25 Ağustos 2019
  • Bolu30°C
  • İstanbul30°C
  • Ankara32°C

ÜÇ MİLYON NE OLACAK?

ÜÇ MİLYON ne olacak?

23 Mart 2011 Çarşamba 00:00

Bolu Valiliği İl Özel İdaresi ile Çevre ve Orman İl Müdürlüğü arasında imzalanan projeye ilişkin sözleşme Sakarya 1. İdare Mahkemesi'nin aldığı kararla iptal edildi. İptal kararının ardından açıklama yapan CHP Milletvekili Aday Adayı Hakkı Fidan, Abant’a İl Özel İdare tarafından yapılan 3 Milyon TL’lik harcamadan AK Parti İl Genel Meclisi Üyelerinin, İl Genel Meclisi Başkanı Mücahit Kutlu’nun ve İl Özel İdare önceki Genel Sekreteri Tahsin Akduman’ın sorumlu olduğunu söyledi.

HABER: ZEKİ ERCİVAN

Çevre ve Orman Bakanlığı ile Bolu Valiliği İl Özel İdaresi arasında 2009 Ağustos ayında imzalanan 'Abant Gölü Tabiat Parkı Sınırları İçerisinde Yer Alan Çadırlı Kamp Alanı, Kapı Girişi, Köy Ürünleri Satış Üniteleri İşletmeciliği İle Genel Saha Temizlik ve Güvenlik Hizmetlerinin İşletmeciliğine Ait İhalenin Sözleşmesi', uygulamadaki çarpıklıklar nedeniyle tepki çekmişti.

"ABANT İNŞALLAH DAVOS OLUR"
Dönemin Bolu Valisi Halil İbrahim Akpınar'ın, "Abant inşallah Davos olur" sözleriyle savunduğu projeyle, Abant Gölünün etrafına setler oluşturularak su seviyesi 1,5 metreden fazla yükseltilmiş, 10-12 metreyi bulan genişlikte otoyollar inşa edilmiş, yükselen sulardan dolayı çevredeki bazı restoranlar ve piknik alanlarını su basmıştı. Abant Gölü’ne yaklaşık bir kilometre uzaklıktaki Örencik Yaylasına, yeni bir “yavru Abant” gölü oluşturulmayı da hedefleyen projeye dava açan Şehir Plancıları Odası (ŞPO), düzenlemenin durdurulmasını istemişti.

HUKUKA AYKIRI BULUNDU
Davayı değerlendiren Sakarya 1. İdare Mahkemesi, Bolu İl Özel İdaresi ile Bolu İl Çevre ve Orman Müdürlüğü arasındaki sözleşme uyarınca bölgede yapılan ve yapılacak olan faaliyetlerin, "ekolojik denge ile ekolojik sisteme zararının bulunduğu dikkate alındığında ve yaban hayatının tahrip edilerek uzun devreli gelişme planına aykırı olarak yeni yollar açıldığının ortaya konulması karşısında tabiat parkına verilen zararlar nedeniyle imzalanan sözleşmenin hukuka aykırı olduğu" gerekçesiyle işlemin yürütmesini durdurdu.

PROJE DURDU
Mahkemenin, bölgede çalışan uzmanların hazırladığı raporu dikkate aldığını belirten Şehir Plancıları Odası Avukatı Koray Cengiz, projenin hazırlık aşamasında biliminsanlarının görüşlerinin alınmadığını belirterek, "Bu kararla birlikte alanın yetkisi Bolu İl Özel İdaresi'nden Çevre ve Orman İl Müdürlüğü'ne geçmiştir" dedi. Cengiz, kararın yalnızca ilgili sözleşmeyi değil, bölgede uygulanan projeyi de durdurduğunu sözlerine ekledi.

2 MİLYON TL BU EKSİKLİKLER ÜZERİNE DEĞERLENDİRİLSİN
Yaşanan bu gelişmelerin ardından CHP Milletvekili Aday Adayı Hakkı Fidan CHP İl Genel Meclisi üyeliği yaptığı zaman diliminde Abant’ta yapılan çalışmalar karşı olduğunu belirterek şu açıklamayı yaptı “Biz Abant’ta yapılan çalışmalara başından beri karşı olduk. İl Genel Meclisinde yapılan toplantılarda defalarca bu konuda uyarılarda bulunduk. Geçtiğimiz yıl Abant’a İl Özel İdare tarafından 3 Milyon TL’lik harcama yapıldı. Bu yıl içinde 2 Milyon TL’lik pay ayrılmıştı. Şimdi bu harcanan 3 Milyon TL ne olacak? Bu parayla biz bir sürü köyümüzün alt yapı, kanalizasyon ve yol çalışmalarını bitirebilirdik. Ama bu paralar Abant’a harcandı. Bu harcanan paralardan bütün AK Partili İl Genel Meclisi Üyeleri, İl Genel Meclisi Başkanı Mücahit Kutlu ve İl Özel İdare Genel Sekreteri Tahsin Akduman sorumludur. En azından bu yıl oraya ayrılan 2 Milyon TL bu eksiklikler üzerine değerlendirilsin” Konuyla ilgili görüş bildiren İl Genel Meclisi Başkanı Mücahit Kutlu, kendilerine intikal etmiş henüz bir bilginin olmadığını söyledi.
 


UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.