18 Temmuz 2019
  • Bolu17°C
  • İstanbul21°C
  • Ankara17°C

ÖN SEÇİMDEN CHP ÜÇÜNCÜ SIRA MİLLETVEKİLİ ADAYI OLARAK ÇIKAN HAKKI FİDAN VERYANSIN ETTİ!

Ön seçimden CHP üçüncü sıra milletvekili adayı olarak çıkan Hakkı Fidan veryansın etti!

04 Nisan 2011 Pazartesi 00:00

SANDIKTAN TANJU ÖZCAN ÇIKTI

CHP Bolu Milletvekili Adayları ve aday sıralaması yapılan ön seçimle belirlendi. Partili üyelerin yoğun katılımının gerçekleştiği seçim sonrası açılan sandıklardan milletvekili adayı olarak birinci Tanju Özcan, ikinci Mehtap Özcan Mısırlıoğlu ve üçüncü Hakkı Fidan çıktı.

Ön seçim sonucunda CHP üçüncü sıra milletvekili adayı olan Hakkı Fidan, seçimin yapıldığı 50'nci Yıl İlköğretim Okulu'nu terk etti. Gecenin ilerleyen saatlerinde gazetemiz haber merkezine açıklamada bulunan Fidan, milletvekili adaylığından istifa ettiğini açıklamakla kalmadı, Tanju Özcan ve parti yönetimi hakkında zehir zemberek açıklamalarda bulundu.

Haber: Mehmet Korkusuz

CHP Bolu İl Örgütü'nde günlerdir heyecanla beklenen üye bazlı ön seçim dün il merkezinde 50'nci Yıl İlköğretim Okulu'nda ve ilçelerde de belirlenen okullarda yapıldı. Geniş katılımın olduğu gözlenen seçimden resmi olmayan sonuçlara göre Tanju Özcan 2202 oyla birinci çıktı. Mehtap Özcan Mısırlıoğlu'nun 1263 oyla CHP Bolu Milletvekili ikinci sıra adayı olduğu seçimde üçüncü sırayı Hakkı Fidan aldı. Beş ismin katıldığı seçimde oy dağılımı şöyle gerçekleşti: Tanju Özcan 2202, Mehtap Özcan Mısırlıoğlu 1263, Hakkı Fidan 989, Kemal Alemdaroğlu 717 ve Sami Özdemir 550.
Seçim sunucunda yapılan oylamalar neticesinde kendisinin üçüncü sırada yer aldığını öğrenen Hakkı Fidan, seçimin yapıldığı 50'nci Yıl İlköğretim Okulu'nu apar topar terk etti. Sıralamada ilk iki sırada yer alan Tanju Özcan ve Mehtap Özcan Mısırlıoğlu ise uzun bir süre partililerin tebriklerini kabul etti.

“SEÇİMDE ÜYELER YÖNLENDİRİLDİ”

Gazetemizin baskıya hazırlandığı dakikalarda haber merkezimizin telefonla görüştüğü Hakkı Fidan, seçimin yapıldığı okulu terk edişinin nedeni olarak parti yönetimini topa tutan zehir zemberek açıklamalarda bulundu. Milletvekili sıralamasında üçüncü olan Fidan, adaylıktan istifa ettiğini açıklayarak, “Yapılan ön seçimden üçüncü sıra aday olarak çıktım; fakat adaylıktan çekiliyorum. CHP İl ve İlçe Başkanları, Tanju Özcan ve bazı partililer yüzünden adaylıktan çekiliyorum. Tanju Özcan'ın entrikaları, fırıldaklığı yüzünden adaylıktan istifa ediyorum. Üyeleri yönlendirdi, benden korktuğu için her taraftan önümü kesti. Üyelere oylarınızı ona verin, buna verin şeklinde yönlendirmelerde bulundu. Sadece o değil. Aynı zamanda ilçe başkanı, il yönetimindeki ve belediye meclisindeki bazı arkadaşlar. Herkese telefon açtılar” dedi.

FİDAN İLE CHP ARASINDAKİ İPLER KOPTU MU?

Telefonla yaptığımız görüşmelerde yurtdışına gitmek üzere hazırlandığını ve yurda 8 Nisan'da dönmeyi planladığını söyleyen Fidan, partiden istifa edip etmeyeceği yönündeki sorumuzu ise şöyle yanıtladı: “Bu gece Paris'e gidiyorum. 8 Nisan'da dönmeyi planlıyorum. Dönüşümde geniş kapsamlı bir basın açıklaması yapacağım. O tarihe kadar partiden istifa edip etmeyeceğim konusunda net bir karar vereceğim ve kararımı kamuoyuna açıklayacağım.”
Fidan, dün yapılan ön seçimin demokratik bir ortamda gerçekleşmediğini ileri sürerek açıklamalarını sonlandırdı.

“SONUÇLARIN KÜSKÜNLÜK GETİRMEMESİ LAZIM”

Ön seçimde birinci olan Tanju Özcan yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Bugün demokratik ve yoğun katılımın olduğu bir seçim gerçekleştirdik. Partililerin çok çok önemli oranda desteğini almak, belki de Türkiye'nin en yüksek oy oranına ulaşarak ön seçimde başarılı olmuş bir aday olarak üyelerimize minnettarlığımı anlatmaya kelimeler yetmez. Önümüzdeki süreçte de partiyi ayağa kaldıran tüm üyelerin çalışmalar da aktif şekilde yer almalarını diliyorum. Bugünkü sonuçların kırgınlık yada küskünlük getirmemesi lazım. Çünkü bu sonuçlar Bolu'nun köyünden kasabasından herkesin görüşleriyle oluştu. İnsanlar bazen ufak tefek kırgınlıklar da yaşayabilirler ama ben bunların Cumhuriyet Halk Partisi'nde yaşanmayacağını düşünüyorum. Çünkü aday adaylığı sürecinde tüm aday adayları partimizin milletvekili adayları kim olursa olsun destekleyeceğimize dair birbirimize söz verdik. Arkadaşlarımızın bu sözü ne kadar içten verdiklerini de biliyorum. Bundan sonraki süreçte liste birincisi olarak ağır yükün benim omuzlarımın üzerinde olduğunun da bilincindeyim. 1977 yılından bu yana Bolu'da CHP'li milletvekili çıkmıyor. Bu sefer biz en az iki, belki de üç milletvekilini parlamentoya göndermek için çalışacağım. Örgütümüz bu sonuçlarla bana lokomotif görevi verdi. Ben de bu lokomotif görevini elimden geldiği ölçüde yapmaya çalışacağım.”

“ARTIK HEDEFİMİZ 12 HAZİRAN”

Seçim sonrası ikinci sıra milletvekili adaylığına yerleşen Mehtap Özcan Mısırlıoğlu ise yaptığı açıklamada, “Bugünkü ön seçime yoğun bir katılım gerçekleştiren parti üyelerimize desteklerinden ötürü teşekkür ediyorum. Oldukça demokratik bir seçim oldu. Yıllardır özlenen bir tabloydu. Bizleri adaylığa layık gören ve benim bu sıralama da yer almamı isteyen üyelerimiz sandıkta bunun yanıtını verdiler. Artık hedefimiz 12 Haziran'daki seçimler olacak. Bu seçimler sonucunda Ankara'ya gideceğimize inanıyorum” dedi.

“PARTİMİZ SEÇİMDEN BİR BÜTÜN OLARAK ÇIKMIŞTIR”

CHP İl Başkanı Mehmet Karakaşoğlu ise yaptığı açıklamada şu ifadeyi kullandı: “Yıllardır yapılamayan bir ön seçimi hayata geçirdiğimiz için mutluyuz. Katılım oranı da seçime oldukça yüksek oldu. İlçelerimizde yüzde 75'in üzerinde bir katılım olduğu gözlemlendi. Üyelerimiz kararlarını verdiler, adayları ve sıralamayı belirlediler. Adaylarımıza hayırlı olmasını diliyorum. Cumhuriyet Halk Partisi bu seçimlerden bir bütün olarak çıkmıştır. Adaylarımızda üyelerine söz verdikleri gibi partimizin iktidara yürüyüşünde gereken desteği vereceklerine inanıyorum.“


UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.