11 Temmuz 2020
  • Bolu19°C
  • İstanbul26°C
  • Ankara20°C

RAPORLAR TARTIŞMA YARATTI…

RAPORLAR TARTIŞMA YARATTI…

08 Nisan 2011 Cuma 00:00

İl Genel Meclisi dün yapılan oturumunda merkez ve ilçelerde bulunan köylerin içme, kullanma suları ve su kaynakları gündeme alındı.

RAPORLAR TARTIŞMA YARATTI…

İl Genel Meclisinin Nisan ayı oturumunda, Sağlık Müdürlüğünün yılda iki kez köylerden aldığı kontrol izleme numunesi ve ödenek temin edilmesi konuları tartışma tarattı.Meclis üyeleri iki gündem maddesini Çevre Sağlık Komisyonuna havale etti.

HABER: ZEKİ ERCİVAN
Dün gerçekleşen Nisan ayı İl Genel Meclisi Toplantısı’nda “Sağlık Müdürlüğü’nce köylerimizden yılda iki kez alınacak kontrol izleme numunesi alınması ve analizi için ödenek temin edilmesi” ile ilgili gündem maddesi görüşüldü. Ancak ifade edilen gündem maddesi iki türlü yorumlandı.
YERİNDE BULDUK
Konuyla ilgili İl Genel Meclisi Başkanı Mücahit Kutlu “Bolu Valiliği başkanlığından oluşturulmuş Hıfzısıhha Meclisi var. Bu meclise Belediye Başkanı, Vali Yardımcıları Milli Eğitim Müdürü, Bayındırlık ve İskân Müdürü, Tarım İl Müdürü, Sağlık Müdürü, İzzet Baysal Devlet Hastanesi Başhekimi, serbest hekimlerden ve Çevre Kontrol Şube Müdürlüğü’nden katılanlar var. Hıfzısıhha Meclisi’nin aldığı karara göre bizde böyle bir inceleme yapmayı yerinde bulduk” dedi.
OY BİRLİĞİ İLE KARAR VERİLDİ
Konuyla ilgili Hıfzısıhha Meclisi tarafından hazırlanan raporda şu maddeler sıralandı “Köylerde içme ve kullanma sularının yönetmeliğe uygun halde kullanılabilmesi için su kaynaklarının ve su depolarının dışarıdan kirlenmelerini önleyecek şekilde fiziki önlemlerin alınması ve tedbirinin alınması. Merkezde İl Özel İdare, ilçelerde ise kaymakamlıklar aracılığıyla gerekli ıslah çalışmalarının yapılması. Dezenfeksiyon sistemi kurulması gereken köylerde bu sistemin kurulma ve işletme organizasyonun İl Özel İdare bünyesinde gerekli planlamanın yapılmasına oy birliği ile karar verildi”
DEPOLARDA BELLİ TAHRİBATLAR OLMUŞ OLABİLİR
Raporun ardından açıklama yapan Kutlu “Köylerimizin bazılarında yirmi otuz yıllık su depoları var. Bu depolar yıllar içersinde iklim koşulları ve yağışlardan dolayı etkilenmiş olabilir. Dolayısıyla depolarda belli tahribatlar olmuş olabilir. Bu depoların ve su kaynaklarının temizlenmesiyle ilgili bir talep var. Birde biliyorsunuz İl Özel İdare bünyesinde çok sayıda su kaynağının tahsisi gündemde. Kaynaklarımızın büyük çoğunluğu temiz olabilir ancak depoların kirlenmesinden dolayı belki etkilenme durumu söz konusu” dedi.
BÜTÇEMİZDE YETERLİ KAYNAK OLMAYABİLİR
Konuyla ilgili görüş bildiren AK Parti Dörtdivan İl Genel Meclisi Üyesi Hasan Uzunoğlu “Başkanım ifade ettiğiniz konuda belirtilen gündem maddesi ile hazırlanan rapor birbirinden farklı. Gündem maddesinde Sağlık Müdürlüğü’nce köylerde yılda iki kez alınacak su numunelerinin izlenmesi için ödenek talebi olduğu ifade edilmiş. Muhtemelen bu suların sürekli temizlenebilmesi için arıtma cihazı alımıyla ilgili bir durum olabilir. Bu alım içinde şuan bütçemizde yeterli kaynak olmayabilir. Amaç farklı olabilir” diye konuştu.
KONU YETERİNCE AÇIK DEĞİL
Uzunoğlu’nun ardından söz alan AK Parti Merkez İl Genel Meclis Üyesi Taner Laçin şöyle konuştu: “Gündem maddesinin yılda iki kez alınacak numuneler, tetkikler ve geliş gidişlerde yapılan yol masraflarıyla ilgili olabileceğini düşünüyorum” dedi. Kutlu yapılan değerlendirmeler üzerine “Konu yeterince açık değil. Biz bu gündem maddesini Plan Bütçe Komisyonu’na havale edelim”
KAPSAMLI BİR ARAŞTIRMA YAPILSIN
Gündem maddesiyle ilgili görüş bildiren AK Parti Mengen İl Genel Meclis Üyesi Mustafa Nuri Gürsoy “Bence bu konuyla ilgili yapılacak incelemelerin yapılabilmesi için Plan Bütçe Komisyonu’ndan önce Çevre Sağlık Komisyonu’na havale edilip kontrol edilmesi gerekiyor. Biz şuan afakî konuşuyoruz konu üzerinde. Bu konu bence Çevre Sağlık Komisyonu’na gitsin. Kapsamlı bir araştırma yapılsın. Nerelerde ne yapılabilir nasıl bir yöntem izleniyor bütün bunarlı bir görelim ve sonrasında elimizde oluşacak kapsamlı rapora göre Plan Bütçe Komisyonu’na havale edelim.” Dedi. Yapılan değerlendirmeler sonrası konu Çevre Sağlık Komisyon’una oy birliğine havale edildi. Konun netleştirilmesinin ardından çıkacak sonuca göre durum Plan Bütçe Komisyonu’nda değerlendirilecek.
 


UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.