14 Temmuz 2020
  • Bolu18°C
  • İstanbul25°C
  • Ankara29°C

EVİNİZ DAHA ESTETİK, DAHA SICAK…

Eviniz daha estetik, daha sıcak…

09 Mart 2011 Çarşamba 00:00

Türkiye’deki dekoratif boya pazarının lider firması Marshall, Bolu’daki site yöneticileriyle bir araya geldi. Gazelle SPA Resort Otel’de verilen seminer de site yöneticilerine bilgiler veren Marshall yetkilileri, 2017 yılına kadar tüm binaların enerji kimlik kartı sahip olma zorunluluğu olduğunu belirtti.

Kyoto Protokolü’nün imzalanmasının ardından birtakım yükümlülükler altına giren Türkiye’de konut sahiplerini yakından ilgilendiren ısı yalıtımı konusu önceki akşam Karacasu da bulunan Gazelle SPA Resort Otel’de masaya yatırıldı. Türkiye’deki dekoratif boya pazarının lider firması Marshall’ın düzenlediği seminerde ilimizde bulunan sitelerin yöneticileri bilgilendirildi.

Marshall’ın Bolu’da iş ortağı DEMAŞ A.Ş. ve Ferah Yapı yetkililerinin de katıldığı seminer de, 2017 tarihine kadar konut sahiplerinin sahip olma zorunluluğu bulunan Enerji Kimlik kartı konusu ele alındı.

“TÜM BİNALAR ENERJİ KİMLİK KARTINA SAHİP OLMAK ZORUNDA”

Marshall Pro Grup Müdürü Rıza Altunsoy, Eğitim Sorumlusu Fatih Dönmez ve Marshall Pro Grup Bölge Sorumlusu Anıl Yenişen’in verdiği seminerde Enerji Kimlik Kartları’nın çeşitleri ve nitelikleri anlatıldı. Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Fatih Dönmez, “2 Mayıs 2017 tarihine kadar tüm binalar Enerji Kimlik Kartı’na sahip olmak zorundalar. Bu konu resmi gazetede de yayınlandı. Hâlihazırdaki yeni binalara da 2010 senesi itibariyle Isı Kartları da verilmeye başlandı. Enerji Kimlik kartları A’dan başlıyor, G’ye kadar veriliyor. G uygun değil, F uygun değil, E uygun değil, D ise belki ısı kartı alabilir ama her an E sınıfına gerileyebilir anlamlarına gelmektedir. C, B ve A uygun olanlardır. Bunun için Thermo’s Isı Yalıtım Sistemi yaptırmanızı tavsiye ediyoruz” dedi.

“ISI YALITIMINDA MARSHALL’LA VERİMLİ SONUÇ ALINIR”

Marshall’ın alanında uzman çalışma kadrosuyla çalışmayı prensip haline getirdiğini ve sektördeki en güçlü firma konumunda olduğunu ifade eden Dönmez, malzeme kalitesi en yüksek ürünlerle çalışmanın en verimli sonucu almayı sağlayacağının ve bunun da Marshall markasıyla mümkün olabileceğinin altını çizdi.

“UYGULAMALARIMIZA 5 YIL GARANTİ İMKANI SAĞLIYORUZ”

Dönmez’in açıklamalarının sonrasında açıklamada bulunan Anıl Yenişen ise gerçekleştirdikleri çalışmalar için Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’nın verilmesi zorunlu olan 3 yıllık garanti süresi karşısında firmalarının 5 yıllık garanti imkanı sağladığını belirtti. Binalara Enerji Kimlik Belgesi alma zorunluluğunun getirilmesinin konut sahiplerini nasıl etkileyeceği konusunda bilgiler veren Yenişen, “Verilen enerji kimlik kartları nedeniyle doğalgaz alım farkları oluşacak” dedi. A sınıfından G sınıfına kadar kimlik kartına sahip olan konut sahiplerinin emisyon vergisine tabi tutulacağını belirten Yenişen, “2012 yılından itibaren devlet artık A’dan G’ye kadar enerji kimlik kartları verecek. Bu uygulamayla konut sahipleri de birtakım yükümlülükler altına giriyor ve binalara ısı yalıtımı yaptırmak zorunlu hale getiriliyor. 2017 yılına kadar yalıtımı olmayan binanın kalmaması hedefleniyor. Enerji tüketiminde bağımlı olan ülkemizde devlet bunu azaltma zorunluluğundan dolayı böyle bir çalışma başlatmıştır” diye konuştu.

MARSHAL YETKİLİLERİNDEN ÖNEMLİ UYARI

Seminerin ilerleyen dakikalarında yeniden konuşan Fatih Dönmez, yalıtım çalışmalarının çalışma izni ve sertifikası olan firmalara yaptırılması gerektiğinin önemini vurguladı. Sektörde ısı yalıtım firması olarak bulunan; fakat alanında uzman olmayan firmaların bulunduğunu ifade eden Dönmez, vatandaşları firma tercihinde dikkatli davranmaları uyarısında bulundu ve alanında uzman firmalarla çalışmalarını önerdi.

“YAKIT TÜKETİMİNDE YÜZDE 50 TASARRUF SAĞLADIK”

Marshall’ın ısı yalıtım konusunda Bolu’da DEMAŞ A.Ş. ile önemli bir ortaklığının bulunduğunu kaydeden Marshall yetkilileri, 330 konuttan oluşan Köroğlu Sitesi’nin ısı yalıtımını başarılı bir ortaklıkla gerçekleştirdiklerini belirttiler. Toplantıya katılan Köroğlu Sitesi yöneticileri yapılan uygulamadan memnuniyetleri belirterek, “Dört buçuk ay gibi kısa bir sürede işin tamamlandığını, malzemenin kalitesinden, yapılan uygulamadan ve DEMAŞ yetkililerinin kalite anlayışı ve yaklaşımlarından son derece memnunuz. Bu sene yakıt harcamasında geçen seneye göre yüzde 50 tasarruf sağlamış durumdayız. İlgilerinden dolayı Marshall Bölge Sorumlusu Anıl Yenişen ve DEMAŞ yetkililerine teşekkür ediyoruz” diye konuştular.

Seminerin son bölümünde Dönmez, yapılan uygulamalar için firmalarının 5 yıl garanti imkanı sağladığını ifade etti. Dönmez, Marshall’ın 0 216 444 88 00 numaralı iletişim hattının aranması halinde, vatandaş isteklerinin öğrenildiğini ve en kısa sürede hizmet imkânı sağlandığını kaydetti.

Seminer sonrası konuklara Gazelle SPA Resort Otel’de yemek ikram edildi. Gece yemek sonrası yapılan sohbetlerin ardından sona erdi.


UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.