23 Eylül 2019
  • Bolu19°C
  • İstanbul22°C
  • Ankara19°C

SEYİT MAHALLESİ MUHTARI İLHAMİ OTACIOĞLU: “MAHALLE ARTIŞLARININ GEREKÇELERİ İYİ ANLATILMALI”

Seyit Mahallesi Muhtarı İlhami Otacıoğlu: “Mahalle artışlarının gerekçeleri iyi anlatılmalı”

08 Mart 2011 Salı 00:00

Belediye hizmetlerinin son dönemde yeni mahalle olan bölgelere kaydırıldığı yönünde kamuoyunda yaygın bir görüş oluştuğuna işaret eden Muhtar Otacıoğlu, “Belediye, bunun gerekçelerini halka iyi anlatmalıdır” dedi. Mahallelerinde halen yapılmamış yolların bulunduğunu belirten Otacıoğlu, şu mesajı verdi: “Eksiklerimiz giderildiğinde mahallelilerimin Belediye’ye bakışları daha da farklı olacak!”

Muhtar Çakmağı köşemizin bu haftaki konuğu Seyit Mahallesi Muhtarı İlhami Otacıoğlu. Dün ilk bölümünü yayınladığımız röportajımıza kaldığımız yerden devam ediyoruz. Muhtar Otacıoğlu’nun açıklamalarının ikinci ve son bölümü şöyle:

Bolu’da mahalle sayısı 25’ten 42’ye çıktı. Siz yapılan bu artışı nasıl değerlendiriyorsunuz?

Keşke yeni mahalleler oluşturulmadan önce Bolu merkezdeki 25 mahallede ihtiyaç duyulan çalışmalar tamamlansaydı da biz yeni mahalle olduktan sonra bölgemizde yapılan yoğun çalışmalardan dolayı eleştirilerle karşılaşılmasaydık. Şimdi merkezdeki bazı mahallelerdeki evlere bakıldığında tapularının olmadığı görülür. Bu sorunu çözmek için 18’inci maddeyi uygulamaya kalktığınızda vatandaş tedirgin oluyor, uygulamadığınızda da sorunlar çözülmüyor. Şimdi vatandaşta, devlette sıkıntı çekiyor. Şimdi Dağkenti, Kalıcı Konutları ve Öğretmenevlerini mahalle yaptığınızda ortada ki Kılıçarslan köy kalamaz. Buranın köy kalması mantık dışıdır. Köy de olsa, mahalle de olsa buraya Belediye hizmet vermek zorunda kalır. Çünkü burayı atlayıp ileriki bölgelere hizmet verilmez. O zaman aksaklıklar çıkar. Bolu son zamanlarda hızla gelişti, halen de gelişiyor. Gelişince Belediye elindeki mevcut kadrolarla çok iş yapmaya başladı. Aksaklıklar elbette ki oluşacaktır. Artıştan sonra yeni mahalle olan bölgelerin sakinleri hep birden hizmet almak istedi. Merkezdeki mahallelilerde diyor ki, ‘Siz daha yeni mahalle oldunuz. Bizim yıllardır alamadığımız hizmetleri siz nasıl alırsınız?’  Daha önce Bolu’da İzzet Baysal, Cumhuriyet ve Hastane caddeleri vardı. Dön dolaş buradan ibaretti Bolu. Bu il keşke daha önce dışarı açılsaydı. Eskiden Düzce ile Bolu arasında rekabet vardı, şimdi ise eski ve yeni mahalle tartışmaları yaşanıyor Bolu’da. Ve bence bu iyi bir şey değil. Hepimiz bu toprakların insanlarıyız.

Artışla beraber mahalle statüsüne geçtiniz. Hizmetlerin yeni mahalle olan bölgelere kaydırıldığı yönündeki iddialardan oluşan eleştirileri nasıl karşılıyorsunuz?

Bolu’nun suyunun yüzde 57’sinin kayıp olduğu söyleniyor. Başkanımızda bu konuyla ilgili olarak Bolu merkezde yeniden çalışmalar yapacaklarını belirtiyor. Bu da bir hizmet. Bugüne kadar yapılmamış ve artık yapılacak. Hal böyle olunca altyapı çalışmalarının yapılacağı bölgelerde üst yapı çalışması nasıl yapılabilir ki? Bence su konusunda gerçekleştirilmesi planlanan alt yapı çalışmalarından dolayı merkezdeki mahallelerde gerçekleştirilmesi düşünülen üst yapı çalışmaları erteleniyor. Onun için bunların vatandaşlara anlatılması lazım. Anlatılmadığı takdirde muhtarlar ortada kalıyor ve sanki muhtarlar ihtiyaçlarını söylemiyorlarmış gibi algılanıyor. Bu yanlışlığın düzeltilmesi için Belediye’nin bu çalışmaların neden yapılmadığını, neden ileri bir tarihe ertelemek zorunda kaldığını vatandaşlara anlatması lazım.

Şu an mahallenizde yaşadığınız bir sorun var mı?

Şu an ve yakın gelecekte Seyit Mahallesi’nin alt yapı sorunu yok. Ama ileriki tarihlerde mahallemizde de doğalgaz ihtiyacı oluşursa elbette ki alt yapı çalışmasına ihtiyaç duyulacaktır. Fakat şu an doğalgaz bizim önceliklerimiz arasında yer almıyor. Özellikle çöp konusunda vatandaşlarımız büyük rahatlığa kavuştu. Şu an çöplerimiz günü gününe alınıyor. Daha önceleri çöplerimizin toplanmadığı zamanlar oluyordu ve vatandaşlar da çöplerini sağa sola bırakmak zorunda kalıyor ve çevreyi kirletiyorlardı. Fakat mahalle olduktan sonra belediye temizlik işçileri bu eksikliği giderdiler.

Muhtarlıktan 345 lira maaş alıyorsunuz. Bu ücret çalışmalarınızda yeterli oluyor mu?

İnsanların çok hizmet istedikleri günümüzde muhtarlık yapmak çok zor. Vatandaşa hizmet etmek zorundasınız. Maddiyat bizim için her zaman ikinci planda kalıyor. Eğer muhtarlığı maddiyat çerçevesinde ele alırsanız bundan siz de zarar görürsünüz, yaşadığınız alanda zarar görür.

Ancak yine de doğruları konuşmak gerekir ki, muhtarlara verilen ödeneğin arttırılması gerekir. Örneğin şehre uzak bir köyün muhtarı çalışmalarını yerine getirirken bu ücretle sıkıntılarla karşılaşabilir. O muhtar arkadaşımız varsa cebinden harcama yaparak hizmet için koşuşturacaktır, yoksa hizmet alamayacaktır. Maddi durumu yeterli muhtar arkadaşlarımız için bu konu sorun teşkil etmeyebilir ama bahsettiğim konumdaki muhtar arkadaşlarımız için bu durum bir dezavantajdır. Umarım düzenlemeler yapılır da muhtarlarımızın ekonomik durumlarında iyileştirmeler gerçekleşir.

Yerel yönetimlerle ilişkileriniz nasıl?

Yıllardır resmi kurumlarda çalıştığım için işlerin nasıl yürüyeceğini bildiğimi düşünüyorum. O nedenle yerel yönetimlerle diyaloglarımda sıkıntı çekmiyorum. Alt kademedeki yetkililerin çözebilecekleri meseleleri üst kademelere iletmemek gerekir. Her türlü sıkıntınızı daire amirleriyle paylaşayım derseniz bazı birtakım sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Ama yerel yönetimlere kim gelirse gelsin, biz onlarla çalışmak zorundayız.

Yeni mahalle olan bölgelerin muhtarları sıkıntı içerisinde. Yolların bir kısmını yapıp, bir kısmını yapmadığınız zaman vatandaşın Belediye’ye ve muhtara bakışı farklı oluyor. Vatandaşlar böyle olunca diyor ki, ‘Kendi tarafını yaptı, bizden tarafı kaldı’, ‘Biz bu mahalle de oturmuyor muyuz? Neden bizim yollarımız yapılmıyor.’ Bazı yollarımızın yapılmamış olmasından dolayı çevredeki vatandaşlar, yolda oluşan tozdan dolayı evlerinin camlarını açamıyorlar. Bu bahsettiğim yollar çevredeki köylere gitmek içinde kullanılıyor. Konuyu Belediye Başkanımıza da ilettik. Başkanımız yapılacağını bize açıkladı. Tabi bu eksikler de giderilirse mahallelilerimin Belediye’ye bakışları da daha farklı olacak. Ama böyle yarım kalıp bir başka yere geçilirse sıkıntıyı biz çekeceğiz.

Muhtarların sizce sorunları nelerdir?

Benim ve diğer muhtar arkadaşlarımın bir sorunu da nüfus müdürlüklerinde oluşturulan Nüfus Kayıt Sistemi. Hükümetimiz bir çalışma başlattığında elbette ki önce vatandaşını düşünüyor ama burada sistem daha çok gayri meşru iş yapanlara ve izini kaybettirmek isteyenler için bu bir fırsat oldu. Vatandaş nüfus müdürlüğüne gidip, adres değişikliklerini yaptırabiliyorlar ve muhtara hiçbir bilgi vermiyorlar. Daha sonra ise o kişiyle ilgili bir icra evrakı, mahkeme kağıdı ya da kişinin lehine bir evrak bize geliyor. O evrak o kişiye ulaşamıyor ve evrak ortada kalıyor. Aynı şekilde nüfus müdürlüğüne gidip ikametgahını mahallemize aldıran bir vatandaş kış mevsimi geldiğinde kömür yardımı alabilmek için bize başvuruyor. Ve daha önce ikametgahını aldırdığını bize bildirmediği için o kişi yardımdan yararlanamayabiliyor. Bu sistem vatandaşın takibinde bizi saf dışı bırakıyor. Biz küçük bir mahalleyiz; fakat Bolu’da örneğin bir Tabaklar Mahallesi muhtarının bu sorunun içinden çıkması çok zor.

Son açıklamalarınız nelerdir?

Mahalle statüsüne geçmeden önce Seyit’te önemli yatırımlar gerçekleştiren İl Özel İdaresi’ne, mahalle statüsüne geçiş sonrası eksikliklerimizi gideren Belediyemize ve çalışanlarına teşekkür ediyoruz.


UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.