19 Mart 2019
  • Bolu10°C
  • İstanbul16°C
  • Ankara12°C

LEYLEKLER SAYGI DURUŞUNDA…

LEYLEKLER SAYGI DURUŞUNDA…

04 Nisan 2011 Pazartesi 00:00

Uzun yol yolcusu yazlıkçı misafirlerimiz leylekler; nihayet geldiler. Gelir gelmezde sanki bayrağa saygı duruşuna geçtiler.

Aktaş Mahallesi’nde elektrik direğinde bulunan yuvasına yerleşen leylekler eşi gelinceye kadar yuvasını onarıyor, çevredeki tarım arazileri ile sulak alanlardan besleniyor. İnsanların leyleklerle ilgili bir de batıl inançları vardır. Bahar gelince herkes bir leylek görür. Bazıları leyleği havada uçarken görünce “Bu yıl çok gezeceğiz” diye sevinir, yuvada otururken görünce de “Bu yıl evde oturacağız” der. İlimizde leyleklerin en çok yerleştikleri Aktaş Mahallesi sakinleri geçmiş yıllarda çok sayıda leylek yuvası bulunduğunu ancak bugün sadece üç dört yuvanın kaldığını belirttiler. Leyleğin gelmesiyle birlikte mahallelerine uzak yollardan bir misafir gelmiş gibi mutlu olduklarını ifade ettiler.

Uzmanlar baharın müjdecisi leyleklerin iklim durumuna göre, şubat ayının sonu ile mart ayının başlarından itibaren Türkiye'ye geldiklerini belirterek, şu bilgileri verdi: ''Leylekler ekim ayının başında ülkemizden ayrılarak, daha sıcak coğrafyalara göç ederler. Gelişleri 1-2 aylık periyota dağılırken, gidişleri 15-20 gün içinde olur. Önce erkek leylekler gelir ve mevcut yuvayı onarır veya yeni yuvayı yapar. Yaklaşık bir hafta sonra ise dişi leylek yuvaya gelir. Genelde 2, en çok 4 yavru yaparlar. Yavrular 5 haftada yumurtadan çıkmaya başlar. Yaklaşık 1,5 ay içerisinde yavrular uçacak iriliğe ulaşır.''
 


UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.