25 Ağustos 2019
  • Bolu23°C
  • İstanbul25°C
  • Ankara23°C

MİLLETVEKİLİ ADAY ADAYLARIMIZI TANIYALIM

MİLLETVEKİLİ ADAY ADAYLARIMIZI TANIYALIM

23 Mart 2011 Çarşamba 00:00

AK Parti Bolu Milletvekili Aday Adayı Tuğba Karademir: “Artılarım olduğunu düşünüyorum”

Ülke sorunlarına çözüm konusunda katkıda bulunmak istediğini belirten AK Parti Bolu Milletvekili Aday Adayı Tuğba Karademir, “Genç biri olmam, bir bayan olmam ve spordan gelmiş biri olmam artılarım olduğunu düşünüyorum” dedi.

Milletvekili Aday Adaylarımızı Tanıyalım köşemizin bu defaki konuğu AK Parti Bolu Milletvekili Aday Adayı Tuğba Karademir oldu. Karademir’le yaptığımız röportajın ayrıntıları şöyle:

TUĞBA KARADEMİR KİMDİR?

17 Mart 1985 doğumlu olan Tugba Karademir, ilk ve ortaokulu Ankara Yükseliş Koleji’nde okuduktan sonra paten kariyerini ilerletebilmek için, 11 yaşında, 1996 sonlarında Kanada’ya göçtü. 8 yasında ilk defa milli formayı giyip, Hollanda’da yapılan Uluslararası yarışmada 13 yas ve altı sporcuların yarıştığı klasmanda 5’inci olmuş ertesi yıl ve daha sonraki yıllarda aynı yarışmada defalarca 1’inci olarak Türkiye’nin buz patenindeki ilk uluslararası altın madalyalarını kazandırmıştır.

10 yaşında 1995 yılında Balkan Oyunlarında ülkemizin ilk altın madalyasını kazandırmış ve daha sonraki 2 yılda da bunu tekrarlamıştır.

 Kanada içinde milli takıma kadar ilerlemesine rağmen Türkiye’yi temsil etmeyi seçip 2001 yılından itibaren Avrupa ve Dünya çapındaki yarışmalarda Türkiye’yi temsil etti. Kış olimpiyatlarında buz pateni dalında yarışmaya hak kazanan ilk sporcu olarak 2006 yılında İtalya Torino’da Olimpiyat buz pistine bayrağımızı astırdı ve basarıyla yarıştı. Daha sonraki yıllarda Avrupa Şampiyonalarında defalarca  ilk 10 içinde yer aldı ve ülkemize ikinci sporcu yarıştırma hakkı kazandırdı.

2008 Ondrej Nepela  Slovakya da 2’nci

2008 Aegon Challenge  Hollanda 2’nci

2008 Balkan Sampiyonasi  Ankara 1’inci

2010 yılında Kanada Vancouver’da Kış Olimpiyatlarında da ülkemizi basarıyla temsil etti.

Eğitim: Kanada-York Universitesi’nde Universite İş İdaresi Yönetimi örgencisi.

 

Sayın Karademir,  milletvekili aday adayı olmaya nasıl karar verdiniz?

Türkiye’deki gelişmeleri bugüne kadar an be an takip etmeye çalıştım. Kanada’da Türkiye ile ilgili iyi bir imaj bırakabilmek için oldukça çaba sarf ettim. Finansman olarak da Türkiye’nin durumu şu an Ortadoğu ve Avrupa’da belli. Türkiye yaşanan global ekonomik krizden etkilenen ülkeler arasında yer almadı. Türkiye’ye ilişkin konuları bildiğim için ve milletvekili seçilme yaşı 25’e çekildiği için milletvekili aday adayı olmaya karar verdim. Aday adaylık sürecinin son müracaat günü aniden karar verdim ve o an Bolu’da bulunan babam Tayfun Karademir’i arayarak aday adayı olmak istediğimi ve yerime müracaatlarda bulunmasını istedim.

Kanada’da yaşayan bir Türk olarak üstlendiğiniz misyonlarınız olduğunu söylediniz. Bunlardan bize bahseder misiniz?

Ailece Toronto’nun kuzeyinde bulunan Barrie kentinde yaşıyoruz. İlk gittiğimiz yıllarda Barrie’de sadece bir Türk aile vardı. Fakat o aile göç edeli uzun yıllar olduğu için ülkelerini unutmaya başlamışlardı ama bizim sayemizde yeniden ülkeleriyle bağlarını güçlendirdiler. Bizlerle iletişime geçerek bozulmaya başlamış olan dillerini yeniden hatırladılar.

Kanada’da sürekli milli formalarımla dolaşıyordum. Ve orada yaşayan insanlara Türkiye’yle ilgili bilgiler veriyor, ülkemizin güzelliklerinden bahsediyordum. Buz pateni gibi bir sporu hem bir bayan olarak başarıyla yapmam, hem de bir Türk sporcu olmam yaşadığım çevrede geniş yankı buldu. Benim bir Türk sporcu olduğumu ilk duyduklarında yadırgadılar. Çünkü Kanada’da Türkiye denilince birtakım önyargılarla karşılaşabiliyorsunuz.

Peki, milletvekili aday adaylığına sizi yönlendiren nedenler nelerdi?

Paten sporunda yarışmalara katılmayı bırakınca artık ülkeme farklı alanlarda nasıl hizmet edebilirim sorusu aklıma geldi. Milletvekilliği seçilme yaşının düşmesi ve önceki dönemlerde sporculuk yapıp, siyaset yapmaya başlamış kişilerde bu düşüncemde etkili oldu. Fiziksel olarak Kanada’da yaşasak da ruhen Bolu’da yaşayan bir aileyiz. Bağlarımızı hiç koparmıyoruz ve sık sık Bolu’ya gelmeye çalışıyoruz. Ayrıca ülkemin sorunlarını biliyorum ve sorunlara çözüm konusunda katkıda bulunmak istiyorum.

Peki, Bolu’ya ilişkin yaptığınız tahlillerinizi bizimle paylaşır mısınız?

Bolu’da gözlemlediğim sorunlar elbette ki var. Fakat çok önemli düzeyde de ilerlemeler mevcut. Mesela Bolu-Mengen karayolunda ulaşımda sıkıntılar yaşanıyor. Bunlar çözülemeyecek sorunlar değil. Mutlaka bir şeylerin değişmesi gerektiğine inanıyorum. Sürekli aynı isimlerin girdiği bir Meclis’ten çıkacak kararlarla değişik bir gelecek beklememek gerektiğini düşünüyorum.

Siz milletvekili aday adayı olarak Bolu ekonomisinin geleceğini hangi sektörde görüyorsunuz?

Turizmde potansiyel sahibi bir kent Bolu. Doğal güzelliklere sahip ilimize turist çekecek çalışmalar yapılmalı. Nasıl daha fazla turist çekebiliriz sorusunun sorgulanması gerek. Bolu’nun bir avantajı da iki metropol kent arasında bulunan bir şehir olması. Yemekleriyle ve eşsiz dokusuyla bambaşka bir öneme sahip. Bolu’da spor, gençlik ve üniversite üzerine yatırımlar oluşturulmalı. Fakat özellikle spor konusunda yeterli altyapının oluşturulmadığını düşünüyorum. Bunda ailelerimizin çocuklarının gelecekleri açısından yaptıkları değerlendirmede spor konusunda beklenti içinde olmamaları da etkili. O nedenle ben genç nüfusumuzu yeterince değerlendiremediğimize de inanıyorum. Hatta bu bahsettiğim konu bugün öyle bir düzeye ulaşmış ki, sporcu olduğumu söylediğim kişiler beni elit bir kesime yerleştirmeye çalışıyorlar. Artık bazı düşünceler değişmeli. Sporcuya, bayanlara bakış açısının pozitif yönde ilerlemesi gerektiğine inanıyorum.

Bolu turizminde altyapı eksiklikleri olduğunu söylüyorsunuz. Peki, yatırımları Bolu’ya çekmek için sizce neler yapılmalı?

Bu konuda oluşturduğum henüz bir projem yok. Bu noktada ortak istişareler yapmaya her zaman açık olduğumu belirtmek istiyorum. Bir takım halinde hareket edilmesi gerektiğine inanıyorum, tecrübelere ihtiyacımın olduğunun da farkındayım. Ayrıca, Bolu’da artan bir göç faaliyetinin olduğundan bahsediliyor. Bence, bu insanlara ne verebiliyoruz sorusu sorgulanmalı. Göç hareketini azaltmanın yollarından birinin de sosyal yaşam alanlarını arttırmaktan geçtiğine inanıyorum.

Aday adaylığına son gün karar veren biri olarak temayül yoklamasından 62 gibi hiç de azımsanmayacak bir oy aldınız. Adaylık yarışı halen devam ediyor. Bu adaylık yarışında sizi öne çıkaracağını düşündüğünüz etkenler nelerdir?

Benim genç biri olmam, bir bayan olmam ve spordan gelmiş biri olmam artılarım olduğunu düşünüyorum. Uzun yıllar yurt dışında yaşamış biri olmamı kendim açısından dezavantaj olarak görmüyorum. Aksine bunun bir avantaj olduğunu düşünüyorum. Çünkü hem Türkiye’yi, hem de Bolu’yu dışarıdan da gözlemleyebildiğim için daha sağlıklı kararlar aldığıma inanıyorum. Partimin bu farklılıkları dikkate alacağına inanıyorum.


UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.