22 Ağustos 2019
  • Bolu17°C
  • İstanbul22°C
  • Ankara16°C

ARTIK EHLİYET ALMAK DAHA ZOR

Artık ehliyet almak daha zor

05 Mart 2011 Cumartesi 00:00

 Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), sürücü kursları ile ilgili bir dizi yeni karar aldı. Değişiklikleri değerlendiren Özel Bolu Abant Sürücü Kursu Müdürü Nihat Ünalan, “Yeni dönemde ehliyet almak zorlaşıyor” dedi.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), sürücü kursları ile ilgili bir dizi yeni karar aldı. Artık sürücü adayları zorunlu olarak “gece direksiyon eğitimine” alınacak, direksiyon sınavlarında yığılmaların önlenmesi için randevu usulüne geçilecek. Direksiyon sınavı sırasında sürücü adayının yanına sürücü kursu öğreticisinin yerine sınavı yapanlar oturacak. Direksiyon eğitimi verilecek araçlara da 10 yaş sınırı getirildi.
Yeni düzenlemeleri Özel Bolu Abant Sürücü Kursu Müdürü ve Direksiyon Usta Öğreticisi Nihat Ünalan değerlendirdi. Yaklaşık 8 yıldır direksiyon usta öğreticiliği yaptığını belirten Ünalan, yılda ortalama bin sürücü yetiştirdiklerini belirtti. Düzenlemeyle ilgili açıklamalarda bulunan Ünalan, “Biz Özel Bolu Abant Sürücü Kursu olarak çalışma saatleri kurs için uygun olmayan adaylar için zaten gece sürüş hizmeti veriyorduk. Ancak bu eğitimlerin tüm adaylar için geçerli olmasını sürücü adayları açısından oldukça yararlı görüyorum” dedi.

“DÜZENLEMENİN GETİRDİĞİ DEZAVANTAJLAR VAR”

Sürücü adaylarına ortalama 25 saat uygulamalı sürüş eğitimi verdiklerini ifade eden Ünalan, “Bizim eğittiğimiz sürücüyü sadece 5 dakika süren bir değerlendirmeyle Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı bir komisyon değerlendiriyor. Daha önceden puanlama esnasında sürücü adayının yanında direksiyon usta öğreticileri olarak bizler oturuyorduk. Ancak yeni düzenleme bizi arka koltuğu gönderiyor ve sürücünün yanına puanlamayı yapacak olan MEB komisyon üyesini oturtuyor. Bu durum küçük bir ayrıntı olarak görülse dahi önemli. Bunun beraberinde getirdiği birtakım dezavantajlar var. Bu durum aday da psikolojik bir baskı yaratacak ve adayın sınavda başarısız olma riskini arttıracaktır. Öte yandan direksiyon sınavı sırasında sürücü adayının yanına oturan bazı sürücü kursu öğreticilerinin, adayın hata yaptığı anda kendisinin debriyaj ve frene bastığını ve adayın geçerli puan almasına yardımcı olduğu yönünde duyumlar alıyorduk. Bunun önüne geçmesi ve bu uygulamanın adayın hakkıyla ehliyet alacak olmasını sağlaması açısından olumlu değerlendiriyorum. Bu durum gösteriyor ki ehliyet almak artık eskisinden daha da zor hale gelecek” diye konuştu.

DİREKSİYON SINAVLARINDA RANDEVU DÖNEMİ

Direksiyon eğitimleri sınavı konusunda randevulu döneme geçildiğini dile getiren Ünalan, “Eski uygulamada adaylardan sabah saat 08.30'da sınav yerlerine gelmeleri isteniyor, adaylar sıra kendilerine gelinceye kadar saatlerce beklemek zorunda kalıyordu. Artık adaylara, direksiyon eğitimi sınavının yapıldığı gün ve saat önceden bildirilecek. Sınav 15 dakika sürecek” bilgisini verdi. Ünalan eğitim araçlarının 10 yaştan büyük olmaması konusunda yapılan değişikliği de sürücü adayları açısından olumlu bir değişiklik olarak değerlendirdi.

“PUANLAMALARI USTA ÖĞRETİCİLER YAPMALI”

Açıklamalarının son bölümünde MEB'e bağlı komisyon üyelerince verilen direksiyon sınavı puanlama şekline tepki gösteren Ünalan, Avrupa da puanlamayı direksiyon usta öğreticilerinin yaptığını, Türkiye'de de bu şekilde olması gerektiğini savundu. Ünalan, gerekçe olarak sürücü adaylarını direksiyon usta öğreticilerinin yetiştirdiğini, en iyi ve en doğru değerlendirmeyi de direksiyon usta öğreticilerinin yapabileceğini söyledi.UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.