17 Ağustos 2019
  • Bolu21°C
  • İstanbul22°C
  • Ankara23°C

BU YARIŞTAN KİMLER ÇIKACAK?

Bu yarıştan kimler çıkacak?

22 Mart 2011 Salı 00:00

AK Parti milletvekili aday adayları ile ilgili yapılan temayül yoklamasının sonuçlanmasının ardından milletvekili aday listesinin nasıl şekilleneceği kamuoyu tarafından merak ediliyor. İşte temayül sonrası ortaya çıkan ilk veriler.

HABER: ZEKİ ERCİVAN

AK Parti'de milletvekili aday adayları arasında yapılan temayül yoklaması sonrası AK Parti kulislerinde milletvekili aday listesinde yer alacak isimlerle ilgili çeşitli yorumlar yapılıyor.

SÜPRİZ SONUÇ
AK Parti teşkilatları tarafından gerçekleştirilen temayül yoklamasına mevcut milletvekilleri ve istifa eden AK Parti İl Başkanı Ali Ercoşkun katılmadı. Temayül yoklamasında toplam 849 oy kullanıldı. Geniş katılımın sağlandığı temayülde Mehmet Emin Güz birinci sırada İsmail Altıntaş ikinci sırada Fehmi Küpçü ise üçüncü sırada yer aldı. Mehmet Emin Güz'ün temayülden birinci sırada çıkması sürpriz bir sonuç olarak değerlendirilirken Ankara'da bürokrat olarak görev yapan İsmail Altıntaş'ın ikinci sırada yer alması şaşırtıcı bir sonuç oldu. Gerede'nin blok olarak desteklediği ve parti kuruluşundan bu yana AK Parti Gerede Merkez İlçe Başkanlığı görevi yapan Fehmi Küpçü ise üçüncü sırada yer aldı.

KARADEMİR ŞAŞIRTTI
Toplam 31 aday adayının yer aldığı parti içi temayül yoklamasında kadın aday adayları arasında AK Parti önceki kadın kolları başkanı Hatice Dinç birinci sırada yer alırken belediye meclis üyeliğinden istifa eden AK Parti kurucu İl Yönetim Kurulu Üyesi Elifnur Şener Yerlikaya ikinci oldu. Yurt dışında yaşayan Artistik Buz Pateni Milli Sporcusu Tuğba Karademir üçüncü oldu. Hatice Dinç'in kadın Kolları Başkanlığı döneminde yaptığı çalışmalar sonucu aldığı oy normal olarak değerlendirilirken belediye meclis üyeliğinden istifa eden Elifnur Şener Yerlikaya'nın belediye meclisinde yaptığı başarılı çalışmalar sonucu ikinci sırada yer alması dikkat çekti. Figür Pateni sporcusu Tuğba Karademir'in ise üçüncü sıraya yerleşmesi sürpriz olarak değerlendirildi.

İKİ ERKEK BİR KADIN MI?
AK Parti'de aday adayı zenginliği ve temayülün sonuçlanması ile sıra AK Parti Genel Merkezin milletvekili adayları ile ilgili vereceği karara geldi. Yaşanan süreçle birlikte Milletvekili aday listesi ile ilgili AK Parti Genel Merkez yolunda aday adayları arasında zorlu bir yarış başlamış oldu. Genel Merkez'de otuz beş aday adayı arasında yapılacak değerlendirme ve mülakatlar sonucu bu sayı üçe inecek. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın mecliste kadın milletvekillerine ağırlık vereceği ve AK Partili kadın milletvekili sayısının üçte bir oranına kadar yükseltilebileceği yönündeki ifadelerinin ardından Bolu'dan milletvekili adaylığı yarışına giren 5 kadın aday adayının arasından bir milletvekili aday adayının çıkmasının sürpriz olmayacağı değerlendiriliyor. 30 erkek milletvekili aday adayının arasından iki adayın belirlenmesi sürecinin zorlu bir yarışa sahne olacağı öngörülüyor.


UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.