17 Eylül 2019
  • Bolu16°C
  • İstanbul22°C
  • Ankara19°C

TÜRKÖNE KONFERANSINDA YUMURTALI PROTESTO

Türköne konferansında yumurtalı protesto

12 Mart 2011 Cumartesi 00:00

Zaman Gazetesi Köşe Yazarı Mümtazer Türköne, A.İ.B.Ü. Mavi Salon’da “Referandumdan sonra Türkiye” başlığı ile düzenleyeceği konferans öncesi sol görüşlü üniversite öğrencileri tarafından protesto edildi.

HABER:Zeki Ercivan

Geniş güvenlik önlemlerinin alındığı konferans öncesi üniversite öğrencilerinin salon girişinde üniversite güvenlik görevlileri tarafından üzerleri ve çantaları arandı. Salonun neredeyse tamamen dolu olduğu sırada Yılmazer Türköne sahneye alkışlarla davet edildi. Türköne sahneye çıktıktan sonra alkışlar sürmeye devam etti. İzleyicilerin bir kısmı alkışlarını sürdürerek Türköne’yi protesto etmeye başladı.

POLİS ÖĞRENCİLERİ SALONDAN DIŞARI ÇIKARDI
Sol görüşlü öğrencilerden biri grup adına söz alarak Türköne’yi okullarında görmek istemediklerini ve okulu terk etmelerini istedi. Öğrencinin yaptığı konuşmanın ardından salonda “AKP defol üniversiteler bizimdir” “Türköne üniversitemizden defol” “Mümtaz dışarı” sloganları yükselmeye başladı. Türköne bir süre atılan sloganların durmasını bekledi ancak yarım saat süren eylem durmayınca A.İ.B.Ü. Rektör yardımcısı Mehmet Bahar, gösterici öğrencileri ikna etmek için konuşma yaptı. Ancak Bahar’ın çabaları da fayda etmeyince bu defa salonun güvenlik önlemini almak üzere konferansa gelen emniyet güçleri öğrencilerin salonu terk etmelerini istedi. Öğrencilerden bazıları sahneye yumurta atınca Türköne şemsiyelerle korunmaya çalıştı. Öğrencilerin salonu terk etmemek için direnmelerinin ardından polis öğrencileri salondan çıkartmak zorunda kaldı. Protestocu öğrencilerin eylemelerini kültür merkezinin girişinde sürdürerek basın açıklaması yaptı. Sol görüşlü öğrencilerin salondan çıkartılmasının ardından Türköne konferansına devam etti.UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.