26 Mayıs 2019
  • Bolu13°C
  • İstanbul20°C
  • Ankara16°C

“BU PROJE BOLU HALKI İÇİN”

“Bu proje Bolu halkı için”

05 Nisan 2011 Salı 00:00

 Kent Meydanı ile ilgili yedi projeden biride Mimar Uğur Tunçok tarafından tasarlandı. Tunçok, proje ayrıntıları hakkında detaylı bilgi verdi.

Haber: Zeki Ercivan

Uğur Tunçok, Kent Meydanı Projesi ile ilgili yaptığı detaylı açıklamada Bolu'nun Kent Meydanı'na olan ihtiyacını şu şekilde tanımladı “Bolu'nun şehir mobilyalarına ihtiyacı var. Bu durum kent meydanı ile karşılanabilir. Bir kentin tarihi meydanlarıyla anılır. Bir kentte meydan yoksa orası zaten kent değildir kasabadır. Biz Bolu'da bir Kent Meydanı yapmak zorundayız nereye olursa. Bolu Belediye Meydanı'na mı yapacağız mümkün değil ama bizim için en güzel yer şuan Anıt Park dediğimiz Kardelen Meydanı dediğimiz Sanat Merkezi dediğimiz bölge. Bunun adı Kent Meydanı olur başka bir isim olur ama bu alan bir meydan olmak zorunda. Yapılacak meydanın önümüzdeki 50 yıla hitap etmesi gerekiyor. Bu projenin tahminimce 20-30 yıl sonra yetişen insanlarımızı engellemeyecek kararlar alınarak planlanması ve yapılması gerekiyor. O yüzden meydanın üzerindeki yapıların, ağaçların dahi dikkat edilerek planlanması gerektiğine inanıyorum. Bizim şuan ufkumuz yeterli olmayabilir az düşünüyor olabiliriz tecrübemiz az olabilir ancak 10 yıl sonra 20 yıl sonra bizim çocuklarımız geldiğinde ya bu ağacı kim dikti demesin. Benim hep anlatmak istediğim budur. Bu nedenle bu projeye çok dikkat etmek gerekir. Burası Bolu'nun göz bebeği öncelikle bu alanın Kent Meydanı olup olmaması gerektiği ile ilgili karar verilmesi gerekir. Karar verildikten sonrada çok iyi bir proje çizilmesi gerekir. Projenin karar verilmesinin ardından bu projenin kimin yapacağı tartışılmalıdır diye düşünüyorum. Bence en son iş bu projenin kimin tarafından yapılacağı tartışması”

GELECEK NESİL İÇİN

Kent meydanı ile ilgili planlanacak toplam alanla ilgili bilgi veren Tunçok “Anıtpark alanı şuan 10 Bin Metrekare, ben bu projeyi yaparken 20 Bin Metrekareyi mi planlıyım? 50 Bin Metrekareyi mi planlıyım? Şimdi bu günü düşünürsek 10 bin metrekareyi tamamladığımızda problemimiz biter. Anıt Park'ın olduğu yeri planlarız. Yol yine olduğu yerde kalır. Kardelen Meydanı'nı düzenleriz iki meydan arasında ucube geçitler yaparız. O ucube geçitlerle iki meydanı birbirine bağlarız. Hatta Kızılay Meydanı'nı da yaparız sonra oraya da bir üst geçit yapar bağlarız. Bu ucube üst geçitlerle bu meydanı planlarız. Buda bir kent meydanı olur ama ben bir kentin geleceğine damga vuruyorsam bir mimar olarak en azından 10 bin metrekare değil 20 bin hatta 50 bin metrekareyi yapmak isterim. Gelecek neslin ona göre hareket etmesini isterim. Çünkü Bolu'nun en büyük sorunlarından biride budur. Geçmiş yıllarda bu tip bir çalışma yapamadığımız için gelen belediye başkanları gelen yöneticiler kendilerine göre kararlar vermişler. Bu kararlar dada ciddi sorunlar ortaya çıkıyor. Öncelikle bir vizyon olması gerekiyor. Kentle ilgili belli prensip kararları olmalı. Bu olmadığı için sıkıntı oluyor” dedi.

MÜTEŞEBBİS OLARAK ÇİZMEDİK, MİMAR OLARAK ÇİZDİK

Şuan kapatılan yol Anıtpark ve Kardelen Meydanı'nın olduğu bölge 20 Bin Metrekare. Ama Başkan bu alanın içine Kızılay Meydanı'nı Adliye'nin olduğu bölgeyi ve Kadın Doğum Hastanesi'nin altından itibaren trafoya kadar olan bölgeyi alıyor. Bu projeyi doğru bir şekilde planlayabilirsek Bolu'nun geleceğini kurtarmış oluruz. Ben bu projeyi hazırlarken mevcut teklif veren müteşebbislerin hazırladıkları projelerin güzel olmadığına karar vererek bu projeyi hazırladım. Biz bu projeleri bir müteşebbis olarak çizmedik mimar olduğumuz için Bolu'da böyle bir meydan olmasını istediğimiz için bu projeyi çizdik. Ben Bolulu bir mimar olarak Bolulu bir vatandaş olarak bu meydanı nasıl görmek istiyorsam o şekilde bir çalışma gerçekleştirdim. Ben sosyal sorumluluğum gereği bu proje çalışmasını yaptım. Benim projem beğenilir beğenilmez onu bilemem ancak ben kendi fikrimi söyledim.

ENİNDE SONUNDA BU PROJE KENDİNİ AMORTİ EDER

Yapılacak proje için önceliğin bolunun ihtiyaçlarına yönelik düşünülmesi gerektiğini söyleyen Tunçok “Ben uygulayıcı değilim tasarlayıcıyım. Öncelikle bu proje rant getirici bir proje değil. Ama birileri gelir derki biz proje yapalım ortaklaşa olabilir neden olmasın? Bakın burada bir enteresanlık var. Bu alanın maliyetini ne olduğu hiç önemli değil. Ne getirdiği de hiç önemli değil. Yani siz bu projeyi yap işlet devret modeliyle vermek zorundasınız. Çok ticari bir bina yaparsanız kendini 10 yılda amorti eder. Siz 20 yıllık bir sözleşme yaparsınız 10 yılda da paşa paşa kazanırsınız. Az ticari yaparsanız 20 yılda kendini amorti eder hiç ticari yapmazsanız kendini 30 yılda amorti eder. Yani eninde sonunda bu proje kendini amorti eder. Burada yapılan projenin Bolu için ne kadar gerekli ve doğru olduğu önemli” dedi.

BENDE BİNA YOK

Yapılacak proje maliyetlerinin aynı olduğunu söyleyen Tunçok “Bu alanda yapılacak bütün proje maliyetleri kimin olursa olsun hepsi 20 Milyon lira. Benim yaptığım projede meydanın altında 1000 araçlık bir otopark planladım. Ticari yapıları Kent Meydanı'nın üzerinde düşünmedim. Benim projemde Kent Meydanı'nda üst yapı olmayacak. Üstte sıfır bina ile planladım. Bence bu konuda Yüksek Anıtlar'ın Belediye'nin herkesin yaptığı bir yanlışlık var. Burası Kent Meydanı siz buraya Yüzde On yapılaşma izni veremezsiniz. Mimarlar Odası bu konuda karar aldı ilk projelerde bu alan Yüzde On'du yani 18 Bin Metrekare alana 1800 Metrekare ticari alan düşünülmüş tek katlı binalar vardı. Mimarlar Odası bu yapılarla ilgili 'Yüzde Beşin üzerine çıkmayın' dedi. Ama ben özel bir tasarım yaptım. Bende bina yok. Ben bu meydanı rampalarla çözdüm.

Bakın bu meydanla ilgili başka bir durum daha var. Benim yaptığım projenin hiçbir yerinde merdiven yok. Bu meydan daha çok yaşlılar, çocuklar ve engelli vatandaşlar için yaşanacak bir alan olacak. Çünkü siz bir meydan yaptığınızda bütün vatandaşlarımıza hitap eden bir alan yapmak durumundasınız. Ben ticari alanı Kent Meydanı'nın altında düşündüm. Ben Kent Meydanı'nın bodrum katını üç kat yaptım” dedi.

ARAÇ PARKINA İZİN VERİLMEYECEK

Projede önceliklerin çok iyi tespit edilmesi gerektiğini söyleyen Tunçok “Yapacağınız projede öncelikler çok önemli burada ki öncelik nedir bu alanın meydan olması birinci öncelik, ikinci öncelik üzerinde bina olmaması, üçüncü öncelik burada ciddi bir otopark olması. Yani 1000 araçlık bir otopark olması. Ben bu alanda bir katı yapmayabilirim daha ucuz bir maliyet çıkarmak için yapmayabilirim. Ben 350 araçtan vazgeçerim ancak bu 350 araç 50 yıl sonra çok kötü bir duruma mal olabilir. Benim korktuğum nokta bu. Ayrıca belediye tarafından uygulanacak Trafik Master Planı sonrası vatandaşlarımız arabalarını alıp ceplerinde gezecek. Bu plana göre şehrin merkezine araç parkı kesinlikle mümkün olmayacak izin verilmeyecek. Hiç şansınız yok. Ayrıca Başkan Yılmaz'ın Fırka Tepesi ile ilgili düşündüğü otopark projesi tamamen mevcut park sorununu çözmeye yöneliktir. Bolu'da şehir merkezine araçlarla girilmeyecek” dedi.

ÖNCELİK PARA OLMAMALI

Tunçok, proje ile ilgili ayrıntıları şu şekilde anlatmayı sürdürdü “Ayrıca ben proje yaparken otopark girişlerinde oluşturulacak rampaların durumuna da çok dikkat ettim. Şimdi siz Muzaffer Işın Caddesi'nden gireceksiniz İbn-i Sina Caddesi'nden çıkacaksınız. Araç yoğunluğu ilimizde sürekli olarak artıyor. Bu araç yoğunluğuna bağlı olarak oluşturulan otoparklara sığacak araç sayısı daha fazla önem kazanacak. Ayrıca bu projede esas öncelik para olarak düşünülmemeli. Benim elli yılda bin araçlık otoparka ihtiyacım olacak mı olmayacak mı bu duruma göre düşünmek gerekiyor”

AYRINTILAR BU GÜN DÜŞÜNÜLMEK ZORUNDA

Tunçok açıklamasının sonunda “Benim yaptığım projeye yatırımcı bulunabilir. Ben yatırımcıların bu projeye ilgi göstermeleri gerektiğini düşünüyorum. Çünkü sonuçta Bolu halkı bu projeye 'Evet' derse yatırımcı bu alanı düşünürse yapmak zorunda. Burada otopark gelirleri de göz önünde bulundurulduğunda yatırımcıların bu alanla ilgileneceğini düşünüyorum. Benim projem yatırım maliyetini 20 yılda geri kazandırabilir ama Bolu halkına zararı olmayacak bir proje olacak. Ayrıca bu proje bittikten sonra yirmi yıl sonra dönüp bu projeyi genişletebilme imkânınız olmayacak o nedenle bütün bu ayrıntılar bu gün düşünülmek zorunda. Bu konu için belli teknik çözümlemeler yapılabilir. Benim bu alanda yaptığım projenin tüm ayrıntıları bolu halkının geleceği için düşünülmüş ayrıntılardır” dedi.
 UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.