18 Eylül 2019
  • Bolu19°C
  • İstanbul19°C
  • Ankara15°C

İNSAN HAKLARI AKTİVİSTİ AVUKAT MÜŞHİR DELİDUMAN SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDU

İnsan hakları aktivisti Avukat Müşhir Deliduman SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDU

30 Mart 2011 Çarşamba 00:00

Köroğlu Devlet Hastanesi'nde 15 gün önce göreve başlayan dahiliye uzmanı Dr. Zeliha Asiltürk, yapılan ikaz ve uyarılara rağmen türbanlı olarak çalışmakta ısrar etmesi üzerine önceki gün görevinden alınmıştı. Kamuoyunda infiale yol açan bu olay sonrası İstanbul Barosu'nda görevli Avukat Müşir Deliduman bugün öğle saatlerinde Bolu Adliyesi'ne gelerek sorumlular hakkında bireysel olarak savcılığa suç duyurusunda bulundu.

Haber: Mehmet Korkusuz

Köroğlu Devlet Hastanesi'nde 15 gün önce görevlendirilen, daha önce ikaz edilmesine ve hakkında soruşturma açılmasına rağmen türbanlı olarak çalışmaya devam eden Dr. Zeliha Asiltürk dün görevinden alınmıştı. Kamuoyunda tartışmaları da beraberinde getiren bu olay sonrası harekete geçen İstanbul Barosu avukatlarından Müşir Deliduman dün geldiği Bolu'da Cumhuriyet Savcılığı'na başvuruda bulunarak sorumlular hakkında suç duyurusunda bulundu.

“ÖZGÜRLÜĞE SALDIRI”

Adliye çıkışında gazetemize özel açıklamada bulunan Avukat Müşir Deliduman, konuyla ilgili olarak Dr. Asiltürk'le hiç görüşmediğini ve suç duyurusu başvurusunu bireysel gerçekleştirdiğini belirtti. Deliduman, “Önceki gün Bolu'da yaşanan bu olayı bir internet sitesinden öğrendim. Ülkemiz açısından yüz kızartıcı bir olay. Özellikle seçime giderken bunu siyasi bir malzeme olarak kullanma taraftarı değiliz. Yaşanan gelişmeyi bireyin özgürlüğüne yönelik gerçekleşmiş bir saldırı olarak yorumluyorum. Yaşanan bu olayda mevcut iktidarın payı vardır. Bu sıkıntıların suni olarak gündeme getirilmesi, kendilerinin bir seçim rantı olarak değerlendirilmesi hususundaki endişelerimizi dile getirmek istiyoruz. Buradaki bireysel haklara ve kadının cinsel kimliğine yöneltilmiş bir saldırı olarak niteliyoruz. Parti programlarına baktığımızda hepsi ataerkil düşüncenin bir ürünü. Ya kadınlara kota ayırırlar ya da geri hizmetlerde çalıştırılırlar. Mevcut hükümet her ne kadar bunu savunsa bile bunu sadece dolgu malzemesi olarak kullanıyorlar. Nitekim devlet hastanesine atamış oldukları başhekim ve il sağlık müdürleri de kendi kadrolarında olabileceği endişesini de taşıyoruz” dedi.

“OLAY İNFİAL YARATTI”

Yaşanan olayın halkı kin ve düşmanlığa sevk ettiğini ifade eden Müşir Deliduman, açıklamalarının devamında şunları söyledi: “Mevcut iki insan tıp etiği hakkında bilgi sahibi olduklarını varsayarak kendi meslektaşlarına ataerkil yönlerini ön plana çıkararak işten el çektirilmeleri tıp ahlakı yani tıp meslek ilkelerine aykırıdır. İki, kendi görevi başındayken kendisinden teşhis ve tedavi bekleyen hastaların hasta haklarını da ihlal etmişlerdir. Nitekim kamuoyunu yanıltma hususunda kendi emellerine bir başhemşireyi de alet ederek doktor hanım hastalandı diye yalan beyanda bulunarak gündemi yanıltmışlardır. Bu doktor hanımın işten el çektirilmesi, Türkiye'nin de taraf olduğu 'Kadına karşı her türlü ayrımcılığın önlenmesi sözleşmesine' aykırıdır. Çünkü bu sözleşmenin ana metnin de Birleşmiş Milletler Yasası'nın temel insan haklarına, insan itibar ve kıymetine, erkekler ve kadınların eşit haklara sahip olmaları gerektiğini tekrar inceleyip onayladığını tekrar etmiştir. Ayrıca sosyal ve kültürel alan da erkek egemenliğine son verilip, kadın ve erkek eşitliğine bir tavsiye niteliği vardır. Bu husus ayrımcılığa karşı girişilen bir eylemdir. Bolu Köroğlu Devlet Hastanesi'nde görevli Dr. Zeliha Asiltürk basından öğrendiğimiz şüpheliler tarafından görevden alınmıştır. Bu şüphelilerin isimlerini şu an vermiyoruz. Gizlilik içerisinde yürütülmesi gereken bir durumdur. Söz konusu eylem internet sayfalarındaki haberler baktığımızda ciddi bir infial yaratmıştır. Bu hanımefendi cinsel kimliğinden dolayı ayrıma tabi tutulmuş ve hastalar önünde hakarete maruz kalmış, halkı kin ve düşmanlığa, tahrike sevk etmiştir. Bu olay daha önce de kadının cinsel meta olarak kullanmasını öneren Rize Belediye Başkanıyla aynı yöndeki bir cürümdür.”

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.