20 Temmuz 2019
  • Bolu24°C
  • İstanbul27°C
  • Ankara29°C

DÜZCE-BOLU TARTIŞMASI YENİDEN Mİ ALEVLENİYOR?

Düzce-Bolu tartışması yeniden mi alevleniyor?

08 Mart 2011 Salı 00:00

Yedigöller Milli Parkı’nın ulaşım yolunun asfaltlanmasıyla ilgili gündem maddesi Düzce İl Genel Meclisi’nde görüşülürken Düzce MHP İl Genel Meclis Üyesi Ahmet Turhan’ın Yedigöller “Düzce Yedigöller olarak anılsın” talebine AK Parti Mengen İl Genel Meclisi üyesi Mustafa Nuri Gürsoy sert tepki gösterdi. Gürsoy yaptığı açıklamada Turhan’a “Sen her aklına geleni konuşamazsın, tribüne oynayamazsın, rol kesemezsin” dedi.

HABER: ZEKİ ERCİVAN
Yedigöller Milli Parkı’nın ulaşım yoluna yapılacak asfaltlama çalışması Bolu İl Genel Meclisi ile Düzce İl Genel Meclisi arasında tartışmalara yol açacak türden. İki idare arasında gerilime yol açacak durum ise Yığılca Mengen ile Yenitepe Yedigöller Milli Park sınırı arasını kapsayan 20.20 kilometrelik yolun 9.5 kilometrelik kısmının Düzce İl Özel İdare sınırları içersinde er alması. Yolun geride kalan bölümü ise Bolu İl Özel İdaresi ve Zonguldak İl Özel İdaresi sınırlarında yer alıyor.

DÜZCE YEDİGÖLLER OLARAK ANILSIN
9.5 kilometrelik yolun asfaltlanma ve iyileştirme çalışmalarıyla ilgili bu ay Düzce’de yapılan İl Genel Meclisi Toplantısında konuşma yapan Düzce MHP İl Genel Meclis Üyesi Ahmet Turhan, Yedigöller’in Düzce Yedigöller olarak anılmasıyla ilgili talebine, Bolu’dan cevap gecikmedi. AK Parti Mengen İl Genel Meclisi Üyesi Mustafa Nuri Gürsoy, Turhan’ın açıklamalarını sert bir dille eleştirdi.

ROL KESEMEZSİN
Gürsoy konuyla ilgili yaptığı açıklamada “Ağzı olan konuşuyor diye bir söz vardır. Bu da tam da bu yaklaşımı ifade ediyor sanki. Sen her aklına geleni konuşamazsın, tribüne oynayamazsın, rol kesemezsin. Ciddi olmak zorundasın. Kelimenin, cümlenin nereye gittiğine dikkat edeceksin, bulunduğun yer temsil ettiğin makam bunu gerektiriyor. Yerel bir parlamento sayılan il genel meclisinden kişisel fantezilerini öne çıkaran, ötekileştiren, ayrıştıran, bir tarihi, bir kültürü rafa kaldıran demeçler veremezsin kardeşim. Ne demek Bundan sonra Bolu Yedigöller değil, Düzce Yedigöller olarak anılacak. Bu üyemizin coğrafi bilgisini, söylediği bu çocuksu öngörüsünün çıkış noktasını çok merak ettim” deid.

HER ŞEY BİTTİ DE EFSANE YEDİGÖLLER’İN NE İLE ANILACAĞINA MI KALDI İŞ
Gürsoy açıklamalarını şu şekilde sürdürdü “Sorunlara eğer bu şekilde bakan bir düşünceyi temsil ediyor, böyle şaka gibi cümleler kuruyorsa, ürettiği, ortaya koyduğu önerilerin şakadan öteye geçmeyeceğini düşünürüm. Her şey bitti de efsane Yedigöller’in ne ile anılacağına mı kaldı iş. Uluslar arası Google Earth da Yedigöller Milli Parkı Bolu Türkiye olarak anılır. Yol tarifinde ise aynı Earth; Mengen Yedigöller Yolu Türkiye diye yazar. Sorunlara eğer bu şekilde bakan bir düşünceyi temsil ediyor, böyle şaka gibi cümleler kuruyorsa, ürettiği, ortaya koyduğu önerilerin şakadan öteye geçmeyeceğini düşünürüm. Buradan siyasi veya kişisel bir menfaat umarak yapılan bu çıkışlar, iki il arasında, daha geniş anlamda ülke birlikteliğinde sorunlar yaratmaktan öteye gitmez”

SLOGANSAL YAKLAŞIMLARIN FAYDASI OLMAZ
Gürsoy açıklamasının devamında “Hizmetini, yolunu, planını yap biz de buradan destek verelim. Ülkemizi hep beraber inşa edelim. Köylerimizi yollarımızı geçilir gidilir hale sokalım. Bunun için kafa yoralım. İsimlerle neden oynanır, bu ülkede verilen isimlerden neden hoşnut olunmaz bu geleneği anlamak mümkün değil. Bu genel meclisi kardeşimizin milli değerlerimizin dışında, gelenek, kültür, coğrafi bilgilerini gözden geçirmesini öneriyorum. Biraz harita bilgisi, biraz yasa, az Google Earth bilgisi kendisine yardımcı olacaktır. Böylesi işe yaramayan, sonucu olmayan, yerele ve ülkeye bir katkısı olmayan, tamamen farklı bir mecradan bakan, slogansal yaklaşımlar yerele ve ülkeye bir katkısı olmaz” dedi.

BOLU DAĞININ İSMİNİ DEĞİŞTİRELİM DÜZCE DAĞI KOYALIM
Gürsoy açıklamasının sonunda “Dolayısıyla böylesi komik Yedigöller Düzce kelamları falan abesle iştigal şeyler. Lütfen akıllı ve mantıklı olalım. Yedigöller bir efsane ve bir dünya markası, böyle küçük saptamalar, sahiplenmeler komik duruyor. Sen hizmetin yanında ol. Bu isim değiştirmeler bu ülkeye hiçbir zaman hayır getirmedi, getirmez. Bu anlayış ve cesaret vermelerle yarın da biri çıkar; Bolu Dağının ismini değiştirelim Düzce Dağı koyalım, fikrine kadar varır ki, bu defa ayıbın ötesinde zavallı bir durum ortaya çıkar” dedi.
 UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.