23 Eylül 2019
  • Bolu12°C
  • İstanbul18°C
  • Ankara13°C

BORÇ YAPILANDIRMASINDA REKOR BAŞVURU! İLK 4 GÜNDE 806 YURTTAŞ BORÇLARINI YAPILANDIRDI

Borç yapılandırmasında rekor başvuru! İlk 4 günde 806 yurttaş borçlarını yapılandırdı

11 Mart 2011 Cuma 00:00

Kamu alacaklarının yeniden yapılandırılmasına yönelik düzenlemeye ilgi büyük oldu. Bolu Vergi Dairesi Müdürü Kenan Düzgün, ilk dört günde 806 vatandaşın borçlarını yapılandırmak için kuruma müracaatta bulunduğunu açıkladı.

Torba Yasayla kamu alacaklarının yeniden yapılandırılmasına yönelik düzenlemeye Türkiye genelinde ilk dört günde 100 binden fazla vatandaş, borçlu oldukları kurumlara müracaatta bulanarak borçlarını yapılandırmaya gitti. Özellikle Vergi Dairesi ve SGK da yoğunlukların yaşandığı öğrenilirken, Vergi Dairesi Müdürü Kenan Düzgün kurumlarına ilk dört gün içerisinde 806 Bolulu yurttaşın başvuru yaptığını açıkladı.

“SON BAŞVURU TARİHİ 2 MAYIS 2011”

Pazartesi gününden bu yana başvuruların başladığını ve dün saat 16.00 itibariyle 806 yurttaşın kurumlarına başvurduğunu kaydeden Düzgün, müracaat süresinin 2 Mayıs 2011 tarihinde sona ereceğini açıkladı. Getirilen düzenlemeyi kamu borçluları açısından büyük bir fırsat olarak nitelendiren Düzgün, “Kamu alacaklarının yeniden yapılandırılmasının gündeme geldiği andan itibaren basın daha çok SGK borçları üzerinde haberler yayınladı. Fakat hemen hemen her kurumun bu yasayı kapsayan yapılandırmaları bulunuyor. Vatandaşlar hangi kuruma ya da kurumlara borçlularsa gidip başvuru yapabiliyorlar ve borçlarını yapılandırabiliyorlar. Biz vergi borçlarına dair işlemleri yapıyoruz” dedi.

“10 BİN BAŞVURU BEKLENİYOR”

Borç ödemeleri konusunda bundan önce yapılan düzenleme ve son düzenlemeyi kıyaslayan Düzgün, “Bundan önceki kurum alacakları konusunda borçlulara 18 ay taksit imkânı sunan yasal düzenlemeye 5 bin 500 civarında bir başvuru olmuştu. Bu yasal düzenlemeye ise ilk dört günde 806 başvuru gerçekleşti. Bu düzenlemeye Bolu'dan 10 bin başvuru olması bekleniyor” diye konuştu.

“36 AYA VARAN ÖDEME KOLAYLIKLARI SAĞLANIYOR”

Düzgün açıklamalarının devamında kanunun yapılandırma imkanı sağladığı borçlara ilişkin şunları söyledi: “Bu kanun da kesinleşmiş alacakların yeniden yapılandırılması, ihtilaflı alacakların ihtilafına son vererek tahsilâtlarının hızlandırılması, inceleme aşamasındaki alacaklara yönelik düzenlemeler, pişmanlık veya borçlunun kendinden beyanına yönelik düzenlemeler, matrah ve vergi artırımına yönelik düzenlemeler var. Kanundan yararlanmak isteyen vatandaşların kurumumuza yazılı başvuru da bulunmaları gerekiyor. Bizzat kurumumuza gelen vatandaşlarımız burada mevcut standart dilekçelerimizden dolduracaklar. Aynı saat içerisinde istekleri karşılanan borçlu vatandaşlarımız için iki ayda bir ödeme yapacakları şekilde ödeme takvimleri belirleniyor. Ve 12 eşit taksitte 24 ay ya da 18 eşit taksitte 36 ay ödeme kolaylıkları sağlanıyor.”
Düzgün, 2 Mayıs 2011 tarihinin son başvuru süresinin olduğunu hatırlatarak, borçlarını yapılandıran vatandaşların 31 Mayıs 2011 tarihinin ilk ödeme yapmaları gereken tarih olduğunu bildirerek açıklamalarını sonlandırdı.


UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.