17 Şubat 2019
  • Bolu3°C
  • İstanbul8°C
  • Ankara6°C

PAZARA YAZ GELDİ YÜZLER GÜLDÜ

PAZARA YAZ GELDİ YÜZLER GÜLDÜ

29 Mart 2011 Salı 00:00

Günlük güneşlik yazdan kalma bir havada Bolu Pazarındaydık. Bu hafta havanın sıcak olması vatandaşında esnafında yüzünü güldürmüş nereye baksak gülümseyen yüzler vardı. Baharın müjdecisi yaz meyveleri de tezgahlarda yerini almış. Bakalım bu hafta size değişik neler tanıtacağız?

YATAK PORTAKALI

İlk duyduğunda kulağa yatakta yetişmiş gibi gelen portakalın isminin nerden geldiğini yıllardır Bolu pazarında manavcılık yapan Manav Rasim'den öğrendik. Manav Rasim,” Mersinde bu portakalı daldan toplarlar daha sonra (yatağa) buzhaneye koyarlar burada bekletirler bu nedenle adı yatak portakalıdır. Kışın bitiminde Finike portakalı tükendiğinde yatak portakalı satılır” dedi.
Finike portakal ile yatak portakalı arasında fark nedir?
Manav Rasim,”Yatak portakalı Finike portakala göre daha sulu ve ince kabuklu olur.”

KUYU PIRASA

Bu pırasa bildiğiniz pırasa gibi değil sapları soğan sapı gibi diğer pırasaya göre daha uzun ve daha pahalı diğer pırasaya göre de yetiştiği yer tarla değil kuyu evet yanlış okumadınız bu pırasayı köylü vatandaşlar kuyuda yetişiyor. Kuyu Pırasası satan Ayşe Gülen,”Bu pırasayı biz yaz sonunda kuyuda toprağa ekiyoruz, pırasa yarısına kadar suyun içersinde büyüyor. Sonra kış sonunda çıkartıp satıyoruz. Bu diğer pırasaya göre daha lezzetli olur”dedi.

BİN DERDE DEVA GELİNCİK OTU

Şifalı otlar yavaş yavaş çıkmaya başladı bunlardan biri de gelincik otu. Nergis Karancı gelincik otunu getirmiş pazarda 1 TL'den satıyor. Karancı'dan ot ile ilgili bilgi aldık. Karancı,”Gelincik otunun ıspanak gibi kavurması ve salatası yapılıyor. Hamilelerin bilhassa yemesi gerekiyor bebek anne karnında kızamık olduğunda anne bu otu yediğinde, bebeğin kızamık hastalığı anne karının da gidiyor.
Gelincik otunun faydaları: Gelincik keskindir. Cila edici, çekici ve açıcıdır. Kan tükürme ve kan kusmayı keser. Yanıkları iyileştirir. Çıbanları temizler. Deri soyulmasını önler. Arpayla yada bulgur ile pişirip yeseler kadınların sütünü indirir. Gelincik çiçeğini sıkıp suyunu çıkarıp o suyu bütün hararetli hummalarda kullanılırsa faydasını görürler. Adı geçen su içildiğinde uyku getirir ve rahatlık verir. Boğazın hararetini ve dilin karalığını giderir. Bunun için suyu içmeli veya o su ile ağız ve boğazı çalkalamalıdır. Ayrıca nefes darlığı, bronşit, astım ve göğüs nezlesine faydalıdır. Gelincik yapraklarını sirkede kaynatıp içmek yahut sıcak olarak kaşık veya ferç üzerine vurmak; kadınların çok akan hayız kanlarını normale çevirir.

Bu hafta Pazar fiyatları:

Muz: 3 TL
Kuyu Pırasa: 4 TL
Domates: 1TL
Kabak:1,5 TL
Çilek: 3 TL
Ispanak: 1TL
Salatalık: 3 TL
Elma: 1,5 TL
Soğan:1,5 TL
Patates : 1,5 TL


UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.