25 Mayıs 2019
  • Bolu12°C
  • İstanbul16°C
  • Ankara17°C

EĞİTİM-SEN BOLU ŞUBE BAŞKANI DURSUN YENİN’DEN ÖĞRENCİLERE VE VELİLERE ÇAĞRI: “SAKIN OKULLARA ÖDEME YAPMAYIN”

Eğitim-Sen Bolu Şube Başkanı Dursun Yenin’den öğrencilere ve velilere çağrı: “Sakın okullara ödeme yapmayın”

08 Nisan 2011 Cuma 00:00

Bolu Milli Eğitim Müdürlüğü, Valilik onaylı resmi yazıyla 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı için öğrencilerden kişi başı 1 lira toplanacağını okul yönetimlerine bildirdi. Karara tepki gösteren Eğitim-Sen Şube Başkanı Yenin, Valiliğin ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün anayasal bir suça imza attığını söyledi. Kararın geri çekilmemesi halinde sendika olarak yasal yollara başvuracaklarını belirten Yenin, öğrencilere ve velilere ‘Ödeme yapmayın’ çağrısında bulundu.

Bolu Milli Eğitim Müdürlüğü 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı için öğrencilerden kişi başı 1 lira toplanacağı konusundaki Valilik onaylı kararına Eğitim-Sen Şube Başkanı Dursun Yenin tepki gösterdi. Yeni yaptığı açıklamada, “Eğitim Sen olarak bugüne kadar paralı eğitime hep karşı çıktık ve bundan sonra da karşı çıkacağız. Maalesef alınan karar vahim bir karardır. Okulları ticarethane olarak gören, öğrencileri ve velileri müşteri olarak kabul eden bir zihniyet bugün 1 lira toplayacaktır, yarın 5 lira, öbür gün ise 10 lira toplayacaktır. Bunu alıştıra alıştıra topluma yaymaya çalışacaktır. Biz bu tür uygulamalara bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da karşı çıkacağız” dedi.

Alınan kararın sosyal devlet ilkesiyle bağdaşmadığını belirten Yenin, “Sayın Başbakanımız, ‘Biz sosyal bir devletiz’ diyor. Sosyal devlet demek, öğrencilerden ve velilerden para toplamak değildir. Sosyal devlet vatandaşa eğitim hakkını, sağlık hakkını ücretsiz vermektir. Bizim ülkemizin kaynakları doğru kullanıldığında 72 milyona değil, 500 milyona yeter. Bizim ülkemiz bu kadar küçülüp 1 liralara mı kaldı? Bizce alınan karar çok yanlış. Bunu Eğitim-Sen olarak esefle kınıyoruz” diye konuştu.

“KARAR GERİ ALINMAZSA GEREKLİ YASAL İŞLEMLERİ BAŞLATACAĞIZ”
Açıklamalarının devamında Yenin, “Bu paraları toplamamaları için eğitim emekçilerine çağrıda bulunduk. Ve aynı çağrıyı velilere ve öğrencilere de yapıyoruz. Kendilerinden talep edilen 1 lirayı vermesinler. Bu para toplama girişimi Anayasamızın 42’nci maddesine de aykırıdır. Anayasa da, ‘İlköğretim parasızdır’ der. Öğrencilerimizden bu parayı talep eden Valimiz ve İl Milli Eğitim Müdürümüz anayasal bir suç işlemektedirler. Eğer öğrencilerden 1 lira almak için başlatılan girişim geri alınmazsa, Valilik ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü hakkında gerekli yasal işlemleri başlatacağız” diyerek açıklamalarını sonlandırdı.
 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.