25 Haziran 2019
  • Bolu26°C
  • İstanbul29°C
  • Ankara28°C

ESKOP BAŞKANI AHMET YOLTAŞ: “AMAÇ KAOS YARATMAK”

ESKOP Başkanı Ahmet Yoltaş: “AMAÇ KAOS YARATMAK”

02 Nisan 2011 Cumartesi 00:00

ESKOP'ta yapılan incelemeler sonrası 11 ayrı suç unsurunun tespit edildiği müfettiş raporlarını kooperatif yönetim kurulu üyesi Hüseyin Çavuşoğlu'nun basına dağıtması sonrası ESKOP Başkanı Ahmet Yoltaş, çarpıcı açıklamalarda bulundu.
Müfettiş raporları doğrultusunda haklarında açılan herhangi bir davanın olmadığını söyleyen Yoltaş, hakkında iddialarda bulunan Çavuşoğlu'nu muhatap almadığını belirterek, “Her lafa verilecek bir sözüm var ama bir lafa bakarım laf mı diye, bir de söyleyene bakarım adam mı diye” şeklinde konuştu.

Haber: Mehmet Korkusuz

Bolu Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi (ESKOP) Başkanı Ahmet Yoltaş, ESKOP Yönetim Kurulu Üyesi Hüseyin Çavuşoğlu'nun basınla paylaştığı ve Ticaret ve Sanayi Bakanlığı müfettişlerinin kurumla ilgili tespit ettiği 11 suç duyurusu hakkında açıklamalarda da bulundu. Müfettiş raporlarında belirtilen 11 suç duyurusu hakkında Yoltaş, alınan kararlarda kooperatif yönetim kurulu üyesi Hüseyin Çavuşoğlu'nun da imzasının olduğunu belirterek, “Basına röportajı veren Hüseyin Çavuşoğlu uzun yıllardır ESKOP A.Ş.'de Yönetim Kurulu Üyeliği yapıyor. Alınan her kararın altına imza koymuş biridir. Tüm iddialarına rağmen bugüne dek hiçbir istifa girişiminde bulunmamıştır. Bu bahsettiği iddiaların tamamında tam yetkili kendisi. Ben kendisini muhatap kabul etmiyorum. Bu açıklamaları da basını ve esnaflarımızı aydınlatmak amacıyla yapıyorum. Bahsettiği konularla ilgili ESKOP A.Ş.'nin 2002 yılından son iki seneye kadar başkanı Hüseyin Çavuşoğlu. Bütün alım satımlarda, restaurantın kiraya verilmesinde ve dağ evlerinin yapılmasında, her türlü kiralamalarda tek yetkili kendisiydi. Bunu belgeleriyle de gösterebilirim” dedi.

“AMAÇ, GENEL KURUL ÖNCESİ KAOS YARATMAK VE ADIMIZI LEKELEMEKTİR”
Önceki gün hakkında çarpıcı iddialar ortaya atan Hüseyin Çavuşoğlu'yla ilgili Ahmet Yoltaş, şunları söyledi: “Hüseyin Çavuşoğlu, 2002'den beri kooperatifimizin murahhas azası. Murahhas aza kooperatifin tüm alım satım işleri, her türlü masrafları, yapılan icraatların sorumlusu demektir. Kooperatifin asıl çalışma yetkilisi murahhas azası kişidir. Bugün çıkıp da söyledikleri onun şahsi fikirleridir. Yarın genel kurulumuz var. Bizim gerçekten sorumlu olduğumuz esnaflarımızdır. Bu arkadaşımız basına çıkıp bunları söyleyeceğine genel kurula gidip, asıl muhatap olan ve bizleri bu göreve getiren esnaflarımıza anlatıp, orada fikirlerini beyan etseydi. Madem bizim çalışmalarımızı beğenmiyordu da niye bugüne kadar istifa etmedi? Niye aramızda kaldı? O zaman şu geliyor benim aklıma, çok özür diliyorum ama biz burada bir şeyler yapıyoruz ve onun hakkını vermiyoruz. Acaba onları almak için mi burada durdu bugüne kadar. Sanki birileri malı götürdü ve o da hakkını alamadı da ondan açıklama yapmış gibi geliyor. Bu faturalar kesilirken, bunlar yaşanırken niye çıkıp konuşmamış? Niye hakkımızda suç duyurularında bulunmamış? Niye bugünü beklemiş? Bence amaç genel kurul öncesi kaos yaratmak ve bizim adımızı lekelemektir. Bizim alnımız açık. Bir suç varsa muhakkak bedelini öderiz.”

“GÖREVLERİNDEN ALININCA İFTİRALARDA BULUNDULAR”
ESKOP Yönetim Kurulu'nun aldığı kararlara imza koymadığını ve o nedenle suçlamalarda kendisinin yer almadığını belirten Çavuşoğlu'nun bu açıklamalarının gerçeklerle örtüşmediğini söyleyen Ahmet Yoltaş, Çavuşoğlu'na ilişkin açıklamalarına şöyle devam etti: “Alınan kararlarda imzası olmaz olur mu? Toplantılara çağırılmıyorum diyor. Bana göre kendisi yalan söylüyor. Evet, Çavuşoğlu bir memurumuzla ilgili olarak bizi müfettişlere şikâyet etmiş. Müfettişler gerekli incelemeleri yaptılar ve incelemelerini gerekli mercilere bildirdiler. Bundan önceki müfettişler bize gerekli bilgileri verdiler. Bize olumlu yönde yaptırımlar söylediler. Zaten olayda buradan koptu. Hatta biz bunun mukabilinde Hüseyin Çavuşoğlu'nu hem ESKOP A.Ş.'nin başından kulağından çekip aldık, hem kooperatifin murahhas azalığındaki tam yetkisinden kulağından çekip aldık. Bu arkadaşımız görevlerinden alınınca işte böyle hiç kendisine yakışmayan iftiralarda bulundu. Ve kendisine yönetim ve denetim kurulu olarak, 'Biz seninle artık çalışmak istemiyoruz. Ya sen istifa et, ya da biz hepimiz istifa edelim' dedik. Bu arkadaşımız da bize 'Ben yanınızdan hiçbir yere ayrılmam' dedi.”

“İDDİALARINI İSPAT ETMEKLE YÜKÜMLÜDÜR”
Çavuşoğlu'nun iki yıl önce görevlerinden alındığını dile getiren Yoltaş, görevden alma gerekçeleri konusunda şunları söyledi: “Yaptığı işler, müfettişlerin bize ikazları bu kararda etkili oldu. Bu arkadaşın hoş işler yapmadığı, ileride daha büyük yanlışlara imza atabileceğini bakanlık müfettişleri bize doğrudan söylemiyor ama bu işlere dikkat edilmesi gerektiğini söylüyor. Peki, bu dikkat edilmesi gereken işlerde o dönem ESKOP A.Ş.'nin başı kim? Kooperatifin murahhas azası Hüseyin Çavuşoğlu. Bizde bunların üzerine Hüseyin Çavuşoğlu'nu yönetim ve denetim kurulu olarak murahhas azalığı görevinden aldık. Şu an kendisini pasif görevde bile diyemiyoruz. Hiçbir özelliği yoktur. Madem böyle raporlar var. Sonuçta biz hukuka inanmıyor muyuz? Madem böyle suçlamalar var ve kendisi de haklıysa biraz sabretsin mahkeme sonuçta bize haklıysak haklı diyecek, haksızsak haksız diyecektir. O zaman da çıksın basının ve halkın karşısına, 'Ben bunları şikayet etmiştim. İşte bunlarda mahkemeye düştü ve cezalarını aldılar' desin. Ve herkeste onu takdir etsin. Ondan sonra da bu görevlere talip olsun. Bunlar bana göre çok basit, şova yönelik, genel kuruldan iki gün önce yapılmış davranışlar. Bu arkadaşımızın basında bir sürü iddiaları var. O iddialarını ispat etmekle yükümlü.”

“DAVA KONUSUNDA ELİMİZE BİLGİ ULAŞMADI”
Çavuşoğlu'nun basınla paylaştığı müfettiş raporlarında yer alan 11 suç duyurusunun savcılık tarafından dava gerekçesi olarak henüz kabul edilmediğini belirten Yoltaş, kendilerine ulaşmış hiçbir bilginin olmadığını söyledi. Yoltaş açıklamalarını şöyle sürdürdü: “Hakkımızda bize intikal etmiş bu konuyla ilgili hiçbir dava bulunmuyor. Sadece biz müfettişlerin sorduğu sorulara cevaplarını verdik. Kendilerine neden bu konuların bu şekilde olduğunu izah ettik. Müfettişlerde raporlarını hazırladılar ve gerekli mercilere ulaştırdılar. Eğer bir şey varsa, bizi mutlaka mahkemelere çağıracaklar, ifadelerimizi alacaklar, bunları değerlendirecekler. Keşke bu arkadaşımız bu yollara başvurmak yerine biraz sabretseydi.”

“DAHA NE BOMBALARIM VAR”
“Hüseyin Çavuşoğlu bizim mahkemede olduğumuzu söylüyor ama belki de kooperatif tarihinde ilk defa bir yönetici buraya zarar vermekten dolayı mahkemeye verildi” diyen Yoltaş mahkemelik yönetim kurulu üyesi kişinin Hüseyin Çavuşoğlu olduğunu belirtti. Yoltaş konuyla ilgili olarak şunları dile getirdi: “Hüseyin Çavuşoğlu kendi başkanlık döneminde burada yaptığı bir usulsüzlük yüzünden kendisini Bolu kooperatifi Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulunmuştur. Ama biz bunlara rağmen kendisi suçludur demiyoruz. Biz Cumhuriyet Savcılığı'na gereken bilgileri ve belgeleri verdik. Çavuşoğlu genel kurulda bizi ve esnafımızı üzücü şeyler söylerse, bizleri karalarsa bizde bildiklerimizi esnafımızla paylaşacağız. Daha ne bombalarım var. Kapalı cezaevinden 2005 yılında Çavuşoğlu, 'Beni yönetimden düşürmeyin' diye bize mektup yolluyor. Bunun gibi çok şeyler var. Benim Hüseyin Çavuşoğlu'na söyleyeceğim şudur; suskunluğum asaletimdendir. Her lafa verilecek bir sözüm var ama bir lafa bakarım laf mı diye, bir de söyleyene bakarım adam mı diye. Türk düşünürü çok güzel söylemiş. Bizim kendisini muhatap kabul etmemiz mümkün değil.”

YOLTAŞ KENDİNİ SAVUNDU
Hakkındaki iddialarla ilgili Yoltaş açıklamalarının son bölümünde kendisini ve diğer yönetim kurulu üyesi isimleri şöyle savundu: “Benim görevim başkanlık yapmaktır. Asıl kontrolleri yapması gereken kişi murahhas aza olan Hüseyin Bey'dir. Kişisel kıyafet giderlerinin ödemesinin kooperatife yaptırıldığına ilişkin iddialar var. Ben Bolu'da 30 yıl konfeksiyonculuk yaptım. Ne ben, ne de yönetim kurulundan bir arkadaşım bir takım elbiseye tenezzül edeceksek bu görevleri hemen boşaltmalıyız. Bir takım elbise konusunda iftira atılmamalı.”


UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.