16 Şubat 2019
  • Bolu3°C
  • İstanbul7°C
  • Ankara7°C

“ÇALIŞTIRACAK İŞÇİ BULAMIYORUZ” DİYEN DAŞTAN'A FERUDUN KAYA'DAN TEPKİ “ÜCRET AZ İSE İŞÇİ BULAMAZSIN”

“Çalıştıracak işçi bulamıyoruz” diyen Daştan'a Ferudun Kaya'dan tepki “Ücret az ise işçi bulamazsın”

26 Mart 2011 Cumartesi 00:00

“Çalıştıracak işçi bulamıyoruz. Böyle giderse Afrika'dan işçi getirip, çalıştıracağız.” sözleriyle bir anda ülke gündemine taşınan Mudurnu Tavukçuluk Yönetim Kurulu Başkanı Zuhal Daştan'a bir açıklamada Ak Parti Bolu Milletvekili Aday Adayı Yard. Doç. Dr. Ferudun Kaya'dan geldi. Kaya,”10 kişinin yapacağı işi 7 kişiye yaptırmaya çalışırsan ve de hemen hemen her gün mesaiye bırakırsan işgücü bulamazsın”dedi.

Ak Parti Milletvekili Aday Adayı Ferudun kaya yaptığı yazılı açıklamada, “Son dönemde gerek ulusal gerekse yerel basında Mudurnu bölgesinde çalışacak kişi bulunamaması hakkındaki çıkan haberleri şaşkınlıkla izlemekteyim. Oysa bölgemizde yıllardır faaliyet gösteren ERPİLİÇ, CP, BEYPİ gibi şirketler bu konuda basına yansıyan hiçbir serzenişte bulunmamışlardır. Şayet bu tür bir sıkıntıları olsaydı her halde onlarda Afrika'dan işçi getirmeye kalkarlardı. Önce şirket yetkilileri kendilerine, personeline ya da işten ayrılan personele şu soruları sormalıdır. Hatta memnuniyet anketi yaptırmalıdırlar. Bu nedir derler ise ben hiçbir menfaat beklemeden kısa süre içinde yapabilirim. Ne derdiniz var? Neden işten ayrılıyorsunuz? Ücret mi yeterli değil? Çalışma koşullarınız mı iyi değil? Gibi soruları sorarak kısa sürede sonuca ulaşabilirler.” ifadelerini kullandı.

“MUDURNU DA KOŞULLAR İYİLEŞTİRİLİR İSE ÇALIŞACAK İŞ GÜCÜ VARDIR”

Ayrıca yönetim konusu benim uzmanlık alanımdır fakat bu konuda hüküm yürütmek içinde uzman olmaya gerek yoktur. Herkes bilir ki şayet yeterli ücret verirsen ve de çalışma koşullarını iyileştirirsen Mudurnu ve Bolu bölgesinde çalışacak işgücü bulabilirsin. Ama sen 10 kişinin yapacağı işi 7 kişiye yaptırmaya çalışırsan ve de hemen hemen her gün mesaiye bırakırsan işgücü bulamazsın. Hele piyasaya göre ücretinde az ise hiç bulamazsın. Sonuç olarak ilimizde hatta benim doğum yerim olan Mudurnu da belirtmiş olduğum koşullar iyileştirilir ise çalışacak iş gücü vardır. Bölgemizin insanı çalışkandır, vefakârdır. Hatta aylarca ücret almadan çalışmıştır, belki çalıştığımız şirket iflastan kurtulur diye. Bu herkes tarafından bilinmektedir. Mudurnu'muz hatta Bolumuz iş bulamama nedeni ile sürekli göç vermektedir.


UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.