19 Temmuz 2019
  • Bolu14°C
  • İstanbul20°C
  • Ankara15°C

MİLLETVEKİLİ SAYIMIZ 2'YE DÜŞEBİLİR

MİLLETVEKİLİ SAYIMIZ 2'YE DÜŞEBİLİR

08 Nisan 2011 Cuma 00:00

Özgeçmiş Bilgileri
1972 yılında Bolu'nun Mudurnu ilçesinde doğdu. Yrd. Doç. Dr. Ferudun Kaya'nın; bankacılık, finans, turizm, tavuk eti pazarlaması ve mesleki eğitim alanlarında yayınlanmış çok sayıda ulusal ve uluslararası makale ve bildirisi bulunmaktadır. Birisi, Türkiye Bankalar Birliği'nden olmak üzere dış ticaret, bankacılık, sigortacılık ve kredi kartları alanlarında yayınlanmış 5 kitabı bulunmaktadır. Evli ve iki çocuk babası olan Yrd. Doç. Dr. Ferudun Kaya şu anki Ak Parti Bolu Milletvekili Aday Adaylığı öncesi AİBÜ Mudurnu Süreyya Astarcı Meslek Yüksekokulu'nda öğretim görevlisi idi.

MİLLETVEKİLİ SAYIMIZ 2'YE DÜŞEBİLİR

Bolu'nun 1990 yılında nüfusu 262 bin'dir. 2010 yılı nüfusu ise yalnızca yüzde 3'lük artışla 271 bine ulaşmıştır. Bolu'nun 20 yıllık nüfus verilerine göre yüzde 3'lük bir artış gözlenmektedir. Aynı dönemde Türkiye geneli nüfusu 56 milyondan 73 milyona çıkmış yani yüzde 33'lük bir artış göstermiştir. Bu veriler bizlere son 20 yılda çeşitli nedenler ile Bolu ilinin nüfusunun Türkiye geneli nüfusuna göre reel olarak yüzde 30 azaldığını göstermektedir.
İlimizin kalkınmasını sağlayacak dolayısıyla göçü engelleyebilecek sektörler üç T başlığı altında toplanabilir. Bunlar; tavukçuluk, tarım ve turizmdir. Bu sektörlerin iyi koordine edilmesi gerekir. Bir birine zarar vermeden geliştirilmesi büyük önem arz etmektedir.

Birinci (T) - Tavukçuluk
Bolu ili Türkiye'nin tavuk eti üretiminin yaklaşık yüzde 40'ını gerçekleştirmektedir. Bu 1987'lı yıllarda Sayın Özal'ın başlattığı tavukçuluğa teşvik ile gerçekleşmiştir. Sayın Başbakan'ımız Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlığındaki hükümetimizde geçen yıl tavuk eti üretimi üzerine yeni teşvikler sağlamıştır.
Tavuk eti üretiminde ancak iç piyasaya yetişebiliyoruz. Yakınımızdaki Rusya, Suudi Arabistan, Irak gibi komşu ülkeler Amerika, Arjantin, Brezilya gibi ülkelerden tavuk eti ithal etmektedir. Neden çünkü bu ülkeler ton başına üreticiye teşvik vermektedir. Dolayısıyla daha ucuza tavuk eti üretimi gerçekleştirmektedirler.
Ülkemizde de bu tür teşviklerin sağlanması için çalışmalar başlatılmalıdır. Çünkü Rusya tavuk eti talep etmiştir ama Ülkemizin Rusya'nın talebini karşılayacak üretim kapasitesi henüz yoktur. Aynı şekilde İslami usullere uygun olarak kesim yapıldığı için İran, Irak gibi orta doğu ülkelerinden de talep gelmektedir.
Tavuk gübresi atıklarını enerji ya da bitki toprağına dönüştürülmesi gerekir.

Büyük Baş Hayvancılık Üretimi
Son dönemde hükümetimizin hayvancılığa sağlamış olduğu teşvikler ile süt üretiminde artış yaşanmıştır. Bu olumlu bir gelişmedir. Fakat bu artış süt fiyatlarını düşürebilir. Süt üreticisinin önünü daha iyi görebilmesi için süt satış fiyatlarının sübvanse edilmesi gerekebilir. Yani süt alış fiyatına belirli bir alt limit getirilmesi gerekir. Aksi takdirde yeni yatırım yapmış üreticilerimiz zor duruma düşebilir.

Gerek büyük baş gerekse küçükbaş hayvancılığın kullandığı yemlerde talep artışı nedeniyle fiyatlarda artış yaşanacaktır. Bu artışın önlenmesi ve yem fiyatlarının ucuzlatılması için gerekli çabalar gösterilmelidir. Örneğin; mısır ekimi teşvik edilmelidir.......
Devamı yarın.
 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.