22 Nisan 2019
  • Bolu8°C
  • İstanbul13°C
  • Ankara11°C

BAŞKAN YILMAZ’IN ‘EDEPSİZ’ YAKIŞTIRMASI YARGIYA TAŞINIYOR! “BAŞKANDAN HESAP SORACAĞIZ”

Başkan Yılmaz’ın ‘Edepsiz’ yakıştırması yargıya taşınıyor!  “Başkandan hesap soracağız”

19 Mart 2011 Cumartesi 00:00

CHP’li belediye meclisi üyelerinin meclis salonunu terk etmesi üzerine, eyleme imza atan CHP’li meclis üyelerine ‘Edepsiz’ yakıştırmasında bulunan Başkan Yılmaz’a yanıt gecikmedi. CHP İl Başkanı Karakaşoğlu Başkan Yılmaz’a yönelik yaptığı açıklamada, Bolu Adliyesi’ni işaret etti ve “Hesap soracağız” dedi.

Edepsiz tartışması büyüyor! Meclis tutanaklarının kendilerine verilmemesi üzerine toplantıyı terk eden CHP’li Belediye Meclis Üyelerine ‘Edepsiz’ yakıştırmasında bulunan Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz’a yanıt CHP İl Başkanı Mehmet Karakaşoğlu’ndan geldi. Karakaşoğlu yaptığı yazılı açıklamada ‘Edepsiz’ yakıştırmasının hesabını soracaklarını belirterek, meclis tutanaklarını almak içinde her türlü mücadeleyi sergileyeceklerini söyledi.

“ÜYELERİMİZ DEMOKRATİK HAKLARINI KULLANMIŞLARDIR”
Karakaşoğlu açıklamasında, “Belediye Meclisinde görüşülen konularla ilgili tutulan tutanaklar, meclis üyelerine verilmemektedir. Bu uygulama 2006 yılında başlamış, günümüze kadar devam etmektedir. Sanıyoruz Türkiye’de de eşi benzeri yoktur. Belediye meclis toplantılarını herkes gidip dinleyebilir. Orada yapılan görüşmeleri, tartışmaları ve alınan kararları izlemesinde yasal bir engel yoktur. Mart ayı görüşmelerinde Belediye Meclisi üyelerimiz, mecliste tutulan tutanakların kendilerine verilmesi için başkanlığa sunulan önerge, yine AKP’li üyelerin oylarıyla reddedilmiştir. Belediye Meclisindeki üyelerimiz en demokratik haklarını kullanarak meclis oturumunu terk etmiş ve konuyu basın toplantısıyla Bolu kamuoyuna duyurmuştur. Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz’da hemen hemen her gün demeçler vermekte, kahvaltılı basın toplantıları düzenlemektedir. Söylenenler doğrudur, yanlıştır ama bu tür açıklamalar herkesin doğal hakkıdır” ifadelerine yer verdi.

“BAŞKAN YİNE SAPLA SAMANI BİRBİRİNE KARIŞTIRMIŞTIR”
‘Edepsiz’ sözünü kullanmanın bir belediye başkanına, bir Boluluya yakışmayacağını dile getiren Karakaşoğlu, “Belediye Başkanı üç gün önce yaptığı bir açıklamada yine sapla samanı birbirine karıştırmıştır. Konuyla ilgisi olmayan bir sürü değerlendirmeyi yaptıktan sonra bir başkana, bir Boluluya yakışmayacak benzetmelerde bulunmuştur. Oysa konu gayet basittir. Meclis kararları farklı, meclis tutanakları farklı şeylerdir. Tutanaklar mecliste konuşulan her sözü kayıt altına alır. Belediye Meclisi üyelerimiz, Belediye Meclisinde yapılan görüşmelerin tutanaklarını istemektedir. Belediye eğer tutanaklar doğru yazılıyorsa, yanlış işler yapılmıyorsa, bu yasaklar neden getirilmiştir. Hiçbir kimse, hatta bir belediye başkanı bile, belediye meclisi üyelerinin, doğal hakları olan bir konuda yaptıkları sokak çocuğu işi diyemez. Bunu söylemek kimsenin de haddi değildir” şeklinde konuştu.

“TUTANAKLARI ALMAK İÇİN YASAL HER TÜRLÜ YOLA BAŞVURACAĞIZ”
Açıklamalarının devamında Başkan Yılmaz’a yüklenen CHP İl Başkanı Karakaşoğlu, açıklamalarının devamında şunları söyledi: “Sayın başkan siz kabul etseniz de etmeseniz de, arkadaşlarımız Bolu Belediyesi’nin seçilmiş üyeleridir. Eğer “Bundan sonra meclis üyeleri Bolu Belediyesi’nde sıradan bir vatandaştan öteye geçemez” sözünü söyleyebiliyorsanız, siz Bolu’nun belediye başkanı, Bolu’nun Şehr-ül Emin’i değilsiniz. Bu sözlerle, siz sözün, demokrasinin, insanlığın, seçimin ve seçilmişliğin bittiği noktasına gelmişsiniz demektir. Meclis üyelerimiz hakaret dolu sözlerin hesabını yargıda soracak, ve tutanakları almak için de yasal her türlü yola başvuracaktır.

“BELEDİYE HARCAMALARININ BASINDA YER ALMASINDAN BİRİLERİ GOCUNUYOR”
Açıklamalarını devamında CHP’li siyasilerin seçim çalışmaları kapsamında yoksul ailelere yönelik yaptığı ziyaretlere değinen Karakaşoğlu, “Mahalle sorumlularımızın belirlediği yoksul ailelere ziyaretlerimiz olmuştur, bundan sonra da devam edecektir. Bu ailelerin belediyeden veya başka bir kurumdan yardım alması bizim için engel değildir. Bu aileleri ziyaret edip “Aile Sigortası” projesinin anlatılması, birilerini niye rahatsız etmektedir. Yoksa aileleri ziyaret etmek için bu kurumlardan izin mi alacağız? ‘Benim alnım açık, kimseden gizlim saklım yok’ diyenlerin, Belediye’nin resmi ve faturalı harcamalarının basında yer almasına neden gocunuyorlar. Yoksa bir rahatsızlıkları mı var?” görüşlerine yer verdi.

“MECLİS ÜYELERİMİZ İSTİFA ETMEZLER, ETMEYECEKLER”
Açıklamalarının son bölümünde CHP’li meclis üyelerinin 28 binden fazla oy alarak seçildiklerini hatırlatan Karakaşoğlu, “Birileri istedi diye üyelerimiz istifa etmezler. Bu güne kadar Bolu’nun, Bolu’da yaşayanların lehine gördüğü her karara destek vermiş ve çoğu kararlar oy birliği ile çıkmıştır. Meclis üyelerimiz de, Bolu ve Bolu’nun geleceği için sıkıntılı bulduğu kararlarda da eleştirilerini yapmış, önerilerini sunup, red oyu vermiştir. Sürekli başkalarını eleştirmeyi alışkanlık haline getirenler, öncelikle kendi davranışlarını ve üsluplarını sorgulasınlar” diyerek açıklamalarını sonlandırdı.
 


UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.