25 Haziran 2019
  • Bolu18°C
  • İstanbul25°C
  • Ankara23°C

YRD.DOÇ.DR. MİTHAT DURAK; "AİLELER ÇOCUKLARININ KİMLERLE YAZIŞTIĞINI BİLMELİ"

YRD.DOÇ.DR. MİTHAT DURAK; "AİLELER ÇOCUKLARININ KİMLERLE YAZIŞTIĞINI BİLMELİ"

09 Nisan 2011 Cumartesi 00:00

 ABANT İzzet Baysal Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Psikoloji Bölümü öğretim üyesi Yrd.Doç.Dr. Mithat Durak, çocukların internette tanıştığı kişilerin tecavüzüne uğrayabileceğini, anne babaların çocuklarının internette kimlerle yazıştıklarını baskı kurmadan bilmeleri gerektiğini söyledi.

Tecavüzcü kişilerin normal insanlardan çok farklı olduğunu belirten Yrd.Doç.Dr. Mithat Durak, "Farklı özellikleri onları suça itiyor. Bu tip kişiler zor ailelerde yetişmiş kişiler. Bu tip kişilerin çocukluk döneminde aynı suç kendilerine karşı işlenmiş olabilir, yakınları tarafından cinsel istismara maruz kalmış olabilir. Bunlar da bu nedenle aynı suçu bir başkası üzerinde deniyorlar. Bunlar düşük zekalı kişiler ise plan yapmazlar. Zeka seviyesi yüksek tecavüzcüler ise günlerce aylarca kurbanını seçip onun üzerinde nasıl bir suç işleyeceğini planlayarak geliştirir. Duygusal açıdan örselenmiş kişilerdir. Ailelerinden destek görmeyen kişilerdir" diye konuştu.
Kapalı toplumlarda tecavüz suçlarının daha çok işlendiğini ve aile içinde tecavüzlerin yaşandığını açıklayan Yrd.Doç.Dr. Mithat Durak, şunları söyledi:

"O an eğer suç işleyeceklerse karşısında ki küçük, genç, demeden suçu gerçekleştirme eğilimindedirler. Çocuk olup olmaması onlar için önemli değildir. Onlar karşısındaki kişiyi cinsel obje olarak görürler. Bunlardan faydalanma eğilimindedir. Suç işleyen kişileri hep dışarıdan biri zannederiz. Bilimsel veriler suç işleyenlerin yakın çevreden olduğunu, çocuğu tanıdıklarını, fırsat kolladıklarını ve fırsatını bulduklarında tecavüz ettiklerini ortaya koyuyor. Bu kişiler aileden biri de olabilir. Çocuğa "Ben sana cinsel eğitim veriyorum" diye kandırırlar ve çocuk bunu bir oyun olarak algılar. 12-13 yaşına gelip ahlaki gelişimi başlayana kadar çocuk, bunu bir oyun olarak görür. Çocuk, bunu kötü olarak anlamlandırmaya başladığında bu durumdan utanır, tecavüz edenin tehditlerinden de korktuğu için bu durumun ortaya çıkmasından korkar. Eğer bu olay aile içinde ise anne babanın kötü bir şey yaptığını duyurmamak için onun üstünü kapatır. Cinsel eğitimi gelişmiş ülkeler düzeyindeki gibi vermeliyiz. Kulaktan dolma bilgilerle çocuklar ailelerini eğitmemeli"

İnternetten bulunan erkek arkadaşın tecavüz edebileceğini ve hatta arkadaşlarını da devreye sokabileceğini açıklayan Yrd.Doç.Dr. Mithat Durak, "Kişiliğinin oluşmaya başladığı ve ilerlemeye başladığı dönemde yaşadığı boşluklar, yakın çevresiyle olan çatışmalar, kişiyi yeni deneyimlere yöneltir. Çocuk aslında tecavüz edileyim diye bir yere gitmez. Bir kişiye bağlanmak, sevgi görmek ve ailesinden göremediği duygusallığı o kişiyle gidermek için beraber olur. Karşısındaki kişi onu kullanıp tecavüz edebilir. Hatta daha da ileriyi gidip arkadaşlarını devreye sokabilir. Anne babalar çocuklarının ne yaptığını bilmek zorundalar. Onlara baskı uygulamadan gün içerisinde kimlerle yazıştığını kimlerle konuştuğunu bilmeli. Eğer baskı kurarsanız çocuk yeni eğilimlere kapı açar" dedi.
Haber:Koray YILMAZDEMİR
 


UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.