20 Şubat 2019
  • Bolu2°C
  • İstanbul6°C
  • Ankara-1°C

METİN: “TORBA YASA VATANDAŞIN FAİZLERİNDEN KURTULDUĞU GÜNDÜR"

METİN: “TORBA YASA VATANDAŞIN FAİZLERİNDEN KURTULDUĞU GÜNDÜR"

26 Mart 2011 Cumartesi 00:00

Ak Parti Bolu Milletvekili TBMM Başkanlık Divanı Üyesi Fatih Metin, “Torba yasa ile kazanan halk olmuştur dedi.” Metin Torba yasası vatandaşımızı çeşitli nedenlerle ödeyemediği veya ödemesi aksamış birçok borcunun faiz yükünden kurtarmıştır. Gün ak ile karanın ortaya çıktığı gündür. Gün vatandaşın faizlerinden kurtulduğu gündür” şeklinde konuştu.

Fatih Metin yaptığı yazılı basın açıklamasında “ Siyaset; halkı dinleme, derdi ile dertlenme, onları anlama ve onlarla hem hal olma sanatıdır. Genel Başkanımız Sn: Recep Tayyip Erdoğan bu konuda halkıyla hem hal olan kendini halkına adayan rol modelimiz olmuştur.

Onun öncülüğünde yürüyen Ak kadrolar parlamento çatısı altında önemli çalışmalar yapmakta vatandaşın yüzünü güldürecek yeni uygulamaları bir bir devreye sokmaktadır. Hükümetimiz maalesef bu konuda muhalefet partilerinin en ufak bir olumlu katkısını görmediği gibi onların direnci ile karşılaşmakta ve parlamento çalışmaları sürekli olarak engellenmeye ve ötelenmeye çalışılmaktadır. Hükümetimiz tüm bu engellemelere rağmen gerekirse parlamentoyu geceler boyu açık tutarak önemli yasaları hayata sokmaktadır. Buna en güzel örnek son dönemde uzun tartışmalar sonucu yasalaştırılan ve kamuoyunda torba yasa olarak bilinen yasadır. Bu yasa vatandaşımızı çeşitli nedenlerle ödeyemediği veya ödemesi aksamış bir çok borcunun faiz yükünden kurtarmıştır. Gün ak ile karanın ortaya çıktığı gündür. Gün vatandaşın faizlerinden kurtulduğu gündür. Gün kimin halkçı olduğunun belli olduğu gündür” dedi.

“Halen ödenmemiş olan; Sigorta primi, emeklilik keseneği, kurum karşılığı, işsizlik sigortası primi ve sosyal güvenlik destek primi, SGK tarafından takip edilen damga vergisi, özel işlem vergisi ve eğitime katkı payı gibi borçlar yeniden yapılandırılabilecektir”

Milletvekili Fatih Metin konuşmasının devamında “ vatandaşlarımız yapılan bu yasayı iyi anlamalı ve sağlanan kolaylıklardan mutlaka faydalanmalı” diyerek devam etti. “ Bu yasa ile vatandaşlarımızın hangi borçları yeniden yapılandırılacak? Bu yasa ile 2010/Kasım ve önceki aylara ilişkin tahakkuk ettiği halde ödenmemiş olan; Sigorta primi, emeklilik keseneği, kurum karşılığı, işsizlik sigortası primi ve sosyal güvenlik destek primi, SGK tarafından takip edilen damga vergisi, özel işlem vergisi ve eğitime katkı payı gibi borçlar yeniden yapılandırılabilecektir. Yine bu yasa ile 2010/Kasım ve önceki aylara ilişkin isteğe bağlı sigorta primi ve topluluk sigortası primi borçlarının yeniden yapılandırılmasına imkan sunulmuştur. 30.11.2010 tarihi itibarıyla bitirilmiş özel nitelikteki inşaatlar ile ihale konusu işlere ilişkin resen tahakkuk ettirilen eksik işçilik tutarları üzerinden hesaplanan sigorta primlerinin yeniden yapılandırılmasına imkan verilmiştir. 31.12.2010 tarihine kadar işlenen fiillere ilişkin idari para cezaları ve Mayıs/2008 ve Ağustos/2008 tarihlerinde getirilen yeniden yapılandırmaya müracaat edip şartları yerine getirmediğinden yapılandırması bozulan borçluların borçlarını yeniden yapılandırmasının önü açılmaktadır.

Yine bu yasa ile 5510 sayılı Kanunun Geçici 17. maddesi gereği belirli süre prim borçlarını ödemediğinden sigortalılık süreleri durdurulan kişilerin durdurulan sigortalılık sürelerine ilişkin prim borçlarının yeniden yapılandırılması sağlanmaktadır.

Kanun kapsamında ödenmemiş borcu olan kişilerin kanunun yayımlandığı tarihi izleyen ikinci ayın sonuna kadar SGK İl Müdürlükleri ve Sosyal Güvenlik Merkezlerine Başvurması gerekmektedir” dedi.


UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.