18 Şubat 2019
  • Bolu3°C
  • İstanbul10°C
  • Ankara6°C

KÖROĞLU GAZETECİLER CEMİYETİ BAŞKANI HÜSEYİN AYKAN; “MALI GÖTÜRENLER VARSA ONLAR AÇIKLANSIN”

Köroğlu Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Hüseyin Aykan; “Malı götürenler varsa onlar açıklansın”

07 Mart 2011 Pazartesi 00:00

 Bolu Belediyesi’nin 2010 yılında basın yayın organlarına yaptığı 275 bin lira tutarındaki ödemeleri Bolu Köroğlu Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Hüseyin Aykan değerlendirdi. Basının her kurum ve kuruluşu rahatlıkla sorgulayabilme özgürlüğünü elinde bulundurduğunu belirten Aykan, basın kuruluşlarının önemli bir sınavdan geçtiğini söyledi.

Bolu Köroğlu Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Hüseyin Aykan, Bolu Belediyesi’nin 2010 yılında Bolu yerel basınına yapmış olduğu ödemelerle ilgili açıklamalarda bulundu. Basın organlarında yer alan ödeme haberleri sonrası değerlendirmelerde bulunan Aykan, “Belediye’nin 275 bin lira tutarında basın organlarına ödeme yaptığı şeklinde haberler yayınlandı. İl özel idareler, belediyeler ve kamu kurum ve kuruluşları yerel basını desteklerler. Burada daha önceki köşe yazılarımda da belirtmiştim. Önemli olan kimin ne kadar aldığı değil, ödenen meblağların usulüne uygun piyasa şartlarına uygun ödenip ödenmediği. Bunun da mutlaka kamuoyuna açıklanması gerekir. Yoksa şu fazla almış, bu fazla almış şeklinde bir tartışma zaten olmaz. Eğer biri düzgün bir yapıyorsa ve bu işi piyasa kalitesinde Belediye’ye sağlıyorsa bu basın kuruluşu da olabilir. Ancak matbaası olmayan bir sürü gazeteye matbaa işlerinin verilmesi, alakasız işlerin alakasız kurumlara verilmesi gözden kaçırılmamış olması lazım” dedi.

“TÜM MEDYA ORGANLARINI BELEDİYE’DEN ALDIKLARI ÖDEMELERİ AÇIKLAMAYA ÇAĞIRIYORUM”
Rakamsal verilere ilişkin olarak değerlendirmelerde bulunan Aykan, “Yanlışlık hakkaniyet noktasında başlıyor. Çünkü listeye baktığımızda bazı haftalık gazetelerin neredeyse günlük gazeteler kadar ilan aldığı, hatta bazı çıkmayan gazetelerin ilan ve reklam bedeli aldıkları görülüyor. Mesela bunlardan bir tanesi Yörenin Sesi gazetesi. Bu gazeteyi uzun süredir piyasada göremiyoruz ama 2010 yılı içerisinde bu gazeteye ödenen reklam ve abonelik ücretlerini bu listede görebiliyoruz. Çıkış periyodu sağlıklı olmayan, günlük veya haftalık gazeteler gibi bildirdiği periyotta yayınlanmayan bazı gazetelerinde aynı şekilde abone ve reklam parası aldıklarını görüyoruz. Ki sorunda buradan çıkıyor. Ben bütün gazetelerin Belediye’den aldıkları ilan, reklam bedellerinin hükmünü yayınlanmasını istiyorum. Cemiyet üyelerimizle yaptığımız görüşmelerde bu tabloların yayınlanmasına karar verdik. Aynı hassasiyeti diğer medya kurumlarından ve diğer gazeteci cemiyetlerinden bekliyoruz. Çünkü bizler cemiyetimizin ne kadar para aldığını ve hangi işler karşılığında hangi faturalarla ve hangi fatura numaralarıyla aldığını kamuoyuyla paylaşacağız” diye konuştu.

“BELEDİYE BU KONUYU AYRINTILARIYLA ARAŞTIRMALI”
Aykan konuyla ilgili açıklamalarını şöyle sürdürdü: “Bu noktada belediye başkanımızın bir açıklaması vardı. Bu açıklamayla ilgili de şunu belirtmek istiyorum. Başkanımızın bir sözü vardı, ‘1 kuruş dahi yanlış ödendiğini tespit eden varsa, bunun cezasını ellerimle veririm.’ Burada 275 bin liranın açıklanması lazım. ‘Cezasını veririm’ diye geçiştirmek mümkün değil. Lütfen Sayın Başkan da bu konuda üzerine düşeni yapsın ve belediye tarafından bu konunun araştırmaları yapılsın ve haklı mı almış, doğru mu almış, faturalar doğru mu kesilmiş, doğru bir karşılık mı alınmış bunların ayrıntılarıyla ortaya konulması lazım. Ama önce medya kuruluşları, her kesimi rahatlıkla eleştiri getirebilen kurumlarında kendisi ile ilgili bir mevzu olduğunda son derece açık olması lazım. Bu il de gazetecilik yapıyorum diyen gazetecilerinde bunları nasıl aldığını teker teker, fatura fatura açıklaması lazım. Bu konuda ilk girişimi Bolu Gündem gazetesi başlattı ve bizde böyle bir çalışmayı cemiyet olarak başlattık. Arkadaşlarımın böyle halisane bir karar alıp, herkesin hiç kimsenin çevirmeden ne kadar kurum varsa bunların sahipleriyle görüştüm ve hiç kimse itiraz etmeden kabul ettiler. Kendi üyelerimizle ilgili tabloları açıklayacağız.”

“ASARIM, KESERİM DİYEREK BU İŞ KAPATILMAMALI”
Bu konuya ilişkin kamuoyunun merakla beklediği açıklamaların ilgili kurumlarca yapılması gerektiğini ifade eden Aykan, “Biz cemiyet olarak hemen her şeyi şeffaf hale getireceğiz. Ne aldığımızı, ne verdiğimizi açıklayacağız. Bu konuda Bolu Gazeteciler Cemiyeti ve Belediye Başkanlığı’nın da şeffaf olmasını istiyoruz. Amiyane tabirlerle asarım, keserim diyerek bu işi kapatmamak lazım. Sayın Belediye Başkanı gereğini yapması lazım. Gereği de Sayın Belediye Başkanı’nın bir heyet oluşturup, gerekli incelemeleri başlatması ve iddialar doğru mudur, naylon faturalar var mıdır, her şey normal mi ödenmiştir araştırmaları yapılmalıdır. Keza geçtiğimiz günlerde gazetemiz köşe yazarlarından İmdat Aslan’ın yazdığı bir yazıya Belediye özel kaleminden gelen yanıtında aynen şu ibare vardı: ‘Basına ödenen tüm ücretler Belediye Başkanı’nın bilgisinde ve takdirindedir.’ Eğer bunlar Belediye Başkanı’nın bilgisi dahilindeyse, Başkan çıkıp bunu açık yüreklilikle açıklamalı. Buradaki önemli konu kimin ne kadar aldığı değil. Toplum bu konuda infial halinde. Medyacılar herkesi eleştirirken, kendileri malı götürüyor gibi algılandılar. Malı götürenler varsa onlar açıklansın. Bu konudaki hassasiyetimizin aynısını Belediye’den de bekliyoruz. Biz töhmet altında kalmak istemiyoruz. Ve töhmet altında kalmak istemediğimiz için böyle açıklamaları herkesin yapmasını istiyoruz” ifadelerini kullandı.

KALEM KALEM AÇIKLANMALI
Köroğlu Gazeteciler Cemiyeti ile Bolu Gazeteciler Cemiyeti’nin aldıkları farklı ödemelere ilişkin değerlendirmelerle açıklamalarını sürdüren Aykan, “Köroğlu Gazeteciler Cemiyeti’nin bütün işlerini sahibini bulunduğum ajans yapıyor. 3 bin liralık fatura bedellerini 2010 yılında çıkardığımız gazetelerdeki reklam bedeli olarak aldık. Bunlardan üç fatura var. Bir tanesi bin 500 lira. Şükran Günleri için aldığımız tam sayfa ilandı. İki tanesi de belediye başkanının bayram gazetelerinde tebrik ilanlarından oluşan 750’şer tane iki tane fatura. Bunu haricinde cemiyetimizin almış olduğu başka bir para yoktur. Ama iddialar da var ki, karşı cemiyetin 36 bin lira fatura kestiği söylenmektedir. Bu kesilen faturanın, diğer kurumlardan nasıl istiyorsak kalem kalem, o cemiyetteki arkadaşlarımızın da buna makul açıklamalarının olması gerektiğini düşünüyorum. Bu isteği bir vatandaş olarak, bir gazeteci olarak kamuoyu adına bekliyorum” diyerek açıklamalarını sonlandırdı.
 


UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.