz Ömer Aşık röportajından dönerken, dönüp biraz geriye doğru düşünmeye başladım. Hayatın koyduğu engellere aldırmadan yürüyen Ömer’in hayatına baktım bir süre onun yaşam sevincine, azmine ve başardıklarına birde bedensel engeli olmayan beyninin içinde duvar örmüş fikirsel engelli üretim engeli olan çalışma yılgını mutsuz insanlar yığınına “Ne garip çelişki” dedim içimden “Ne garip çelişki”. İşte kocaman yüreğiyle hayata tutunmuş inadına engel tanımadan yolculuğunu sürdüren ve illa bir gün sinema yönetmeni olmak isteyen sevgili kardeşim Ömer’in düşündükleri ve yaşadıkları…

Okul hayatın sona erdikten sonrada çalışmayı bırakmadın o süre zarfında neler yaptın bize biraz o konuda bilgi verir misin?
Lise üçüncü sınıftan sonra hayatın gerçekleriyle daha fazla yüzleşmeye başladım. Bizim durumumuzda olan insanlar için herhangi bir yerde tezgahtarlık ya da herhangi bir fabrikada çalışabilme olanağımız yok. Bizim durumumuzda bulunan insanlar için devlet memurluğu bulunmaz nimetlerden bir tanesi. Ben lise son sınıftayken Milli Eğitim Bakanlığı personel alım ilanını duyurdu. Ben o dönemde öğrenciyken okulumuzda görev yapan bir hizmetli ağabeyimiz vardı biz okul olarak “Fahrettin Dayı” diyorduk ağabeyimize. Fahrettin Dayı bir sabah okula gittiğimde beni yanına çağırdı böyle bir duyurunun olduğundan söz etti “Bir araştır bakalım” dedi. Bende araştırdım durumu okul idaresine bildirdim. Daha sonra sınav başvuruları açıldı fakat sınava katılım şartı olarak lise mezunu olmak gerekiyordu. Ben son sınıfta olduğum için biraz üzüldüm ama Milli Eğitim’e yinede başvurdum. Sonradan Bakanlıktan bir yazı daha gelmiş son sınıf öğrencileri de dâhil olabilirler diye. Bu değişiklik işte benim bu iş için yolumu açtı. Benim yinede ümidim yoktu. Benim üniversite ile ilgili hayalim vardı.

Ama bu hayalini kaybetmedin değil mi? Yani yine yaşam planının içinde bir yerlerde üniversite okumak var değil mi?
Evet, üniversite okumak istiyorum. Ben Anadolu Üniversitesi Sinema Yönetmenliği Bölümü’nü okumak istiyorum. Aslında yine sinema yönetmenliği bölümünü bitirdikten sonra hayalim devlet memuru olmaktı. TRT’de bu işi yapmak istiyordum. Tabi devlet memuru olmadan önce üniversite sınavına hazırlandım ancak beklediğim oranlarda bir netice alamadım. Okulumuzda Kimya Hocamız Mahmut Hoca var. Müdür Başyardımcımız Abdullah Hocam’da, Mahmut Hocamın da çok büyük yardımlarda bulundu. Ben şuan memur olduğum okulda öğrenciydim. Eski adıyla Abant Lisesi yeni adıyla Emine Mehmet Baysal Lisesi. Yaz tatilinde okuldan mezun olduktan sonra okulu ziyarete geldik diplomaların ne zaman çıkacağını öğrenmek için. Okulda müdür yardımcısının odasında otururken telefonum çaldı. Baktım Mahmut Hocam arıyor. Mahmut Hocam benim E-OKUL sisteminden girip T.C. kimlik numaramı bulmuş ve sınavların açıklandığını öğrendikten sonra sınava sonucumu öğrenmek için sisteme girmiş bakmış bana puanımı ilk haber veren Mahmut Hocam oldu. Sınav sonucu 94 puan aldığımı öğrendim de çok mutlu oldum. Sonra tercihlerimi yaptığımda Bolu’yu kazandım. Çok mutlu oldum. Hem ailemin yanımdayım hem arkadaşlarımın yanında yaşamımı sürdürmeye devam diyorum.

Yuvadan hiç ayrılmadın yani…
Evet, hiç ayrılmadım. Okuldan mezun odluktan bir buçuk hafta sonra yine okulda görev yapmaya başladım. Bir nevi öğrenciliğim devam ediyor.

Birde İlhan’la seninle ilgili konuşurken senin sosyal paylaşım ağında Facebook’ta profiline baktık iznin olmadan belki birazda ayıp ettik ama “Kavak Yelleri” dizisinde oynayan Pelin Karahan’ın fotoğrafları var profilinde. Pelin Karahan’a özel bir hayranlığın mı var?

Özel bir hayranlık değil normal bir hayranlık (Biraz utanıyor Ömer, çokta üzerine gitmek istemiyorum ama dayanamayıp tekrar soruyorum)

Peki, tanışmak ister miydin kendisiyle?
İmkânlar olursa neden olmasın.
Okurlarımıza son olarak söylemek istediğin iletmek istediğin bir şey var mı?

Hayata dair planlarım sürecek. Hedefler hayatın her karesinde var ve bu hedeflerin peşinden koşmaya devam edeceğim. Şuan en büyük hedeflerimden bir tanesi ne olursa olsun iki yıllıkta olsa bir üniversite bitirmek. Bir diğer hedefim ise ehliyet işimi çözüp arabama kavuşmak.
 UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.