21 Mart 2019
  • Bolu5°C
  • İstanbul9°C
  • Ankara8°C

AK PARTİ MİLLETVEKİLİ ADAY ADAYI MEHMET DEMİRÖZ, “SESSİZ KALMIŞ İLÇELERİN SESİ OLACAĞIM”

Ak Parti Milletvekili Aday Adayı Mehmet Demiröz, “Sessiz kalmış ilçelerin sesi olacağım”

04 Nisan 2011 Pazartesi 00:00

Bugüne kadar Mudurnu, Seben, Kıbrısçık ve Göynük ilçelerini temsil edecek bir adayın seçimlerde aday gösterilmediğini belirten Ak Parti Milletvekili Aday Adayı Mehmet Demiröz, özellikle bu ilçeleri temsil etmek için yola çıktığını, aday gösterilmesi halinde partisinin oy oranının bu bölgelerden gelecek oylarla artacağına inandığını söyledi.

Bolu'da işsizlik nedenli göç hareketlerinin olduğuna dikkat çeken Mehmet Demiröz, işsizlik sorunun çözümü için Bolu'da 2023 vizyonu paralelinde projeler üretilmesi gerektiğine işaret ederek, “Bolu'da çok sektörlü kalkınabilmek için 2023 vizyonu ve stratejik eylem planı çalışmaları yapılması gerekir” dedi.

Röportaj: Mehmet Korkusuz

Milletvekili Aday Adaylarımızı Tanıyalım köşesinin bu defaki konuğu Ak Parti Bolu Milletvekili Aday Adayı Mehmet Demiröz oldu. Demiröz'le yaptığımız röportajın ayrıntıları şöyle:

Sayın Demiröz, bize siyasi özgeçmişiniz hakkında bilgi verir misiniz?

Ben siyasi olarak çok aktif olmamakla birlikte ilk olarak 1994 yılında Refah Partisi'nin Mahalli İdareler Enstitüsü dersler vererek siyasete yakınlaştım. O tarihlerde şu an ki Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Adayıydı. Refah Partisi o dönem de ilk defa belediyecilik alanında bu eğitim seminerlerini düzenleyip, sertifikalar vererek belediyede görev alacak meclis üyesi, belediye başkan adayı, bütün potansiyel belirleyicilerin tamamını bu eğitim seminerlerinden geçirdi. Bu seminerlerde ben şehircilik ve ulaşım dersleri verdim. Daha sonra 1999 yılında Esenler Belediyesi Meclis Üyesi oldum. 2004 ile 2009 yılları arasında ise Üsküdar Belediyesi'nde meclis üyeliğinden gelme Başkan Yardımcılığı görevinde bulundum. Belediye'nin fen işleri, park ve bahçeleri, imarı, planlaması, yapı kontrol müdürlüğü gibi önemli görev noktaları bana bağlıydı. 5 yıl boyunca bu görevde bulundum. 2009 seçimlerinde Ak Parti'den Ataşehir Belediye Başkan Aday Adayı oldum; fakat başka bir isim aday gösterildi.

İmam hatip menşeliyim. İngilizce, Almanca ve Arapça dillerini biliyorum. 5 yıl ABD'de yaşadım. Yakın geçmişe kadar İstanbul'daydım. 2004 seçimleri için Göynük Belediye Başkanı Adaylığı teklifi almıştım. O tarihte Üsküdar Belediyesi'ndeki görevi kabul ettik. Ama Göynük'e de katkılarımız oldu. Göynük ve Üsküdar belediyelerini kardeş belediye ilan ettik.

Peki, bu seçimde sizi Ak Parti Bolu Milletvekili Aday Adaylığına yönlendiren nedenler nelerdir?

Etkenlerden biri, 2007 seçimlerinde Göynük, Mudurnu, Seben, Kıbrıscık ilçe teşkilatları dağın arkasını temsilen bir milletvekili adayı çıkarmak istediklerini bana ilettiler. O dönem Üsküdar Belediyesi'nde görevliyim ve oradaki başkanım bu çağrıya sıcak bakmadı. Bunun üzerine 2007 seçimlerinde milletvekili adaylığı için girişimde bulunmadım. Ben Göynüklüyüm. 17 yıllık kamu ve özel sektör tecrübelerine sahibim. İstedik ki bu tecrübelerimizi potansiyeli olup da harekete geçirilememiş Bolu ilimizde harekete geçirelim. O nedenle bu yola girdim. Niye İstanbul değil de, Bolu derseniz birikimlerimi memleketimize aktarmak istiyorum. İkincisi ise kalkınmanın yolu dengeli büyümeden geçer. Dengeli kalkınma da dengeli nüfus dağılımını gerektirir. Şu an dengeli dağılımın olabilmesi için dengeli yatırımlara gitmek gerektiğine inanıyorum. Büyük şehirlerde yaşayan, belli birikime sahip olan, zamanında eğitim için, tecrübe için giden tüm arkadaşlarımızın kendi doğup büyüdükleri memleketlerine dönüp bilgi birikimlerini ve tecrübelerini o yaşadıkları topraklara vermeleri gerektiğine inanıyorum. Böylelikle hem büyük şehirler rahatlamış olacak, hem de Türkiye'nin her bir karış toprağı daha da değer kazanmış olacak. Bu sayede ülke genelinde topyekûn bir kalkınma ortaya çıkmış olacak.

Bolu'ya ilişkin tahlillerinizi ve sorunların çözümüne ilişkin düşüncelerinizi öğrenebilir miyim?

Önemli yol koridorları Bolu'dan geçmekte. Ankara ve İstanbul'un ortasında olması ve ulaşımın kolay olması, ayrıca çok sayıda göle sahip olması ve ciddi turizm potansiyelinin bulunması, verimli topraklara sahip olması, orman ürünleri açısından zengin olması, kaplıcaların ön planda olması Bolu'ya paha biçilmez değerler katıyor. Ama her nedense böylesine güçlü potansiyele rağmen eğitim ve sağlığın haricinde Bolu turizmde, tarımda, hayvancılıkta, orman ürünleri konusunda arzu edilen yerde değil. Böylesine güzelliklere sahip olan bir şehirden dışarıya göç varsa bu anlaşılır bir dert değil. Dışarıdan da göç alıyor Bolu ama bu göç hareketliliği Bolu'da kabuk değişimine neden oluyor.

İşsizlik nedenli bu göç hareketine karşı yapılacak olan şey şudur. Ak Partimizin 2023 yılı vizyonu doğrultusunda belirlediği birtakım hedefler var. Bende 2023 İstanbul vizyonunda görev almış ve orada çalışmış bir kişi olarak, bu vizyonun çok isabetli olduğuna inanıyorum. Cumhuriyetimizin 100'üncü yılına kadar ortaya konacak kriterlerden peyderpey 4'er yıllık kısa dönemlerde ve 12 yıllık uzun dönemde yakalamak için Bolu olarak hedefler koymamız lazım. Tüm Türkiye'de 2023 vizyonu çalışmaları yapılırken, Bolu'da da aynı anda çok sektörlü 2023 vizyonu ve stratejik eylem planı çalışmaları yapılması gerekir. Bu sayede belirlediğimiz hedeflerimizi yakalayabiliriz.

Peki, bu hedeflerin içinde neler olabilir?

Hayvancılık, tarım, turizm yatırımları olabilir. Bugün Seben ve Kıbrıscık hayvancılığa oldukça müsait bölgeler. Ama biz hayvancılığı maalesef öldürmüşüz. Bugün Kıbrıscık'ta 2 bin 400 kişi yaşarken, Seben'de de bunun az üstünde rakamda insan yaşıyor. Bugün dışarıda yaşayan Seben ve Kıbrıscıklı vatandaş sayısı ilçelerde yaşayan insan sayısından fazla. Bu insanların dışarı göç etmelerinin nedeni ilçelerindeki hayvancılık faaliyetlerinin ölmüş olması. Örneğin Kıbrıscık'ta iyi Ankara keçisi yetişiyor. Orman ürünlerinin iyi şekilde işlenmesi gerekiyor. Seben ve Kıbrıscık'ta kaliteli pirinç yetiştirme imkânı bulunuyor. Pirincimizin üretim miktarını arttırarak dünyaya pazarlayabiliriz. İlimizde bol miktarda üretilen patatesi tarımsal sanayiye yönlendirmeliyiz. Ayrıca Karacasu ve Abant mevkilerinde kongre merkezleri oluşturulmalıdır. Bu bölgelerde özellikle sağlık turizmi için yeni tesisler kurulabilir.

Sayın Demiröz, partinizin aday belirleme aşamalarından biri olan temayül yoklamasında partili delegelerden toplam 101 oy aldınız. Temayül yoklaması birincisi Mehmet Emin Güz'de partinizin milletvekili aday adayları arasında yer alıyor. Şansınızı nasıl görüyorsunuz?

Bu yarış hizmet ve fazilet yarışıdır. Ne kadar çok aday adayı olursa ben ve partili büyüklerimiz o denli memnun olurlar. Çünkü kaliteli bir ekip aday adayları arasında seçilecek. Bu bir bayrak yarışıdır. Ben isimler üzerinde çok fazla durmuyorum. Tüm aday adaylarımıza saygı duyuyorum. Dolayısıyla paralel kulvarda yol alıyoruz. Sonuca partimiz karar verecektir.

Peki, bu yarışta sizi öne çıkaracağını düşündüğünüz etkenler nelerdir?

Bolu'nun Seben, Kıbrısçık, Mudurnu ve Göynük ilçelerinden partimizden bugüne dek aday adayı dahi çıkmamış. Bolu'nun siyaseti genelde Gerede merkezli ve Bolu merkezli şekillendirmiş. Ama bu defa bizde niyetlendik. Ben bu seçimde bu gölgeleri temsilen bir ismin adaylara arasında yer alacağına inanıyorum. Bu tercihin Ak Partimizin de yararına olacaktır. Çünkü bu aydığım ilçelerden bu seçimler öncesi aday adayı isimlerin çıkmış olması bile bölge halklarında bir heyecan yarattı. Eğer bu bölgeleri temsilen bir aday belirlenirse, bölge halklarının partiye olan bağlılıklarının daha da artacağına ve başka siyasi partilere oy veren kişilerin o siyasi partilerin rozetlerini bırakıp Ak Parti'yi bu seçimlerde destekleyeceklerine inanıyorum. Adayların tamamının Bolu merkezden ya da Gerede'den olması seçimde çok fazla bir artı sağlamaz ama bu bölgelerden bir isim aday olarak belirlenirse oy oranının daha da artacağını düşünüyorum.


UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.