27 Mart 2019
  • Bolu5°C
  • İstanbul10°C
  • Ankara5°C

YAVRU ABANT’TA BALÇIK KOKTU

Yavru Abant’ta balçık koktu

26 Mart 2011 Cumartesi 00:00

İl Özel İdaresi’nin Abant Gölü’nün üzerine yaptırdığı tepkiler nedeniyle önündeki setin açılmasıyla suların çekildiği “Yavru Abant” gölünde balçık koktu.

 

HABER: ZEKİ ERCİVAN

Önceki Vali Halil İbrahim Akpınar’ın talebiyle Abant’ta İkinci bir göl yaratmak için kolları sıvayan Bolu Valiliği, bir set çekerek yayladaki çukurluk alanda su tutmaya başladı. Abant Gölü’nü besleyen iki önemli dere bu göle yönlendirildi. Yavru gölde biriken su miktarı planlanın alanın üç katına çıkınca yine çanlar çalmaya başladı.

 

BÜYÜK TEHDİT OLDUĞU İFADE EDİLDİ

Valilik, Bolu’da faaliyet gösteren Batı Karadeniz Ormancılık Araştırma Müdürlüğü’nden bir rapor hazırlamasını talep etti. Orman mühendislerince hazırlanan raporda, su altında kalan iğne yapraklı ağaçların kök boğazı su altında kaldığından dolayı ağaçların kurumasının an meselesi olduğu, çalışmaların endemik türlere zarar verdiği ifade edildi. Ayrıca, böyle bir çalışmanın uzman bir kurul çalışmasıyla yapılması, göl seviyesinin eski haline çekilmesi gerektiği belirtildi. Yavru Abant’ın da bölgedeki endemik türler açısında büyük bir tehdit olduğu vurgulandı.

 

SORUN NASIL ÇÖZÜLECEK?

Abant’taki bu çalışmalar Bolu’daki sivil toplum örgütlerini de harekete geçirdi. Makine, İnşaat, Ziraat, Elektrik, Mimarlar, Harta ve Kadastro mühendisleri odaları, TEMA Vakfı, Tabipler Odası, Bolu Çevre Derneği, Çevre İçin Hekimler Derneği gibi pek çok örgüt ortak bir basın açıklamasıyla Abant’ın büyük bir tehdit altında olduğunu duyurdu. Bölgede Abant’taki durumla ilgili toplantılar yapıldı. Konu yargıya intikal etti. Yapılan değerlendirmeler sonucu çevreye ve doğaya verilecek büyük tahribat nedeniyle projeden vazgeçildi ancak projenin gerçekleştirilmeye çalışıldığı alanda biriken suyun bir kısmı tahliye edilemedi. Suyun kalan kısmı uzun süre arazi üzerinde beklediği için kötü kokular yayılmaya başladı. Yaşanan sorunun giderilmesi için yetkililerin nasıl bir tedbir alacağı ise bilinmiyor. .

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.