18 Ağustos 2019
  • Bolu14°C
  • İstanbul22°C
  • Ankara19°C

BU MEKTUPTAN SONRA SİGARA İÇEBİLECEK MİSİNİZ?

BU MEKTUPTAN SONRA SİGARA İÇEBİLECEK MİSİNİZ?

04 Mart 2011 Cuma 00:00

 Mudurnu Yatılı İlköğretim Bölge Okulu Sağlık Temizlik ve Yeşilay Kulübü öğrencileri, sigara içen babalarına mektup yazdı. Bu mektuptan sonra babalar sigara içebilecek mi mektup babaların sigarayı bırakmasına faydalı olacak mı merak konusu.

 

Öğrencilerin sigara içen babaları için kaleme aldıkları mektup, "Seni çok seviyorum. Senin gibi olmak, senin gibi giyinmek, senin gibi yemek, içmek istiyorum." sözleriyle başlıyor.

 

”Sigara içmek kötü bir şey olsaydı sen kesinlikle içmezdin. İçtiğine göre çok faydalıdır”
Mektuplarında, "Her zaman demez miydin, 'Aslan çocuğum nasıl da babasına çekmiş' diye. İşte ben de seni taklit ederek senin yaptıklarını yapmak istiyorum." diyen öğrenciler, şöyle devam ediyor: "Ama verdiğin harçlık çok az. Mesela ayda 90 lira, yılda bin 80 lira. Şimdilik küçüğüm, 40 yıl bana bu parayı versen düz 40 bin lira. Bu parayı bana verirsen ancak senin gibi yaşamanın bir bölümünü gerçekleştirebilirim. Bu kadar parayı nereden mi bulayım diyorsun? Çok basit, kazanıp vereceksin. Hadi sana kolaylık sağlayayım, taksit taksit öde, ama vade farkını da üzerine koyarım. Çünkü alacağım içecekler her gün zam görüyor. Galiba çok merak ettin, bu kadar parayı ne yapacaksın diye, hiç, ne yapayım, senin yaptığın gibi sigara alıp içeceğim. Ne o baba kaşların çatıldı. Galiba çok kızdın. Bana mı kızacaksın. Herkesin yanında gururla adımı söylediğin aslan oğluna. Sen bilirsin babacığım. Kızarsın da, seversin de babam değil misin? Sevgili babacığım, bu konuda bana kızmana, bana sitem etmene hiç hakkın yok. Senin yaptığını ben de yapmak istiyorum. Senin içtiğin sigaradan ben de içmek istiyorum. Kim bilir sigara ne kadar tatlıdır? Çünkü sen her şeyin en iyisini yaparsın. Sigara içmek kötü bir şey olsaydı sen kesinlikle içmezdin. İçtiğine göre çok faydalıdır. Şöyle seninle karşılıklı sigara içmek ne keyifli olurdu. Ben senin sigaranı yakardım. Sen de benimkini."

 

”Sevgili babacığım. Gel sigaraya vereceğimiz para ile neler alacağımızın hayalini kuralım”
Mektupta sigara için ödenen paraları da hesaplayan öğrenciler, şunları kaydediyor: "Babacığım, yine çok kızdın, kaşların da çatıldı. İstersen oturup bu konuyu aramızda konuşalım. Senin içeceğin en ucuz sigaranın paketi 4 lira, ayda eder 120 lira, yılda eder düz 1400 lira, 10 yılda eder 14 bin lira. Sigara paketinin üzerinde yazdığı gibi, 'Sigara öldürür' yazısına göre sigara içerek ölmezsem 40 yıl sigara içeceğime göre 56 bin lira eder. İkimiz paralarımızı birleştirirsek 112 bin, eski parayla 112 milyar eder. Sevgili babacığım. Gel sigaraya vereceğimiz para ile neler alacağımızın hayalini kuralım. Ev alabiliriz, araba alabiliriz, daha neler neler alabiliriz. Bu kadar para ile neleri alacağımızın hayalini kurmak bile bir başka oluyor. Konuştuklarımızı kardeşlerimle annem duymasın, onlar da benim istediğim kadar para isterlerse hesap iyice karışır. Sevgili babacığım. Bir kumbara alıp her gün senin yerine 4 lira, benim yerime 4 lira atalım. Su gibi akıp giden zaman içinde bir de bakacağız ki attığımız paraları kumbaralar bile almayacak."

 

”Hadi babacığım, söndür sigaranı, ikinci sınıf vatandaş olmaktan kurtul”
Babalarına sigarayı bırakma çağrısı yapan öğrenciler, mektuplarını şu sözlerle tamamlıyor: "Arkadaşımın babası da sigarayı bıraktı. Hadi babacığım, söndür sigaranı, ikinci sınıf vatandaş olmaktan kurtul. At paketini çöp kutusuna, şunu da içeyim demeden bitirelim şu işi. Bak öksürüyorsun. Daha yeni doktora gittin. Doktor da sigara içmemeni istemiş. Bak göreceksin sigarayı bırakınca eski sağlığına kavuşacaksın. Baba oğul birlikte temiz havalı yerlerde gezer eğleniriz. Sevgili babacığım, öğretmenim bana sigaranın ne kadar zararlı olduğunu öğretti. Ben de öğretmenime söz verdim. 'Hayatımda hiç sigara içmeyeceğim. Spor yapacağım. Zararlı alışkanlıklar edinmeyeceğim. Sağlıklı olacağım.' diye. Sevgili babacığım, bu mektup eline geçince birkaç defa daha okuyacağını biliyorum. Biraz düşününce ne kadar haklı olduğumu anlayacaksın. Sigarayı bıraktığın zaman ailemizin ne kadar mutlu olacağını göreceksin. Canım babacığım, seni çok seviyorum. Seninle gurur duyuyorum. Bir daha dünyaya gelsem, babamın kim olmasını sorsalar ben yine seni seçerim. Sen dünyanın en iyi babasısın, ellerinden öpüyorum."UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.