22 Şubat 2019
  • Bolu6°C
  • İstanbul9°C
  • Ankara4°C

SEYİT MAHALLESİ MUHTARI İLHAMİ OTACIOĞLU: “HİZMET İÇİN 'EVET' DEDİK, PİŞMAN DEĞİLİZ”

Seyit Mahallesi Muhtarı İlhami Otacıoğlu: “Hizmet için 'Evet' dedik,  pişman değiliz”

07 Mart 2011 Pazartesi 00:00

 Köy statüsündeyken Belediye yetkilileriyle yaptıkları görüşmelerde mahalle olma teklifine 'Evet' dediklerini belirten Muhtar Otacıoğlu, değişiklik sonrası Belediye tarafından mahallelerinde gerçekleştirilen yatırımları anlattı. Muhtar Otacıoğlu, “Yapılan hizmetleri görünce iyi ki mahalle olmuşuz diyorum” dedi.

Röportaj: Mehmet Korkusuz

Muhtar Çakmağı köşemizin bu haftaki konuğu Seyit Mahallesi Muhtarı İlhami Otacıoğlu oldu. Muhtarlıktaki ikinci dönemini sürdüren Otacıoğlu, Seyit'in köy statüsünden mahalle statüsüne geçiş sürecindeki önemli ayrıntıları anlattı. Yapılan çalışmalara yerinde şahit olma imkanını bulduğumuz röportajımızda Otacıoğlu, mahallelerinde gerçekleştirilen yatırımları anlattı ve muhtarlık görevinden bahsetti. Röportajımızın ayrıntıları şöyle:

Bize kendinizi tanıtır mısınız?
1955 yılında Çampınar Köyü'nde doğdum. İşim dolayısıyla 1975 yılında şu an da mahalle olan Seyit'e taşındım. Ardından askere gittim ve dönüşte Valilik Konağı'nda 25 yıl süre çalıştım. Bu süre zarfında 13 Vali ile çalıştım. Bunların tamamından bir şeyler öğrendiğimi düşünüyorum. 2001 yılında da emekli oldum. 2004 yılındaki seçime kadar çiftçilikle uğraştım. Evliyim ve iki çocuk babasıyım.

Muhtarlık nereden aklınıza geldi?
2004 yılında yapılan seçimlerde önceki muhtarımız aday olmayacağını açıkladı. Bunun üzerine muhtarlığı düşünmeye başladım. Komşularımızın da olumlu görüşleriyle karşılaşınca muhtar adayı olmaya karar verdim. Ve seçimleri de vatandaşların teveccühleri ile kazandım. 7 yıldır Seyit Mahallesi sakinlerine muhtar olarak hizmet veriyorum.

Mahallenizin nüfusu ve seçmen rakamı hakkında bilgi verir misiniz?
Mahalle nüfusumuz yaklaşık bin 300, seçmen sayısı da 900 civarında. Hane sayımız ise 300.

Mahallenizde cami, sağlık ocağı, okul ve çocuk parkı ihtiyacınız var mı?
Valilik Konağı'nda çalışmış olmamın avantajı sayesinde resmi kurumlarda çalışanlarla ilişkilerim iyidir. Mahallemiz henüz köy statüsündeyken, daha hiçbir köyde olmayacak kadar, üç tane çocuk parkı kurduk. Üç camimiz var. Mahallemiz-de ayrıca bir tane izci evi, Halk Eğitim Merkezi ve Kuran Kursu var. Mahallemize ait sağlık ocağımız yok. İhtiyacımızı Sümer Mahallesi'nde ve mahallemize yaklaşık bir buçuk kilometre uzaklıkta bulunan Tevfik Atay Sağlık Ocağı'ndan karşılıyoruz.
Mahallemizde rahmetli hayırsever İzzet Baysal'ın yaptırmış olduğu bir ilkokul vardı. Ancak daha sonra öğrenci sayısının az oluşu nedeniyle okul kapandı, ardından sahip çıkılmamış ve okul izcilere tahsis edilerek izci evine dönüştürülmüş. Bu okul için Milli Eğitim Müdürlüğü'yle görüşmeler yaptık; fakat talebimiz olumlu karşılanmadı. Mahallemizin ilköğretim çağındaki öğrencileri Koç İlköğretim Okulu'na gitmek zorunda kalıyor. Lise ve anaokulu ihtiyacımız var. Bunun için çevre köy ve mahallelerimizin muhtarlarıyla Valimizle, Milletvekillerimizle ve Milli Eğitim Müdürlüğümüzle temasa geçtik. Koç İlköğretim Okulu çevresinde bir bölgeye anaokulu ve lise yapılmasının gündemde olduğunu öğrendik. Eğer bu eğitim çalışması gerçekleşirse bu ihtiyaçlarımızı da karşılamış olacağız.

Peki, köy statüsünden mahalle statüsüne geçişi bölge halkı nasıl karşıladı? Bu değişimi o dönem endişeyle karşılayanlar oldu mu?
Su konusunda önceleri sıkıntılar yaşıyorduk. Biz henüz köy statüsündeyken, İl Özel İdaresi'nin katkılarıyla ve kendi imkanlarımızla su ihtiyacımızı giderdik. Ardından su saatleri taktırttık ve İl Özel İdaresi'nin belirlediği rakamlar üzerinden vatandaşlardan su parası toplanmaya başladı. Mahalle olunca da Belediye yetkilileri, 'Su parası toplayacağız, fakat buradaki su yatırımlarını biz yapmadığı-mız için sizler merkezdeki fiyatlar üzerinden ödeme yapmaya-caksınız. Daha düşük rakamlarla su ödemeleri yapacaksınız' dediler. Su konusunda vatandaşla-rımız artık sıkıntı çekmiyorlar. Daha önceleri insanlarımız hidroforla su çekerler ve bu suyu içme suyu olarak kullanırlardı. Su konusunda yaşanan herhangi bir problemde sorunlar artık en kısa sürede gideriliyor.
Mahalle statüsüne geçiş öncesinde genellikle siyasi olmak üzere bazı çevreler tarafından vatandaşlarımızın akılları karıştırıldı. Mahalle olursak bazı kayıplara uğrayacağımız bu çevreler tarafından dillendirildi. Ama biz geçen süre zarfında herhangi bir şey kaybetmedik. O dönem Belediye'deki toplantılarda Paşaköy, Sandallar ve biz mahalle olma isteğimizi açıkladık. Bugün, 'Keşke Seyit Mahallesi muhtarı olsaydım' diyen muhtar arkadaşlarımız var. Evet, haklılar. Biz on sene sonra onların durumuna düşmemek için bu kararı verdik. Ve dedik ki, 'Biz bunu hak ediyoruz. Halkımız bu değişime hazır. Üç beş kişi istemese de biz Bolu'ya en yakın köyüz ve hizmet için mahalle olmak istiyoruz.'
Yollarımız vardı fakat daha modernize hale getirildi. Sosyal yaşantımızda olumlu yönde değişiklikler yaşandı. Arsa beyannamelerini yüksek ödeyeceksiniz, yüksek su faturalarıyla karşılaşacaksınız diyenler oldu. Artı çöp vergisi vereceksiniz diyenler yüzünden kafaları karışan vatandaşlarımız oldu. Çok az da olsa bu değişimi tepkiyle karşılayanlar elbette ki oldu.

Peki, yaşanan değişimi insanlar bugün nasıl değerlendiriyor?
Bazı şeylerin insanın içgüdüsünden kaynaklandığını düşünüyorum. Siyasi nedenlerle olabilir, muhtara karşı bir fikir olsun düşüncesiyle olabilir; fakat bazı insanlarımız bu değişimi olumlu olarak adlandırmasalar bile vatandaşlarımızın yüzde 95'inin bu değişiklikten memnun olduklarına eminim. Hem neden memnun olmasınlar ki? Hayvancılıkla uğraşan vatandaşlarımıza bir engel konmadı. Bize köy statüsünden mahalle statüsüne geçiş sonrası yaşamımıza herhangi bir kısıtlama getirilmedi. Dileyen insanlarımız yine hayvancılıklarını sürdürebiliyorlar. Vatandaşlarımız özgür iradeleriyle dilediklerini yapabiliyorlar.

Mahalle statüsüne geçiş sonrası Belediye'nin bölgenizde gerçekleştirdiği çalışmalardan bahseder misiniz?
Mahalle olmadan önce kanalizasyonumuz vardı; ancak yeterli kapasitede değildi. Bunun üzerine 3 bin 500 metre kanalizasyon borusu döşendi ve mahallemizde iki ana kanalizasyon hattı oluşturularak bu eksiklik giderildi. Bolu merkezle birlikte mahallemizde arıtma suyu boruları döşendi. Bunun için toplamda 4 bin 800 metre uzunluğunda çalışma yapıldı. Bu çalışmalar imara açık arazilerde dahi gerçekleştirilmiş durumda. Mahallemizde 25 bin metrekare alanda parke taşı dönendi ve yol yapıldı. 14 bin metrekare alan da kaldırım çalışması gerçekleştirildi. 4 bin metrekare alana bordür taşı döşendi. Açılan yol uzunluğu 2 bin 980 metre. Yol genişletme çalışmaları sonrası vatandaşlarımızın mağdur olmamaları için toplamda bin 116 metre dikenli tel, 164 metre hasır tel çekildi ve bin 76 metre panel duvar yapıldı. Ayrıca şu an mahallemizde herhangi bir problemle karşılaştığımızda Belediye ekipleri anında gelip, ihtiyacımızı karşılıyorlar ve çöplerimiz zamanında toplanıyor.

Peki, yol genişletme çalışmalarından dolayı mahallenizde mağdur olan vatandaşlar oldu mu?
Yol genişletme çalışmaları sırasında bahçelerine girilmek zorunda kalınan mahallelilerimizden bazı vatandaşlar, az da olsa tepki göstermişlerdi. Onlara çalışmalar öncesinde telkinlerde bulunmuş ve çalışmalara engel olmamalarını rica etmiştim. Ancak yapılan çalışmaları gördüklerinde onlarda ikna oldular. Artık mahallelilerim geniş yollarımızın kenarlarına, evlerinin önlerine araçlarını park edebiliyorlar. Şu an pek çok vatandaşımız bana gelip, ya da mahallemize gelen Belediye yetkililerine sözlerini yerine getirdikleri ve mahallemizi örnek bölge haline getirdikleri için teşekkürlerini dile getiriyorlar.

(Röportajımız devam edecek…)UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.