22 Eylül 2019
  • Bolu19°C
  • İstanbul20°C
  • Ankara20°C

ÇOCUKLAR PARASIYLA BAYRAMI KUTLAYACAK

ÇOCUKLAR PARASIYLA BAYRAMI KUTLAYACAK

07 Nisan 2011 Perşembe 00:00

 Türk Eğitim Sen Bolu Şubesi Başkanı Hüsnü Yaman yazılı bir basın açıklaması yaptı.Yaman, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlaması için Bolu genelindeki okullardan öğrenci başı 1 TL (bir lira) toplandığını belirterek yetkililere ateş püskürdü. Yaman, “Öğrencilerden Bizim geleneklerimiz dâhilinde bayramlarda çocuklara harçlık niyetine para verilir. Ancak bu bayramda maalesef çocuklara para verilmeyecek onlardan istenecektir” dedi.

Yaman konuşmasında,” Kutlanacak olan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı daha gelmeden Bolu Milli Eğitim Müdürlüğü’nün Valilik onaylı bir yazısı ile bayram, coşkusu ile değil ama başka bir yönü ile çok konuşulacağa benziyor” dedi. Yaman, İlgili yazıda bayram kutlaması için Bolu genelindeki okullardan öğrenci başı 1 TL (bir lira) toplanması istenmektedir. Milli Eğitim Müdürlüğü ekonomik durumu iyi olmayan öğrencilerden para toplanmayacağını da ilgili yazısında bildirmiştir. Böyle bir istek tüm eğitim camiasında eğitimciler ve veliler arasında infiale neden olmaktadır. Sorun, toplanan paranın azlığı-çokluğu değil, velilerden toplanıyor olmasındadır. 23 Nisan Bayramı adı üzerinde ‘Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’dır. Bizim geleneklerimiz dâhilinde bayramlarda çocuklara harçlık niyetine para verilir. Ancak bu bayramda maalesef çocuklara para verilmeyecek onlardan istenecektir. Bu traji-komik durumun ‘fakir aile çocuklarının korunması, sadece bayram törenine katılan çocukların velilerine yük olunmaması’ gibi bir durumla açıklanamayacağı ortadadır. Takdir edersiniz ki bir öğretmenin sınıfta ‘çocuklar: çocuk bayramınız var, birer lira para topluyoruz’ demesi de onur kırıcıdır” diye konuştu.

“Millet bu bayramı ruhuyla kutlamak istemektedir, parasıyla değil”

Yaman konuşmasının devamında,”Milli Eğitim Müdürlüğü ilgili birimi ile yaptığımız görüşmede, bu yıl törenlerde çocukların kullandığı kıyafetlerin demirbaşa kaydedilerek gelecek yıl da kullanılacağı, ancak kıyafetlerde bir değişiklik söz konusu olduğunda ise gelecek yıl daha az para toplanacağı bildirilmiştir. Toplanacak olan paranın tamamı, sekiz bin dört yüz seksen liradır. Bir ilde devlet kurumalarınca bu paranın karşılanamaması ve bunun için öğrenci velilerine gidilmesi düşündürücüdür. Türkiye Cumhuriyeti Devletinin halk iradesi egemenliğinin temsili olan bir bayram kutlaması lekelenmektedir. Milli gün ve bayramlardan halkımız soğutulmaktadır. Bu millet bu bayram için geçmişte kanını, canını, malını, evladını vermiştir. Millet bu bayramı ruhuyla kutlamak istemektedir, parasıyla değil” dedi.
 UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.