15 Eylül 2019
  • Bolu20°C
  • İstanbul26°C
  • Ankara22°C

BAŞKAN YILMAZ KİME EDEPSİZ DEDİ?

Başkan Yılmaz kime edepsiz dedi?

16 Mart 2011 Çarşamba 00:00

Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, belediye meclisinde alınan kararlarla ilgili açıklama yaptı. Başkan Yılmaz, yaptığı açıklamada hangi belediye meclis üyesine edepsiz dedi?

HABER: ZEKİ ERCİVAN
Alaaddin Yılmaz, geçtiğimiz hafta belediye meclis toplantısında meclis salonunu terk eden CHP’li belediye meclis üyeleriyle ilgili sert eleştiriler yaptı. Yılmaz yaptığı açıklamada “Belediye meclisi toplantılarında alınan kararlar Bolu adına alınan kararlardır. Bu kararları birileri beğenmeyebilir. Doğru bulmayabilir ama burada alınan kararlar meclisi bağlayan kararlardır. Yani Türkiye Büyük Millet Meclisi bir karar çıkartsa o kararı o kanunu beğenmedim diyebilme olanağınız var mıdır? Ben bunu beğenmedim diyerek o kanunun kaldırılmasını sağlayabilir misiniz? Bu yürürlükte olan kanuna bütün Türkiye Cumhuriyeti uymak durumunda değil mi? Bu bizim kanunumuz değil bu AK Parti’nin CHP’nin kanunu denilebilir mi? Ama maalesef öyle bir yapı içindeyiz ki Bolu Belediye meclisinin kararını sanki AK Parti meclis kararı gibi algılayan belediye meclis üyelerinin basiretsizliğini görmek zorunda kalıyoruz. Siyasi şov siyasi partilerin yapacağı iştir. Ama meclis ciddiyet gerektirir, sorumluluk gerektirir. Eğer mecliste göreviniz varsa meclis kararları hoşunuza gitse de gitmese de meclis kararı olarak yürürlükte olan kararlardır. Dolayısıyla bu kararlar Bolu’nun kararlarıdır. Sizin oy vermiş olmanız o kararın geçerli olmasını ya da geçersiz olmasını sağlamaz. Oy verseniz de vermeseniz de demokrasinin gereği alınan karalar herkesin kabulüdür. Tenkit edebilirsin eleştirebilirsin bunlar doğaldır” dedi.

SOKAK ÇOCUĞU POZİSYONUNA DÜŞERSİN
Yılmaz sert eleştirilerini şu sözlerle sürdürdü “Eğer sen başka türlü şovlara yöneliyorsan meclisi terk ediyor ondan sonra Cumhuriyet Halk Partisi’ni cümbür cemaat topluyorsan eğer bu kararları AK Parti kararları olarak algılıyorsan bu hafifliktir. Bu belediye meclis üyeliğinin sorumluluğunu algılayamamaktır. Eğer bir derdin varsa bu derdin çözüm yeri meclistir. Eğer sen mecliste yapılması gereken işi sokakta çözmeye çalışırsan sokak çocuğu pozisyonuna düşersin. Meclis üyeliği vasfında ve sorumluluğunda algılatamazsın. Meclis kararları mecliste tartışılır mecliste değişir. Sokakta meclis kararları tartışılmaz. Maalesef Cumhuriyet Halk Partisi Grubu garip bir tutum içersine girmiştir. Meclisin kararlarını AK Parti kararları olarak algılayacak pozisyonda bir hava almıştır. Meclis kararlarını sokakta çözmeye gayret eden bir sokak anlayışı içersinde hareket etmiştir. Bunların tasvip edilen tarafları yoktur”

TİKSİNDİRİYOR
Başkan Yılmaz Belediye Meclisi’nde görev yapan Denetleme Komisyonu’nu işaret ederek şu açıklamayı yaptı “Asıl sıkıntı Bolu Belediye Meclisi’nde çalışma yapan komisyonlarda vardır. Şuan belediye meclisimiz iki farklı siyasi parti tarafından temsil edildiği için komisyonlarda bu iki partiden üyeler vardır. Meclisimizin denetleme komisyonunda iki AK Partili bir tanede CHP’li üye vardır. Bu üyeler belediyenin yaptığı çalışmaların hukuka uygun olup olmadığını ortada bir yanlışlığın olup olmadığını denetler ve meclise bilgi sunar. Asli görevleri budur. Şimdi iç mekanizma denetimi olarak son derece demokratik bir yapıyı CHP’li belediye meclis üyesi yanlış şekilde uygulamıştır. Bu meclis belediye uygulamalarının denetiminde eğer bir yanlışlık varsa yaptığı incelemeler sonucu gördüğü bir hesap yanlışlığı ile ilgili belediyeye hesap sorması gerekirken hiçbir yanlışlık olup olmadığına bakmadan şuan Bolu Belediyesi tarafından ihtiyaç sahibi olan insanların listesini alarak fakir fukaraya yardım yapılmaktadır. Bu ailelerin listelerini alarak bu adresleri ziyaret edip AK Parti’nin yanlış şeyler yaptığını ‘Biz gelirsek şunları yapacağız’ diyerek bu insanlar üzerinden siyaset yapmaya çalışanları Allah rızası için yapılan bir yardımı bu şekilde bir siyasi malzeme haline dönüştürmüş olmasını düşünmek bile insanı tiksindiriyor”

BU BİLGİLERİ BASINA SIZDIRMIŞ OLMASI AHLAKSIZLIKTIR
Başkan Yılmaz sözlerinin devamında “Asıl rahatsız edici bir diğer konu ise belediye tarafından gazetecilere hukuki iş karşılığı yapılan ödemeleri çıkartıp ve sanki usulsüz bir işlem yapılmış gibi bu bilgileri basına sızdırmış olması ahlaksızlıktır. Bir belediye meclisi üyesine yakışan davranış değildir. Belediyeye belediyenin yaptığı çalışmalarla ilgili denetim raporu vermek zorunda olan bir belediye meclis üyesinin bir komisyon üyesinin belediye ile ilgili bilgileri saptırarak basına sızdırmış olmasının ahlaksızlığının örtülebilmesi için hemen istifa etmesi lazım. Çünkü bu kadar sorumsuz bu kadar basit bu kadar insanlık dışı bir davranışı bir belediye meclis üyesinin bu şekilde bir davranışını belediye meclis başkanı olarak kabul etmem mümkün değildir. Eğer Cumhuriyet Halk Partisi bu istifayı gerçekleştirmez ve bu durumun sorumluluğuna katlanmazsa bu edepsizliğin sorumluluğuna katlanıp gereğini yapmazsa bundan sonra meclis üyeleri Bolu Belediyesi’nde herhangi bir çalışmaya girerken sıradan vatandaşın ötesine geçmez. Çünkü meclis adına görevlendirilmiş seçilmiş komisyon, meclise konuyu getireceği yerde eğer meclise getirmeden bu durumu dışarıya üstelikte belediye yanlış yapıyormuş gibi dışarıya yansıtıyorsa bu tavrı benim kabul etmem mümkün değil. Eğer CHP bu durumun gereğini yapmazsa bundan sonra CHP’li belediye meclis üyeleri normal vatandaş ilişkilerinin altında sürdürebilirler çünkü biz onları belediyenin yöneticileri ve sahipleri olarak görüyoruz” dedi.

BOLU BELEDİYESİ BÖYLE HAFİFLİKLERİ DE KALDIRMAZ
Başkan Yılmaz açıklamasının sonunda “Belediyenin sahibi ve yöneticisi pozisyonunda olanlar bu şekilde davranış biçimini normal görüp ve üstelikte sokak şovu yaparlarsa kusura bakmasınlar burası Zimbabwe Cumhuriyeti değildir Türkiye Cumhuriyeti Belediyesi’dir. Bolu Belediyesi böyle hafiflikleri de kaldırmaz. Bu tür edepsizlikleri kaldırmaz. Bu pozisyonda olan belediye meclis üyesi anlayışındaki insanların belediyeden bir şey talep edecek yüzleri olmaması lazım. Belediye kadar şeffaf bir kurum yoktur. Belediye şeffaf olmasa sen meclise vermen gereken sorumluluk bilgini meclise daha vermeden başka birilerine veriyorsan burada iyi niyet yoktur. Bu şekilde bir niyete sahip olan insanlarla belediye meclisinin işi yoktur” dedi.
 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.