20 Şubat 2019
  • Bolu-2°C
  • İstanbul6°C
  • Ankara-1°C

GURUR DUYDUM

Gurur duydum

09 Mart 2011 Çarşamba 00:00

AK Parti Milletvekili Aday Adayı ve Ercoşkun Bilgisayar’ın sahibi Ali Ercoşkun, uluslararası bilişim fuarı Cebit’e Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın katıldığını ifade etti. Fuardan izlenimlerini aktaran Ercoşkun, AK Parti döneminde bilişim sektörünün çok büyük atak yaptığını ve bu durumun gurur verici olduğunu ifade etti.

Ali Ercoşkun yaptığı açıklamada “Bilişim sektöründe faaliyet göstermiş bir firma olarak 1995 yılından bu yana dünyanın dört bir tarafındaki bilişimle ilgili fuarları takip ediyorum. İlk gittiğim fuarda, Almanya’nın Hannover kentindeki Cebit Bilişim Fuarı olmuştur. O yıldan bu yana da 8 sefer fuarlara gitme imkânım oldu. Tabi o yıllarda apayrı bir dünya olarak gördüğümüz bu fuarlarda bir tane bile Türk firmasına rastlamazken, bu yıl gerçekleşen Dünya’nın en büyük bilişim fuarında Türkiye’nin partner üye olarak yani ortak ülke olarak düzenlenmesine iştirak etmesi apayrı bir gurur kaynağı oldu bizim için. Tabi Ercoşkun Bilgisayar olarak da bu yıl son 3-4 yıldan beri Türkiye bilişim sektöründe Bilişim 500 arasında yer alan bir firma olarak Almanya’da düzenlenen bu fuara katılmadan geçmek olmazdı” dedi.

BAŞBAKANIMIZLA BİRLİKTE OLMA FIRSATI BULDUK
Ercoşkun açıklamalarını şu şekilde sürdürdü “Sayın Başbakanımızın Almanya Şansölyesi Merkel’le birlikte yapacağı bu açılışla alakalı bu daveti alır almaz bende gerekli işlemleri tamamlayıp Türk delegasyonuyla birlikte bu açılışta Sayın Başbakanımızla birlikte olma fırsatı bulduk. İstanbul Ticaret ve Sanayi Odası’nın organizatörlüğünde gerçekleşti bu seyahat. Dolayısıyla 92 Türk firmasının partner olarak katıldığı Cebit Bilişim de Pazartesiden Cuma’ya kadarki bölümüne katılma imkanımız oldu. Ve şunu gördük, Türkiye pek çok sektörde olduğu gibi bilişim sektöründe de dünyadaki birçok firmayla yarışır hatta teknoloji ihraç eder konuma gelmiş durumda. Gerek yazılım, gerekse de donanım alanında kendine özgü çözümleriyle dünyada yer alabilecek pozisyonlara gelmiş durumda. Bunda AK Parti hükümetinin özellikle AR-GE tarafına vermiş olduğu desteklerin rol çok büyük. Hem TÜBİTAK, hem KOSGEB, hem de Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’ndaki birimler olsun bütün bu alanlarda AK Parti’nin işbaşına geldiği anda milli gelirin 0,48’i AR-GE çalışmalarına ayrılırken, şu anda bu oran 0,86 seviyelerinde. Dolayısıyla yaklaşık olarak ikiye katlanmış durumda. Birçok Avrupa Birliği ülkesinin de rakamlarını geçmiş durumdayız. Ama Avrupa Birliği ortalaması da bir buçuk civarında. Dolayısıyla bu rakamı yakalamakta başbakanımızın orada yaptığı konuşmadaki hedefleri arasında yer alıyor”

BU ROL BİZİM İÇİN BİR GURUR KAYNAĞI OLDU
Bilişim sektörünün kat ettiği yolun çok önemli olduğunun altını çizen Ercoşkun “Dolayısıyla bilişim sektörüyle ilgilenen birisi olarak Türkiye’nin bilişim sektöründe almış olduğu bu rol bizim için bir gurur kaynağı oldu. Bu fuara da katılmak gerçekten apayrı bir deneyimdi. Türkiye’den 92 Türk firması katıldı. Bu Türk firmalarının dünyanın çeşitli yerlerinde yaptığı birbirinden değerli işler söz konusu. Bu firmalar hem referanslarını sergilediler, hem de yeni pazarlardan işler almaya çalıştılar ki, ben bazı kuruluşların yapmış olduğu bağlantıları orada birebir görme şansım oldu. Gerçekten çok güzel ve geleceğe dair umut verici gelişmeler sergilendi. Bir ülkenin gelişmesinde bilişim sektörü altyapısına yapmış olduğu yatırımların çok büyük önemi var. Dolayısıyla AK Parti’yle beraber bilişim sektörü yıllık Türkiye büyümesinin 3 katı bir büyümeye sahip oldu. Yani Türkiye’nin yüzde 6 büyüdüğü bir sene bilişim sektörü yüzde 20 büyümüştü” dedi.

BİLİŞİM SEKTÖRÜ EKSİYE DÜŞMEDİ
Yaşanan kriz döneminde dahi yükseliş grafiğini sürdüren sektörün durumuyla ilgili Ercoşkun “Kriz sebebiyle eksi büyümenin olduğu bir dönemdeyse bilişim sektörü eksiye düşmedi, en azından varlığını korudu. Kaldı ki 2010 yılı rakamları oldukça güzel gelişmeler söylüyor. Hükümetin biraz önce de bahsettiğim AR-GE çalışmalarına vermiş olduğu destekle nitelikli insan gücüne yapmış olduğu yatırımla ve destekle doğru orantılı bir şekilde gelişiyor. Bilişimin gelişmesi de bütün sektörlere hizmet eden bir sektör olduğu için diğer sektörlerin dünya rekabetini sağlayabilmeleri açısından çok büyük öneme sahip. Bu anlamda bu daha da hızlı bir şekilde gelişecek. Çünkü gelişme ne kadar büyük olur ve dünyayı yakalarsa hızda o kadar artıyor” dedi.

BU TABLOLARIN BÜTÜN ALANLARDA DEVAM ETMESİNİ DİLİYORUM
Ercoşkun “Türkiye’nin önümüzdeki yıllar için bilişim sektöründe koymuş olduğu bir hedef var mı?” sorusunu sektörel gözle değerlendirerek şu açıklamayı yaptı “2023 yılı hedeflerini Sayın Başbakanımızdan da duyuyoruz. 2002 yılında 26’ncı büyük ekonomiyken, şu anda 17’nci büyük ekonomi konumunda. 2023 yılındaki ekonomi hedefi ise en büyük ilk on ekonomi arasında yer almak. Bu hedef bilişim için de geçerli. Aslında Microsoft olsun, buna benzer birçok dünya devinde Türk mühendislerinin veya çalışanlarının sayısı son dönemde oldukça artmış durumda. Dünyada bu noktada Hindistan’ın yapmış olduğu bir atılım var. Ama bu atılımın bir benzeri de Türkiye de gerçekleşiyor diyebiliriz. Dolayısıyla belki de ilk ona bilişim sektörü normal süreçten daha erken girecek diyebiliriz. Merkel’inde bulunduğu bu fuarda bulunmak bizim içinde önemli bir deneyimdi. Ve göğsümüzü kabartan, gurur duyduğumuz bir tabloydu. Bu tabloların bütün alanlarda devam etmesini diliyorum”
 


UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.