23 Eylül 2019
  • Bolu7°C
  • İstanbul14°C
  • Ankara13°C

EĞLENCEDE VARDI, SİYASETTE

Eğlencede vardı, siyasette

04 Nisan 2011 Pazartesi 00:00

Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası’nın kuruluş yıldönümü dolayısıyla düzenlenen gecede bir araya gelen oda üyeleri, canlı müzik eşliğinde keyifli dakikalar geçirdi. Mesleki yeterlilik sınavlarını kazanan isimlere başarı belgelerinin verildiği gecede konuşan TÜRMOB Genel Sekreteri Yücel Akdemir, STK temsilcilerinin siyasete girme konusunda engellendiğini belirtti.

Türkiye Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler Odaları Birliği (TÜRMOB)’ne bağlı Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası üyeleri Cumartesi akşamı Termal Otel’de düzenlenen gecede bir araya geldi. TÜRMOB Genel Sekreteri Yücel Akdemir’in de katıldığı geceye çok sayıda meslek mensubunu yanı sıra Belediye Başkanı Yardımcısı Emine Davarcıoğlu, Boluspor Kulübü Başkanı Emin Semercioğlu, Boluspor eski Başkanları Mehmet İnceayan, Yener Bandakçıoğlu ve Necdet Gören’de katıldı.

“MESLEĞİMİZ DENETİM MESLEĞİNE DÖNÜŞTܔ
Gecede yaptığı konuşmada oda üyelerine seslenen Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkanı Necmi Tunca, odalarının Bolu’da 21 yıldır başarıyla faaliyette bulunduğunu belirtti. Oda mensuplarıyla düzenledikleri organizasyonlarda bir araya gelerek, birlik ve beraberliği pekiştirmeyi amaçladıklarını dile getiren Tunca, “Düzenlediğimiz bu gecelerde mesleğimizin sorunlarını, oda olarak bugüne kadar yürüttüğümüz faaliyetleri ve gelecekte yapmayı planladığımız çalışmaları meslektaşlarımızla paylaşıyoruz. Muhasebecilik mesleği artık eski anlayıştan çok fazla uzaklaştı. Artık muhasebecilik bir denetim mesleği haline dönüştü. Zaten dönüşmesi de gerekiyordu. Çünkü Türkiye’de vergi inceleme oranı çok yüksek değil. Hatta çok düşük diyebiliriz. Dolayısıyla bizim mesleğimizde Türk Ticaret Kanunu yürürlüğe girdikten sonra denetim mesleği haline dönüştü. Firmaların yıl içerisindeki faaliyetlerinin bilançolarına ve tablolarına yansıyıp yansımadığı, defter kayıtlarına bankalara verdiği finansal tabloların defterlerine uygun olup olmadığı konusunda denetleme yetkisi verildi. Bu Türk Ticaret Kanunu’nda yapılan değişiklikle gerçekleşti. Böylelikle mesleğimiz bir denetim mesleğine dönüştü. Devletin gelirleri vergi şeklinde alındığı için dolayısıyla gelirleri kontrol altında bulundurmak ve gerçeğe uygun olup olmadığını saptamak bakımından önemli olduğunu düşünüyorum” dedi.

“STK’LAR SİYASETİN KILCAL DAMARLARIDIR”
Gecede konuşan TÜRMOB Genel Sekreteri Yücel Akdemir ise, meslek odaları yöneticilerine ve Sivil Toplum Örgütleri (STK) temsilcilerinin seçim dönemlerinde aday olmalarının engellendiğini belirterek, “Biz meslek odaları yöneticilerine ve sivil toplum örgütleri temsilcilerine seçimlerde aday olma yolu kapandı. Diyorlar ki bize, bir tercihte bulunacaksınız. Ya meslek odasında yöneticilik, ya da siyaset yapacaksınız. Hâlbuki meslek odaları ve sivil toplum örgütleri siyasetin kılcal damarlarıdır. Eğer siyaseti buralarda yasaklarsanız siyaset cemaatlerden ve tarikatlardan beslenir. Seçim dönemlerinde kafasına siyaset şapkasını giyen devlet memurlarına geri dönüşe izin vereceksiniz ama meslek odaları temsilcilerinin geriye dönüşüne izin vermeyeceksiniz. Kafasına siyaset şapkası takmış devlet memuru görevine döndüğünde acaba ne kadar bağımsız olacak? Ne kadar tarafsız olacak? Bunların konuşulması gerekiyor. Bizim işimiz siyaset değil; fakat gündem siyaset olduğu için bunları konuşuyoruz. Bu söylediklerimizden kimse rahatsız olmamalı. Bu dönemde bu düşüncelerimizi sıkça dile getireceğiz. Bu sıkıntılar ve bu çelişkiler içerisinde mesleğimizi sevmeye devam ediyoruz” diye konuştu.

“SİYASİ PARTİLER DENETİME AÇIK OLMALI”
Siyasi partilerin meslek mensupları tarafından denetlenmesi gerektiğini savunan Akdemir, “Aksi takdirde ne kadar tedbir alırsanız alın, siyasi partiler denetime açık değilse, bu ülkede kayıt dışını önleyemezsiniz. Bu konu da kimse kimseyi kandırmasın” ifadeleriyle açıklamalarını sonlandırdı.

BAŞARILI MESLEK MENSUPLARI ÖDÜLLENDİRİLDİ
Konuşmaların sonrasında serbest muhasebeci ve mali müşavirlik mesleki yeterlilik ve serbest muhasebecilik sınavlarında başarılı olan isimlere başarı belgeleri Yücel Akdemir tarafından verildi. Gecede başarı belgesi alan meslek mensubu isimler ise şöyle: “Levent Kahraman, Huri Eldemir, Nurhan Kerem, Şeref Akduman, Murat Çilesiz, Behiye Pire, Cemal Erdoğan, Emre Eldemir, Cihan Özsevkçi, Yücel Yurt, Ramazan Ulus, Ergün Işık, Hüseyin Karadaş, Aslı Zengin, Hatice Eren, Şahin Serin, Ramazan Gültekin.”

Canlı müzik dinletisi eşliğinde dans ederek eğlenen meslek mensupları, gecenin ilerleyen saatlerine dek keyifli dakikalar geçirdi.
 


UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.