22 Eylül 2019
  • Bolu19°C
  • İstanbul20°C
  • Ankara20°C

VALİ AKPINAR’A, YARGI YOLU AÇILDI

VALİ AKPINAR’A, YARGI YOLU AÇILDI

25 Mart 2011 Cuma 00:00

 Orman Mühendisleri Odası Eski Genel Başkanı Salih Sönmezışık, Abant konusunda aylardır verdiği hukuk mücadelesinin ilk aşamasının kazandı. Danıştay’ın verdiği karardan sonra, Bolu Eski Valisi Halil İbrahim Akpınar ve Bolu İl Özel İdare Eski Genel Sekreteri Ak Parti Bolu Milletvekili aday adayı Tahsin Akduman’a yargı yolu gözüktü.

Orman Mühendisleri Odası Eski Genel Başkanı Salih Sönmezışık Bolu İl Özel İdaresi’nin Abant Tabiat Parkına yapmış olduğu müdahaleyi kınamış, protesto etmiş daha sonra da konuyu yargıya taşımıştı.

Bolu Eski Valisi Halil İbrahim Akpınar ve Bolu İl Özel İdare Eski Genel Sekreteri Ak Parti Bolu Milletvekili aday adayı Tahsin Akduman hakkında Savcılığa suç duyurusunda bulunmuştu. Sönmezışık’ın suç duyurusu üzerine oluşturulan dosya Bolu Cumhuriyet Savcılığınca Yargıtay Başsavcılığına gönderilmiş, Yargıtay Başsavcılığı ise suç duyurusunun işleme konulabilmesi için dosyayı 17 Eylül 2010 tarihinde İçişlerine Bakanlığına göndermişti.

İçişleri Bakanlığı ise ilgili suç duyurusunun, ihbar ve şikayetin işleme konulmaması kararını almış ve 30 Aralık 2010 tarihinde Sönmezışık’a tebliğ etmiştir.

Abant Tabiat Parkı’nda yaşanan doğa tahribatına karşı İçişleri Bakanlığı’nın koyduğu Abant Tabiat Park’ında yaşanan tahribatla ilgili olarak başlattığı hukuk mücadelesine İçişleri Bakanlığı’nın engelleme kararına karşın, Sönmezışık bu kez Danıştay’ın yolunu tuttu. Danıştay’dan gelen haber ise Sönmezışık’ın mücadelesinde haklılığını tescil etti. Danıştay, Bolu Eski Valisi Halil İbrahim Akpınar ve İl Özel İdare Eski Genel Sekreteri Ak Parti Bolu Milletvekili aday adayı Tahsin Akduman ile ilgili suç duyurusunun işleme konulması gerektiği kararını verdi.

Sönmezışık’ın konu ile ilgili açıklamaları şöyle; “Geçtiğimiz Ocak ve Şubat aylarında ,Bolu Valiliğince ‘Abant’ı DAVOS yapacağız ‘ iddiası ile ,Ülkemizin ve içinde bulunduğumuz coğrafyanın en güzel ,en önemli tabiat parkı’nda ,evrensel koruma ilkeleri ile ,ormancılık bilim ve gereklerine aykırı uygulamalar yapılarak Abant, kelimenin tam anlamı ile yıkıma uğratılmıştı. Bunun üzerine, yaklaşık 11 yıl görev yaptığım oda başkanlığı döneminde, korunması konusunda çok emek verdiğim Abant’ta yaptığım incelemeler sonucu tespit ettiğim yasa dışı uygulamaları içeren bir rapor hazırlayarak, olayın sorumlusu olan Bolu Valisi ve Bolu Özel İdaresi Genel Sekreteri Halil Akduman hakkında Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunmuştum.
Ancak, Cumhuriyet Başsavcılığı dava açabilmek için, İçişleri Bakanlığından (Yasa öyle imiş) izin talep etti. Ama ilgili bakanlık hiçbir gerekçe göstermeden Savcılığın talebini reddetti ve ilgililer hakkında dava açılamadı. İçişleri Bakanı Beşir Atalay’ın bu kararı tarafıma tebliği edilince, bu karara Danıştay nezdinde itiraz ettim.Sanırım birçoğunuz bu itirazı ve nedenlerini ‘Abant Katliamı Danıştay Yolunda’ başlıklı haber veya iletilerden okudunuz.

Bugün tarafıma Danıştay 1. Dairesi"nin 2011/189 Esas ve 20111/353 Kararı tebliğ edildi.

Bu karara göre itirazım haklı bulunmuş. Dosyada yer alan şikayet dilekçesinde şikayetçinin belli, şikayet konusu eylemin somut olduğu, kişi ve olayların belirtildiği, iddiaların da ciddi bulgu ve belgelere dayandığı anlaşıldığından… İtirazın kabulü ile İçişleri Bakanı tarafından ihbar ve şikayetin işleme konulmamasına ilişkin olarak verilen 13.10.2010 tarih ve 16248 sayılı kararın kaldırılmasına. Karar verilerek, dosya, ilgili bakanlığa işlem yapması için geri gönderilmiştir.Yeni bir süreç başlıyor. Yeni bir güç ve strateji geliştirmek ve de destek gerekiyor.”
 UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.