25 Haziran 2019
  • Bolu17°C
  • İstanbul24°C
  • Ankara18°C

MİLLETVEKİLİ ADAY ADAYLARIMIZI TANIYALIM

MİLLETVEKİLİ ADAY ADAYLARIMIZI TANIYALIM

15 Mart 2011 Salı 00:00

MHP Milletvekili Aday Adayı Şerafettin Doğan “Yerimi gençlere bırakmaya hazırım”

Milletvekili aday adaylığının nedenleri hakkında açıklama da bulunan Doğan, ülkücü hareketin içerisindeki herkesin siyasette aktif olarak bulunmaları gerektiğini söyledi. Bolu siyasetinde boşluk olduğunu hissettiği için milletvekili aday adaylığını açıkladığını belirten Doğan, partisinin Bolu İl Teşkilatı’na ilişkinde özeleştirilerde bulundu.

Röportaj: Mehmet Korkusuz

‘Milletvekili Aday Adaylarımızı Tanıyalım’ köşemizin bugünkü konuğu Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Bolu Milletvekili Aday Adayı Şerafettin Doğan oldu. Milletvekili aday adaylığının gerekçelerini anlatan Doğan, partisinin Bolu’daki ve ülke genelindeki durumunu değerlendirdi.  Şerafettin Doğan’la yaptığımız röportajımıza, MHP eski İl Başkanı Yalçın Bütüner ve MHP Gerede İlçe Başkanı Ayhan Tabak görüşleriyle katıldılar. Röportajımızın önemli ayrıntıları şöyle:

Sayın Doğan, bize kendinizden bahseder misiniz?

Gerede’nin Muratfakılar (Taşlar) köyünde doğdum. ODTÜ İnşaat Mühendisliği bölümünden 1970 yılında inşaat mühendisi, 1973 yılında da inşaat yüksek mühendisi ünvanı ile mezun oldum. İller Bankası Genel Müdürlüğü’nde ve Ankara Devlet Mühendislik ve Mimarlık Akademisi’nde görev yaptım. Daha sonra kendi adıma şirket kurarak serbest çalışmaya başladım. Halen iki meslektaşım ile birlikte kurduğumuz şirkette yönetim kurulu başkanı olarak görev yapmaktayım. Mesleğim süresince Türkiye’nin önemli projelerinin altına imzamı attım. Toplu konut projelerinde, göçmen konut projelerinde görev aldık ve şu an da İstanbul’da okul ve hastanelerin güçlendirme projelerini sürdürüyoruz. İngilizce bilmekte olup, evliyim ve dört çocuk babasıyım.

Siyasi geçmişiniz hakkında bilgiler verir misiniz?

Üniversite öğrenciliğim döneminde ODTܒde Ülkü Ocağı’nın kurucuları arasında yer aldım. Meslek hayatımda da Ülkücü Teknik Elemanlar (ÜLKÜ-TEK) Derneğini kurarak, Genel Başkan seçildim ve iki yıl bu görevi sürdürdüm. Alparslan Türkeş’in talimatı ile 1975 yılı MHP Büyük Kongresi’nde MHP Genel İdare Kurulu Üyeliği’ne seçildim ve iki dönem görev yaptım. MHP 1979 yılı Büyük Kongresi’nde de Yüksek Disiplin Kurulu Üyeliğine seçildim ve bu görevi 12 Eylül 1980 tarihine kadar sürdürdüm. MHP yeniden faaliyete geçtikten sonra, yönetim kadrolarına ve bakanlara ülkemizin yatırım projelerine ve mesleki konularda gönüllü olarak danışmanlık yaptım ve yapmaktayım.  

Anlaşılan öğrenciliğinizden bu yana Milliyetçi Hareket Partisi’ne hizmetleri olmuş birisiniz. Seçimler öncesi ülke konjonktürünü nasıl değerlendiriyorsunuz.

Türkiye’nin içinde bulunduğu şartlar, Türkiye’nin bütünlüğünden yana olan herkesin aktif olarak siyasette yer almalarını gerektiren bir noktaya gelmiştir. Görüş ne olursa olsun önemli değil. Önemli olan Türkiye’nin bütünlüğünden yana olmak. Türkiye Cumhuriyeti’nin ayakta kalmasını birinci tercih olarak kullananların siyasetle aktif şekilde meşgul olmalarını gerektiriyor.

Sizin de belirttiğiniz gibi öğrenciliğimden bu yana ülkücü hareketin içerisindeyim ve bugüne kadar ülkücü çizgiden hiç ayrılmadım. O günlerden bu güne kadar aktif siyasetin dışında kaldığım dönemler olduysa da Milliyetçi Hareket Partisi’yle bağım hep oldu.

Milletvekilliği Aday Adaylığı kararını nasıl verdiniz?

Bana dört MHP ilçe başkanı birlikte geldi ve milletvekili aday adayı olmamı önerdiler. Eskiden bu yana ülkücü hareket içerisinde bulunmuş olmamın da etkisiyle milletvekili aday adayı olmaya karar verdim.

MHP’yi ülke genelinde ve Bolu’da nasıl buluyorsunuz?

Bolu’da aslında potansiyel yüksek ama aktive etmek için biraz daha silkelenmek gerek. Daha fazla sahaya çıkılması gerektiğine inanıyorum. 8 yıllık AKP iktidarı her kesimi olduğu gibi MHP’nin içerisinde de bazı kesimleri sessiz kalmaya zorladı gibi bir intiba var. Bizim 68 kuşağı ülkücülerin bu sessizliğe pabuç bırakmaması lazım. Bugünkü şartlar her ülkücünün aktif olarak siyasetin içerisinde yer almasını gerektiriyor. O nedenle ben de milletvekilliği aday adaylığımı açıkladım. Yoksa yerimizi gençlere bırakmaya da hazırız. Yani siyasette bir boşluk hissetmeseydim çıkmazdım. Keşke ‘Siz aday olmayın ama bizi dışarıdan destekleyin’ diyen genç arkadaşlarımız olsa.

Teşkilatların da desteğini alarak yola çıkmış olmanız sizin elinizi güçlendiriyor…

Evet. Sağ olsun teşkilatlarımız şahsıma yönelik desteklerini esirgemiyorlar.

Peki, açıklamalarınıza son olarak eklemek istediğiniz görüşleriniz nelerdir?

Yapmak istediğiniz bir şeyde şansınızın ya da gücünüzün olmadığına inanırsanız bir şey yapamazsınız. Hayatımızı kendimiz kazandığımız için her mücadelede gücümüzün sonuç vereceğine inanıyoruz ve bu konu da ümit taşıyoruz. Hiçbir ülkücü başka bir ülkücünün eksikliğini söyleyerek siyasette yer kapmaya kalkışmaz. Prensibimiz budur. Ben ve biz sadece kendimize ait olan şeyleri söyleriz. Kararı da halkımız verir.

“GEREDE’DE AKP’YE YÖNELİK TEPKİLER HER GEÇEN GÜN ARTIYOR”

Röportajımızın devamına MHP Gerede İlçe Başkanı Ayhan Tabak’ta eşlik ediyor. Gerede İlçe Başkanı, iktidarın Bolu’daki kalesi konumundaki Gerede’de bu seçim için beklentilerini şöyle ifade ediyor: “Şu an MHP İlçe Teşkilatı Gerede’de tüm kadrolarıyla çok iyi bir biçimde çalışmalarını sürdürmektedir. 8 yıllık AKP iktidarı süresince ilçenin adeta ziyan olduğunun artık Gerede halkı farkında. Bu durumu Geredeli seçmenlerimiz sandıkta değerlendireceklerdir. 29 Mart Yerel Seçimleri’nde Gerede’den 3 bin 600 il genel meclisi için çıkmış oyumuz var. Bu seçimde durum farklı bir yapıya bürüneceğini düşünüyoruz. Çünkü AKP’ye yönelik tepkiler bölgede her geçen gün artıyor ve iktidarın ilçedeki temsilcilerinin eksikliği artık gün yüzüne çıkmış durumda.”

“BAYAN MİLLETVEKİLİ ADAY ADAYI ÇIKMASI İÇİN TEMASLARIMIZ SÜRÜYOR”

MHP eski İl Başkanı Yalçın Bütüner ise partisine ilişkin gözlemlerini şöyle ifade ediyor: “Önümüzdeki günlerde partimizden milletvekili aday adayı yeni isimler çıkabilir. Fakat gözlemlerimize göre partimizden şu ana kadar bayan milletvekili aday adayı çıkmış değil. Ancak bayan aday adayı çıkması yönünde bazı isimlerle temaslarımız sürüyor. Ayrıca seçim çalışmaları kapsamında birkaç haftaya kadar sahaya inilecek. Teşkilatlarımız şu an aday adaylarımızın netleşmesini bekliyor.”


UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.