17 Temmuz 2019
  • Bolu17°C
  • İstanbul26°C
  • Ankara26°C

BARO BAŞKANI’NDAN MUTLU EVLİLİK REÇETESİ: “ÇOCUK YAPIN”

Baro Başkanı’ndan mutlu evlilik reçetesi: “Çocuk yapın”

30 Mart 2011 Çarşamba 00:00

Bolu Barosu Başkanı Gazanfer Günler, mutlu bir evlilik sürdürmek isteyen çiftlere çocuk yapmaları tavsiyesinde bulundu.

Son yıllarda artış gösteren boşanma rakamlarını değerlendiren Gazanfer Günler, televizyonlarda yayınlanan evlilik programlarının ve bazı dizilerin aile yapısına zarar verdiğini belirterek, televizyon programlarının boşanmalara neden olduğunu söyledi.

Haber: Mehmet Korkusuz
Son yıllarda Bolu’da ve Türkiye genelinde artış gösteren boşanma rakamları konusunda Baro Başkanı Gazanfer Günler açıklama da bulundu. Türkiye İstatistik Kurumu’nun verilerine göre, 2005 ile 2011 yılları arasında Türkiye’de toplam 3 milyon 700 bin çiftin evlendiğini ve bu süre zarfında 604 bin çiftin boşandığını belirten Günler, boşanan çift sayısının her yıl 15 bin düzeyinde arttığını söyledi.

BOŞANMA NEDENLERİNDE ALDATMA İLK SIRADA
TÜİK araştırmalarına dayanarak boşanma nedenlerini sıralayan Günler, “Boşanmalarda etkili olan nedenlerin başında şunlar geliyor: Aldatma ve aldatılma, sorumsuzluk ve ilgisizlik, dayak ve kötü muamele, içki ve kumar, eşlerin ailelerine karşı saygısız davranması, terk etme, çocuk olmaması, evin geçimini sağlayamama, yüz kızartıcı suç, çocuklara karşı kötü muamele, eşin ailesinin karışması” bilgisini verdi.

“DİZİLER, AİLE PAYLAŞIMINI OLUMSUZ ETKİLİYOR”
Açıklamalarının devamında boşanma nedenlerine ilişkin analizlerini açıklayan Günler, “Bana göre, çalışma yükümlülüğünün ağır yükü altında kalan erkek ya da bayan daha rahat yaşamak ve özgür hareket etmek için boşanma yoluna gidiyor. Çalışan eşler yoğun iş temposu sebebiyle iletişim ve paylaşım eksikliği sebebiyle ayrılıyorlar. Televizyonlarda gösterilen diziler, söyleşiler milletin değerlerine zarar veriyor. Çalışma hayatına katılan kadın ve erkekler yeni ilişkilere giriyorlar. Batılı ülkelerin hayat tarzına özenti başka bir sebep. Bunlar birer boşanma nedenleri olarak karşımıza çıkıyor. Televizyon dizileri, ailedeki paylaşımı ve iletişimi olumsuz etkiliyor. Bunlar aile yapısına zarar veriyor. Örneğin Aşkı Memnu adlı dizi bu konuda eleştiriler aldı. Bunlar Türk aile yapısına zarar veriyor. İnsanlar izledikleri dizilerdeki karakterleri normalize ederek bundan etkileniyorlar. Ve etkileşim sonucunda bazı karakterleri kendilerine model alıyorlar” diye konuştu.

“EVLİLİK PROGRAMLARI AİLENİN KUTSALLIĞINI ZEDELİYOR”
Televizyonlardaki evlilik programlarının da aile yapısına zarar verdiğini belirten Günler, “Evlilik programları reyting yaptığı için çeşitli isimler altında farklı farklı televizyon kanallarında yayınlanmaya başladı. Bu programlarda ailenin parasal, çıkar hesaplı bir miğfere oturtulduğunu görüyorum. Ulvi evlenme gerekçeleri kalkıyor. Evlilik koşulları tamamen kaç dairen var, ne kadar maaşın var koşullarına indirgeniyor. Bu programlarda evlilik için parasal pazarlıklar yapılıyor. Ayrıca bu tür programlardaki konuşmalar, karşılıklı diyaloglar aileyi yozlaştırıcı, ailenin kutsallığını zedeleyici nitelik arz ediyor” diye konuştu.

GÜNLER’DEN YENİ EVLENEN ÇİFTLERE ÖNERİ: “ÇOCUK YAPIN”
Evlilikteki ilk beş yılın evliliğin sürdürülebilmesi konunda en önemli dönem olduğunu belirten Günler, “Bu beş yılı kazasız atlatmanın yolu bana göre, eşlerin çocuk yapmalarıdır. Çocuk bu dönemde eşlerin sorumluluğunu arttırıyor. Çocuk evliliği yuva yapan bir nimet. Eşler evlenmişse çocuk edinmeyi geciktirmezlerse çok daha başarılı bir evlilik gerçekleştirebilirler. Bana göre devlet aile danışmanlığını kurumsallaştırmalı. Bunun için pedagoglar, psikologlar istihdam edilmelidir. Ve zora giren evliliklere devlet yol gösterici ve yardımcı olmalıdır.
Günler açıklamalarının sonunda, devletin çekirdeğinin aile olduğu söyledi ve aile yapısının bozulmaması gerektiğine dikkat çekti.
 


UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.