25 Haziran 2019
  • Bolu26°C
  • İstanbul29°C
  • Ankara28°C

BOLU BAROSU BAŞKANI GAZANFER GÜNLER: “ÇOCUK İSTİSMARINA KARŞI HADIM BİR ÇAREDİR”

Bolu Barosu Başkanı Gazanfer Günler: “Çocuk istismarına karşı hadım bir çaredir”

07 Nisan 2011 Perşembe 00:00

Çocuk tecavüzcülerine ağır cezalar getiren kanun teklifini değerlendiren Gazanfer Günler, kanun teklifindeki suçlunun kimyasal yollarla hadım edilmesi cezasına tam destek verdi. Çocuklara yönelik cinsel sapkınlıkların artışında internetin etkisi olduğunu söyleyen Günler, toplumsal gidişatın son derece tehlikeli boyuta ulaştığını belirtti ve “Suçluların muhakkak toplumdan soyutlanması gerekir” dedi.

Hemen hemen her gün Türkiye’nin dört bir yanından tecavüz, cinayet haberleri gelmeye devam ediyor. Kurbanlar çoğunlukla çocuklar ve kadınlar. Sapıkların hedef kitlesinde 4 yaşındaki çocuklardan, 84 yaşındaki yaşlılara herkes var... Tecavüze uğruyorlar, boğularak, parçalanarak vahşice öldürülüp bir yere atılıyorlar. Dalga dalga gelen bu vahşet her halükârda “Nereye gidiyoruz? sorusunu sormayı zorunlu kılıyor. Konuyu Bolu Barosu Başkanı Gazanfer Günler’e sorduk. Basında ‘Hadım yasası’ olarak bilinen ve Meclis Adalet Komisyonu'nda uzun tartışmaların ardından kabul edilen tecavüzcülere ilaç verilerek testosteron etkisini azaltacak tedavi uygulamasını (kimyasal hadım) yorumlayan Günler, cinsel suçlara yönelik artan cezaları değerlendirdi.
“FAİLLER ARAMIZDA DOLAŞIYORLAR”
Toplumsal bir olayın açıklamasını psikolojik hayatta değil, yine toplumsal hayatta aramak gerektiğini belirten Gazanfer Günler, toplumdaki bunalımın yine sosyal iş bölümüyle açıklanabileceğini söyledi. Bireysel suç oranlarında son dönemde ciddi artışlar kaydedildiğini ifade eden Günler, toplumun hızlı bir değişim sürecine girdiğini savundu. Günler açıklamamalarında, “Ekonomik çıkar çatışmaları, dengesizlikler, işsizlikler ve kırsaldan kente nakleden ve kente uyum sağlayamayan birtakım sapkın kişiler ve bu arada medyanın yoğun etkisi altında kalanlar medyada gördüklerini, izlediklerini zaman zaman uygulamaya kalkıyorlar. Cinsel suçları da bu çerçevede düşünmek lazım. Ayrıca cinsel saldırganlıklara internet çok büyük etki yapmıştır. İnternet ortamında özellikle çocuklara yönelik cinsi sapkınlıklar, bazı sapık eğilimlilerin bu dürtülerini daha da meydana çıkarmış. Örneğin Kayseri’de geçtiğimiz yıl üç çocuğu katleden ve uyuşturucu kullandığı anlaşılan, yapılan aramalarda çok sayıda çocuk pornosu dokümanları bulunan bir katil ele geçirilmiş. Ve şu an da yargılanmaktadır. Bunun gibi çok sayıda kayıp çocuk ve yakalanamamış gizli fail aramızda dolaşmaktadır” dedi.
CİNSEL SUÇA EN AZ 10 YIL HAPİS
Ceza sisteminde cinsel dokunulmazlığa karşı suçlar, cinsel saldırı ve çocukların cinsel istismarı şeklinde ikiye ayrıldığını dile getiren Günler, cinsel suçlardaki ceza oranları hakkında şu bilgileri verdi: “Cinsel davranışlarla bir kimsenin vücut dokunulmazlığını ihlal eden kişi 2 yıldan 7 yıla kadar cezalandırılır. Bunun ağırlaştırılmış halleri de vardır. O haller eklenmişse örneğin silahla, birden fazla kişi tarafından veya hısımlık çerçevesinde içinde kamu görevlisi ifası sırasında, ya da kendini savunamayacak durumda olan bir kişiye karşı bu suçu işlemişse 10 yıldan az olmamak üzere ki beden ve ruh sağlığı bozulması şartıyla cezalandırılmaktadır.”
YENİ DÜZENLEME ALT SINIRI DAHA DA YÜKSELTİYOR
Çocuklara yönelik cinsel istismarlarda ceza oranının üç yıldan sekiz yıla kadar olduğunu belirten Günler, “15 yaşını tamamlamamış veya tamamlamış olmakla birlikte fiilin hukuki anlam ve sonuçlarını algılama yeteneği gelişmemiş olan çocuklara karşı gerçekleştirilen her türlü cinsel davranış cinsel istismar olarak kabul edilir. Eğer bu daha ileri aşamaya gitmişse o takdirde 8 yıldan 15 yıla kadar hapis cezasına hükmolunur. Eğer bu istismar aile büyükleri tarafından aile küçüklerine karşı gerçekleşmişse veya kan hısımları, üvey baba ya da evlat edinen kişiler tarafından ya da hizmet ilişkisinin sağladığı nüfuzu kötüye kullanma suretiyle birden fazla kişi gerçekleştirirse 8 yıldan 15 yıla kadar olan ceza mevcut kanunda yarı oranında arttırılıyor. Bu da oldukça ağır bir müeyyide. Yeni düzenleme alt sınırı daha da yükseltiyor ve 10 yıla çıkarıyor” diye konuştu.
“HADIM CEZASI UYGUNDUR”
Yeni değişiklikle temadi eden bir eylemlerde suçluya kimyasal yollarla hadım etme müeyyidesinin uygulanacağı bilgisini veren Günler, “Bu insan haklarına aykırı mı tartışmaları yapılıyor. Burada bir kamu menfaati var, bir de küçük çocuğun korunması var. Öbür yanda da bir sapığın hakları var. Burada kamunun ve çocuğun hakkını tercih etmek, ön planda tutmak gerekir. Ve burada ben insan hakkı ihlali olduğu düşüncesine katılmıyorum. Bu yasa uygundur. Çünkü toplumun hal ve gidişi son derece tehlikelidir. Önümüzdeki süreçte mutlaka yayınların kontrol altında tutulması, halkın bilinçlendirilmesi ve bu tip insanların mutlaka toplumdan soyutlanması gerekir” diyerek açıklamalarını sonlandırdı.
 


UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.