22 Temmuz 2019
  • Bolu25°C
  • İstanbul29°C
  • Ankara26°C

ALİ ERCOŞKUN’DAN ASTAY’A DAVET

Ali Ercoşkun’dan ASTAY’a davet

31 Mart 2011 Perşembe 00:00

Bolu’da işsizliğin önüne geçebilmek için yatırımcının önündeki engellerin kaldırılması gerektiğini belirten Ak Parti Bolu Milletvekili Aday Adayı Ali Ercoşkun, Bolu’nun özellikle turizme yönelik yatırımlarda cazibe merkezi haline gelmesi gerektiğini söyledi.

Karacasu Beldesi’nde ASTAY Gayrimenkul A.Ş. tarafından yapılması planlanan 20 milyon dolar değerindeki otel ve kür merkezi projesinin, firmanın yükümlülüklerini yerine getirmediği gerekçesiyle ihalenin İl Özel İdaresi’nce tek taraflı olarak fesh edildiğini hatırlatan Ali Ercoşkun, iptal kararında kaybedenin Bolu olduğunu belirtti ve firma yetkililerini yatırım yapmaları için yeniden Bolu’ya davet etti.

Haber: Mehmet Korkusuz

Ak Parti Bolu Milletvekili Aday Adayı Ali Ercoşkun, dün parti binasında basın açıklaması yaptı. İktidarları süresince İl Genel Meclisi’nin ve Belediye Meclisi’nin Ak Partili üyeleri ile Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz’ın Bolu’nun kalkınması konusunda önemli atılımlar gerçekleştirdiğini ifade eden Ercoşkun, geçen süre zarfında yapamadıklarının da olduğunu söyledi. Türkiye genelinde yüzde 11 olarak tespit edilen işsizlik oranından Bolu’nun da payını aldığını dile getiren Ercoşkun, işsizliğin önüne geçebilmek için mevcut zenginliklerin değerlendirilmesi gerektiğini söyledi. Ercoşkun, “İlimizdeki işsizlik sorununu çözmek için mevcut zenginliklerimizin değerlendirilmesi gerektiğini düşünüyorum. Burada da en önemli zenginliğimiz turizmdir” dedi.

ERCOŞKUN’DAN ASTAY FİRMASINA DAVET
Bolu’yu yatırımcılar için cazibe merkezi haline dönüştürmek gerektiğini dile getiren Ercoşkun, yatırımcıların Bolu’ya daha fazla çekilmesi ve hiçbir yatırımcının küstürülmemesi gerektiğini söyledi. Ercoşkun konuyla ilgili olarak, Ocak 2010 tarihinde yükümlülüklerini yerine getirmediği gerekçesiyle Karacasu’daki 20 milyon dolar değerindeki projesi iptal edilen ASTAY firmasıyla ilgili olarak açıklamalarda bulundu. Ercoşkun, şunları söyledi: “Turizmde büyümenin sağlanması için yatırımcıya kolaylıklar sağlanması gerekmektedir. Karacasu Beldesi’ndeki İl Özel İdare’ye ait arsanın gerçekleşen ihalesinde iptal edilmeyle ilgili bir süreç yaşandı. Bu bizim açımızdan oldukça üzüntü verici bir süreçti. Bu süreç neticesinde de belki de şu an da inşaatı tamamlanacak olan bir tesisten olduk. Ve o zamanda hep şunu söyledik, ‘Kırmızı halı sererek karşılamamız gereken yatırımcıyı maalesef kaçırdık.’ Yapmış olduğumuz çalışmaların anlam kazanması adına çağrıda bulunmak istiyorum. İhalesi iptal edilen ve şu an mahkeme aşamasında olan bu ihale sürecinde ASTAY firmasının sahibi Mesut Toprak’ı basın aracılığıyla yatırım yapmaları için tekrar Bolu’ya davet ediyorum” diye konuştu.

“BU PROJE İŞSİZLİĞİN AZALTILMASINDA BÜYÜM ÖNEM TAŞIYOR”
Bu projenin hayata geçmesinin işsizliğin azaltılması noktasında umut ışığı olacağının altını çizen Ercoşkun, bu proje sayesinde Bolu’da hedeflenen yatak kapasitesine ulaşılabileceğini söyledi. ASTAY firmasının gerek ülke, gerekse de dünya çapında güvenilirliğini kanıtlamış bir firma oluşuna dikkat çeken Ercoşkun, açıklamalarını şöyle sürdürdü:
“ASTAY Gayrimenkul A.Ş.’nin sahibi Mesut Toprak’ı Bolu’ya yeniden yatırım yapma girişiminde bulunması için gerek İl Özel İdaresi nezdinde, gerekse Valilik nezdinde görüşmeler yapmak üzere ilimize davet etmek istiyorum. Bu yatırım yeniden canlandırılmalı. Bu adımın Bolu turizminin geleceği açısından oldukça büyük önem arz ettiğini düşünüyorum. İnşallah bundan sonraki süreçte bu zenginliklerimizin Bolu’ya katacağı değerlerin çok daha farkında oluruz. Biz şunu biliyoruz, Bolu’nun ileri gitmesi noktasındaki en önemli faktör farklılıkları ortaya koyabilmektir. Farklılıklarımızı vatandaşımızla, sivil toplum örgütlerimizle, bürokratlarımızla, basınımızla ve siyasilerle birlikte ortaya koyabilirsek, o zaman Bolu’nun kimliğine katkıda bulunmuş oluruz. Umarım ASTAY firmasına yaptığım bu çağrım yanıtsız kalmaz.”

“YATIRIMCININ SATIN ALDIĞI TOĞRAĞI ALIP GÖTÜRECEK HALİ YOK”
Açıklamalarının devamında, anlaşmada belirlenen süre zarfında Astay Gayrimenkul A.Ş.’nin projelerini teslim etmediği gerekçesiyle İl Özel İdaresi tarafından iptal edilişini hatırlatan Ercoşkun, açıklamalarını şöyle sürdürdü:
“Golabal ekonomik krizin olduğu o dönemde projenin teslim edilememiş olması gibi sorunları gayet doğal karşılamak lazım. Biz firmanın bu süreçte böyle bir sıkıntı yaşamasını doğal karşılıyoruz. O süreçte sadece projelerin teslim edilememesinden kaynaklanan böyle bir anlaşmazlığın mahkemelik olan bu boyutunun olumlu yaklaşımlar neticesinde değişebileceğini düşünüyoruz. Biz burada herhangi bir kuruluşa ayrıcalık değil, Bolu’da iş alanı oluşturabilecek, istihdam sağlayabilecek her kuruma sanayi, turizm, tarım, hayvancılık alanlarındaki her türlü imkânların sunulmasını hedefliyoruz. Bu girişimin hayata geçmesi halinde oluşacak istihdamı göz önüne alarak bu adımlar atılmalı. Burası kiralama yöntemiyle ihaleye çıkmıştı ama burası satış içinde ihaleye çıkabilir. Sonuçta yatırım yapacak kimse bu toprağı buradan alıp, hiçbir yere gitmeyecek. Toprağımız yine Bolu’da kalacak.”

“YATRIMCININ ÖNÜNDEKİ ENGELLER KALDIRILMALI”
Karacasu’daki Gazelle Resort Otel’in yapımı için sahiplerinin 15 yıllık bir mücadele verdiğini ve mücadeleler neticesinde oteli inşa edebildiklerini kaydeden Ercoşkun, yatırımcı önündeki engellerin kaldırılması gerektiğini söyleyerek, “Yatırımcıyı Bolu’dan kaçırmak doğru bir hareket değildir. Bu girişimin başka yatırımcıları da harekete geçireceğini ve Bolu’ya yatırım yapmaya yönlendireceğini düşünüyorum” diye konuştu.
 


UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.