20 Mart 2019
  • Bolu12°C
  • İstanbul12°C
  • Ankara15°C

ADALET HALKIN EKMEĞİDİR

ADALET HALKIN EKMEĞİDİR

01 Nisan 2011 Cuma 00:00


Yeminli Mali Müşavir 12 Eylül sonrası sosyal demokrat harekette ilk oluşum olan SODEP’in Kurucu Yönetim Kurulu üyesi. Daha sonra sosyal demokratların birleşmesi sonucu kurulan SHP’de ilk görev alış. CHP Belediye Meclis Üyeliği.

1995 yılında CHP’den ön seçim sonucu belirlenen yöntemle milletvekili adayı. Kemal Kılıçdaroğlu’nun Genel Başkan olması ile CHP’de birleşen Sosyal Demokratların adayı olarak 2011’de tekrar önseçimlerde. Kısaca Sosyal Demokrasiye adanmış bir yaşam…

“Adalet halkın ekmeğidir halk adalete açtır. Öncelikle bizim iktidar olma amacımız sosyal devleti kurmaktır. Sosyal devleti kurmadan adaleti sağlayamazsın.”
“Burada ben buyurun ön seçime buyurun demokrasi şölenine diyorum”


KEMAL ALEMDAR

Sizi tanıyabilir miyiz?

1952 Bolu doğumluyum. Eşim emekli öğretmen. İki çocuğum var. Kızım avukat, oğlum uluslar arası ilişkiler okuyor. Ankara Ticari İlimler Akademisinden 1973 yılında mezun oldum.1980 yılında serbest muhasebeciliğe başladım hala da devam ediyorum. Hayatımın en güzel hatıralarından birisi 1989 yılında çıkan meslek yasamızın yani serbest muhasebeciler, mali müşavirler ve yedinci mali müşavirler mevzuatının çıktığı dönemde Bolu muhasebeciler odasının kurucu başkanı olmak, Türkiye Mali Müşavirler Odalar Birliğinin kurucu başkanı olmak benim onur duyduğum işlerden biridir. Bolu’da ki örgütlenmenin iki dönem başkanlığını yaptım. Bolu’da şu an ruhsatlı 250 muhasebeci var. Kamuda çalışan muhasebecilik yapan 500 kişiyiz.1999 yılında yoğun bir çalışma ile yeminli mali müşavirlik sınavını kazandım. Bolu’da 2000 yılından bu güne kadar yeminli müşavirlik görevini sürdürüyorum.

Siyasi hayatınız mücadeleler ile dolu…
12 Eylül sonrasında SODEP’te Bolu’da kurucu üyesi olarak çalıştım. SODEP Halkçı Partisi birleşmesi ile kurulan SHP’de Erdal İnönü’nün Genel Başkan olduğunda Bolu’da il yöneticisi olarak görev aldım. SHP CHP birleşmesinden sonraki CHP oluşumunda 1995 yılında CHP’den milletvekili aday adayı oldum. O zaman şölen gibi ön seçim yaşamıştık. Şimdi yine bir ön seçim var. Burada ben buyurun ön seçime buyurun demokrasi şölenine diyorum.

CHP’den Belediye Meclis Üyeliği yaptığınız dönemde SHP’ye tekrar dönmeniz söz konusu olunca Belediye Meclis Üyeliği’nden de istifa ettiniz bu ülkemizde çok rastlanan bir durum değil neden?
Siyasi etiğe inanırım. Bir partiden başka partiye geçmişseniz, size oy veren eski partinizin seçmenlerine saygı gereği bütün kamusal görevlerden istifa etmeniz gerekir bu milletvekilliği olsa dahi. Ben bu anlamda SHP’ye kurucu il başkanı olarak geçerken Belediye Meclis Üyeliği’nden de istifa ettim. Çünkü beni o makama CHP’li seçmenlerin oyu getirmişti. Ben başka bir partiye geçtiğime göre ahlaken orada başka bir CHP’linin görev yapması gerekiyordu bende onun önünü açtım. Çok fazla büyütülmemesi lazım…

İyide fazla mütevazisiniz çünkü Türkiye’de az rastlana hareketler bunlar…

 

CHP’de yaşanan ön seçim süreci 1995 yılında delege bazındaydı şimdi 2011’de tüm üyeler bazında doğrudan demokrasi diyebilir miyiz?
Literatürde bütün üyeler ile yapılan seçimlerin demokratik olarak nitelendirilmesi doğrudur. Ancak geçmişten gelen bölünen yapıların neler getireceğini görmek açısından sonucu ben dahi çok merak ediyorum.
 

Pazar günü yapılacak ön seçimin Bolu’da demokratik geçeceğini düşünüyor musunuz?
Sonuca bağlı, sonucu görmeden bir değerlendirme yapmak istemiyorum.
 

Bolu’nun sorunlarına yönelik parlamentoya gittiğiniz takdirde bununla ilgili ön çalışma yaptınız mı?
Çözüm parlamentoda demokratik süreç parlamentoda yürütülmeli sorunları bilmeden çözüm üretemezsiniz ben kazalarda gittiğim yerlerde söz verdim örneğin Kıbrıscık’ta partililerimize “her ne olursa olsun 4 Nisan sabahı Kıbrısçık’a geleceğim sizin sorunlarınızı tekrar sizden dinleyeceğim ve çalışmalarımı ona göre yapacağım” dedim çok mutlu oldular yaşadığınız sorunları siz bilirsiniz belki fakat orada yaşayanlar sorunlarını daha iyi tespit eder öyle düşünüyorum.


CHP 1977 genel seçimlerinden beri milletvekili çıkarabilmiş değil bu seçimde CHP makûs talihine son verebilecek mi?

Hemen hemen bütün ilçelere gittim. CHP üyeleri ile halkla bire bir temas ettim. Köylere gittim vatandaşlarımızın hükümetin 8 yıllık iktidarından hiç memnun olmadıklarını bizzat şahit oldum.Bu kez heyecanın üst seviyede olduğunu gördüm.Özellikle şahsıma söylenen sizin aday adaylığınız bize çok mutlu etti dediler onları heyecan ile dinledim. Kıbrısçık’ta Seben’de Mudurnu’da Göynük’te oldukça partililerimizi heyecanlı umutlu gördüm. Makûs talihi yeneceğimize inanıyorum. Adalet halkın ekmeğidir halk adalete açtır. Öncelikle bizim iktidar olma amacımız sosyal devleti kurmaktır. Sosyal devleti kurmadan adaleti sağlayamazsın.
 


UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.