20 Temmuz 2019
  • Bolu16°C
  • İstanbul23°C
  • Ankara16°C

BOLU'DA POLİTİKA KAZANI

BOLU'DA POLİTİKA KAZANI

13 Nisan 2011 Çarşamba 00:00

 Ak Parti İl Başkanı Ömer Sayın: “KÜSKÜNLÜK İSTEMEM”

Ak Parti İl Başkanı Ömer Sayın, Bolu’da partisinin milletvekili aday listesinin dışında kalan 32 isme ‘Küskünlük yok’ çağrısında bulundu. Ak Parti’de siyasetin makam için değil, hizmet için yapıldığını belirten Sayın, 12 Haziran seçimindeki oy hedefini açıkladı. Sayın, parti genel merkezinin Fatih Metin için verdiği üçüncü sıra milletvekili adayı kararını ise, “Belki ikaz, belki de itici güç” diyerek yorumladı.

Ak Parti Bolu Milletvekili Adayı olarak Ali Ercoşkun, Fehmi Küpçü ve Fatih Metin isimlerinin açıklanması sonrası Ak Parti İl Başkanı Ömer Sayın, parti gündemine ilişkin sorularımızı yanıtladı. Başbakan Erdoğan’ın, aday listelerinin YSK’ya bildirilmesi sonrasında siyasetin uzun soluklu bir iş olduğunu belirttiğini hatırlatan Sayın, partisinde liste dışı kalan 32 milletvekili aday adayına çağrıda bulundu.

“BİZİMKİSİ MAKAM DEĞİL, HİZMET DAVASI”

Liste dışı kalan aday adaylarına “Küskünlük istemem” diyerek seslenen Sayın, “Bizim siyaset yapmaktaki maksadımız illa milletvekili olmak, belediye başkanı olmak ya da bir şeyler olmak değil. Bizim maksadımız insana hizmet etmek. Biz sıradan bir anlayışla siyaset yapmıyoruz. Bizden sonra gelecek nesillere daha iyi bir ülke bırakmak için çalışıyoruz. Milletvekilliği için 35 tane arkadaşımız aday adayı oldular. Bunların içerisinden 3 isim adaylık için seçildiler. Ama bundan bugün aday olamayan 32 ismin yarın da aday olamayacağı gibi bir anlam çıkaramayız. O nedenle birçok arkadaşımız daha uzun yıllar siyaset yapabilecek yaştalar. Onların Ak Parti davası için gayret etmeleri ve bu partinin Bolu’da yeniden 3-0’lık sonucu elde etmesi için çalışmaları gerekir. Akıtacakları ter, atacakları her adım onlar için ileriye dönük yatırım olacaktır. Ve yaptıkları çalışmalarda ileride karşılarına çıkacaktır. Bizimkisi makam değil, hizmet davasıdır. İnsanların en hayırlısı, onlara en çok faydalı olandır. Bu açıdan bakıldığında tüm aday adayı arkadaşlarımızın bir arada olmaları hepimizin bir arada olması, tek yürek ve tek vücut şeklinde koyduğumuz hedefe doğru yürümemiz gerekir” dedi.

“ADAY OLAMAYANLARIN DÖNÜP GİTMELERİ MÜMKÜN DEĞİL”

Liste dışı kalan aday adaylarının seçim dönemindeki çalışmalara katkıda bulunacaklarına inandığını ifade eden Sayın, “Arkadaşlarımızın böyle davranacaklarına eminim. Milletvekili aday adayı tüm arkadaşlarla yaptığım görüşmelerde bana çalışmalara katılmaya hazır olduklarını bildirdiler. Bu benim açımdan sevindirici bir gelişme. Yıllardır Ak Parti çatısı altında olan isimlerin aday olamadıkları gerekçesiyle arkalarını dönüp gitmeleri zaten mümkün değil.” diye konuştu. 

“FATİH METİN’İN ÜÇÜNCÜ SIRA ADAYLIĞININ GEREKÇESİNİ ÇÖZEMEDİM”

Açıklamalarının devamında Fatih Metin’in üçüncü sırada aday gösterilmesiyle ilgili olarak değerlendirmelerde bulunan Sayın, “Milletvekili aday sırlamalarının yukarıda hangi düşünceyle yapıldığını bilemiyorum. İşin doğrusunu söylemek gerekirse, Başbakanımız listeleri hazırlarken teşkilatların sesinden ziyade halkın sesine kulak verdi. Ve aday adaylarıyla ilgili çok ciddi çalışmalar yaptılar. Meclis üyeliği yapmış olan ve geçen dönemde önemli çalışmaları bulunan Fatih Metin’in üçüncü sırada yer almasının gerekçesini doğrusunu söylemek gerekirse bende çözebilmiş değilim. Ama mutlaka onların düşündükleri bir şey vardır. Belki bir ikazdır, belki de bir itici güçtür. Bunların her biride olabilir” şeklinde konuştu.

Açıklamalarının son bölümünde Başbakan Erdoğan’ın aday tespitlerinde tamamen doğru kararlar verdiğini dile getiren Sayın, 12 Haziran seçimi için oy hedeflerinin Bolu’da yüzde 60 olduğunu açıkladı.

******

 

Mehmet Karakaşoğlu CHP anketine göre;  Bolu’daki en büyük sorun İŞSİZLİK ve YOLSUZLUK

Parti genel merkezi tarafından Bolu’ya gönderilen mobil üye aracında yapılan anketlerin sonuçlarını açıklayan CHP İl Başkanı Mehmet Karakaşoğlu, katılımcılara yöneltilen ‘Bolu’daki en büyük sorun sizce nedir?’ sorusuna en çok ‘İşsizlik ve yolsuzluk’ yanıtlarının verildiğini söyledi.

CHP İl başkanı Mehmet Karakaşoğlu, geçtiğimiz günlerde parti genel merkezi tarafından Bolu’ya gönderilen ve anketlerle kamuoyu araştırmaları yapılan mobil üye aracında elde edilen anket verilerini değerlendirdi.  Karakaşoğlu, ‘Bolu’daki en büyük sorun sizce nedir?’ sorusunun sorulduğu katılımcıların en çok ‘İşsizlik ve yolsuzluk’ yanıtını verdiğini belirtti. Mobil araç sayesinde partisinin Bolu’da kayda değer oranda üye artışı sağladığını da ifade eden Karakaşoğlu, “5 gün boyunca ilimizde bulunan mobil üye aracımız sayesinde partimize 228 yeni isim daha üye oldu” dedi.

“HER KESİMDEN BÜYÜK DESTEK GÖRÜYORUZ”

Seçim çalışmalarını il ve ilçe merkezlerinin yanı sıra köylerde de aralıksız olarak sürdürdüklerini ifade eden Karakaşoğlu, “Bolu’nun köylerinin tamamını gezdik ve seçmenlerimizle bir araya gelerek projelerimizi vatandaşlarımıza anlattık. Özellikle Aile Sigortası projemiz çok beğeniliyor, hatta kadınlar tarafından tartışılıyor ve iyi bir proje olduğu tarafımıza belirtiliyor. Bu Cumhuriyet Halk Partisi’nin ülke sorunlarına ne kadar gerçekçi baktığının bir göstergesidir. Kırsal da bir araya geldiğimiz çiftçiler ve emekli vatandaşlarımız projelerimizi anlattığımızda bu seçimde bizleri destekleyeceklerini söylüyorlar. YÖK ve üniversite harçlarının kaldırılması yönündeki projemizle gençlerimizden büyük destek görüyoruz. Taşeron işçiliğin kaldırılarak iktidarın kadrolaşmasının önüne geçilmesi fikrimiz büyük destek görüyor” diye konuştu. 

KARAKAŞOĞLU’NDAN DİĞER SİYASİ PARTİLERE ÜSTÜ KAPALI ELEŞTİRİ

Açıklamalarının son bölümünde isim vermeden Ak Parti ve MHP’nin aday belirleme yöntemlerine de eleştiriler getiren Karakaşoğlu, diğer siyasi partilerin aday belirleme yöntemlerini demokratik bulmadığını söyledi. Karakaşoğlu şu ifadelerle açıklamalarını sonlandırdı: “Milletvekili adayları parti genel merkezleri tarafından belirlenen diğer partilerin aday belirleme yöntemlerinin demokratik olduğunu söylemek yanlış olur. Eğer benim genel merkezim önceden olduğu gibi Bolu’da merkez yoklaması yapsaydı, yine genel başkan ve etrafındaki birkaç kişi Bolu için sıralama yapacaktı. Buna demokrasi denilebilir mi? O aday gösterilen isimler Meclis’e gittiklerinde genel başkanlarının gözlerinin içine bakacaklar ve genel başkanları ne derse onu yapacaklar. Ama bizden gidecek milletvekilleri artık Bolu’daki üyesine, yani tabana karşı sorumlu olacaklar. Eğer diğer siyasi partilerde demokrasiye inanıyorlarsa aday belirleme yöntemlerini üye bazında ön seçim olarak değiştirmeliler.” 

*******

 

AK PARTİ BOLU MİLLETVEKİLİ ADAYI FATİH METİN: “FATİH METİN ARAZİDE RAKİP TANIMAZ”

Ak Parti Milletvekili Adayı Fatih Metin, listede üçüncü sırada yer almasının kendisinde hayal kırıklığına yol açmadığını belirtti ve kararı parti genel merkezinin kendisine gösterdiği bir teveccüh olarak değerlendirdi. Metin, seçimde karşılaşacağı iddialı adaylar CHP’li Tanju Özcan ve MHP’li Murat Yapıcı’ya gözdağı vererek, “Fatih Metin arazide rakip tanımaz” dedi.

Ak Parti Bolu Milletvekili Adayı Fatih Metin, partisinin Bolu gündemine ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Milletvekili adayı listesinde yeniden yer almasına ilişkin değerlendirmelerde bulunan Metin, “Genel başkanımıza, tüm teşkilatlarımıza ve Bolu Halkına bana olan desteklerinden ötürü teşekkür ediyorum. Hizmet yarışındaki koşumuza bundan sonra devam edeceğiz. İki dönem il başkanlığı ve bir dönem milletvekilliği yapmamdan ziyade benim için önemli olan arkamda bırakmış olduğuma inandığım hoş bir sedadır. Siyasi geleneğimiz sıralamanın hiçbir önemi yok. Önümüzdeki seçimde de yine üç sıfır yapmak için elimizden geleni yapacağız. Başbakanımızın bana güvenip beni üçüncü sıraya koyduğu için kendisine teşekkür ediyorum. İnşallah bu güvene layık olacağım ve Ankara’da Bolumuzu yeniden temsil etme görevine geleceğim” dedi.

“KAZIYA KAZIYA GELDİM, KAZIYA KAZIYA GİDİYORUM”

İsminin milletvekili aday listesinin üçüncü sırasında yer almasının gerekçeleri üzerine değerlendirmelerde bulunan Metin, “Genç yaşlardan itibaren siyasette önemli görevlerde yer aldım. Bu süre içerisinde taban siyasetini esas aldım ve Ak Parti siyasetini halka en iyi şekilde yansıtmaya çalıştım. Dolayısıyla vatandaşlarımızdan bu noktada önemli geri dönüşler aldım. Ve sonuçta da Bolu’da Fatih Metin olarak çok hoş bir sinerji oluştu. Üçüncü sırada yer almam bir teveccüh. Genel merkezimizin bakış açısı. Tabandan gelen bir siyasi anlayışı benimsemiş olmam ve deyim yerindeyse bugüne kadar siyasette kazıya kazıya geldiğim için bundan sonrada kazıya kazıya gidiyoruz. Bugüne kadar bize destek olan halkımıza sonsuz teşekkür ediyorum. Bundan sonra da aynı şevk ve heyecanla seçim çalışmalarında halkımızla bir arada olacağız. Üçüncü sırada aday gösterilmem bende bir hayal kırıklığına yol açmadı. Çünkü bana 28 yaşımda iken iktidar partisinin il başkanlığı tevdi edildi. Ardından 2007 yılında aday gösterilerek halkın teveccühüyle milletvekili oldum. Tüm bunların sonrasında benim daha fazla bir şey isteme lüksüm yok. Her şey milletvekili olmaktan ibaret değil. Ben siyasete böyle bakıyorum. Başka görev ve hizmet alanları da var ama partimiz burada uygun görmüştür. O nedenle benim açımdan üçüncü sıra aday olmak hiçbir problem değildir” açıklamasında bulundu.

Partisinin milletvekili aday listesinin ilk iki sırasında yer alan Ali Ercoşkun ve Fehmi Küpçü’ye ilişkin değerlendirmelerde bulunan Fatih Metin, “İlk iki sırayı olumlu değerlendiriyorum. Diğer aday arkadaşlarım teşkilatlardan gelen isimlerden oluşmaktadır. Ben oluşan mevcut listeyi genel merkezimizin teşkilatlara verdiği önem olarak değerlendiriyorum” şeklinde konuştu. 

FATİH METİN’DEN, YILMAZ VE COŞKUNYÜREK DEĞERLENDİRMESİ

22’nci ve 23’üncü dönem Ak Parti Bolu Milletvekili olan Metin Yılmaz ve Yüksel Coşkunyürek’in liste dışı kalışına ilişkin açıklamalarda bulunan Fatih Metin, şu değerlendirmelerde bulundu: “Parti tüzüğümüzde maksimum adaylık süresi üç dönemdir. Dolayısıyla üç dönem yaptıktan sonra yeniden milletvekili olma, siyasette milletvekili olarak yer alma imkanınız ortadan kalkmaktadır Ak Parti içerisinde. Özellikle 9 yıllık genç bir parti olarak, büyük başarılar elde etmiş bir parti olarak parti hafızası gerekir. O nedenle teşkilatınızda gelecekte ve çeşitli yerlerde değerlendireceğiniz kişilerin olması gerekir. Bu açıdan değerlendirildiğinde diğer arkadaşlarımız siyasetten uzaklaşmış değillerdir. Halen siyasetin içerisindedirler. Bundan sonra da olacaklardır. Muhakkak bundan sonraki süreçte de görev alacaklardır. Bunu önümüzdeki günler içerisinde göreceğimizi düşünüyorum.”

“TARTIŞMALAR BOLU’YA HİÇBİR ŞEY KAZANDIRMAZ”

Metin açıklamalarının devamında, diğer siyasi partilerin ilerleyen dönemde Ak Parti adayları üzerinden memleket tartışmaları yapılabilecekleri ve bu sayede siyasi çıkar sağlanabileceği yönündeki ön görülere ilişkin olarak şu açıklamayı yaptı: “Bu çok yanlış bir hadise. Bu anlayışı şiddetle reddediyorum. Ak Parti olarak üç temel kırmızı çizgimiz vardı. Bunlar; etnik milliyetçilik, bölgesel milliyetçilik ve dinsel milliyetçilik. 2011 yılında Bolu’da çeşitli sebeplerle yaşayan insanlar bu şehre entegre olmuş durumdalar. Bu anlamda Boluluk ruhu oluşmuş durumda. Meselelere bu çerçeveden bakıp değerlendirmek son derece Bolu’ya zarar verir ve siyaseten de yapanlara hiçbir şey kazandırmaz.  Bu anlayışı Bolu’ya yapılacak en büyük ihanettir. Bunun takdirinin vatandaşa bırakılması gerektiğini düşünüyorum.”

Açıklamalarının devamında, her siyasi parti de olduğu gibi geçmiş dönemlerde Ak Parti içerisinde kırgınlıkların yaşanmış olabileceğini belirten Fatih Metin, “Kardeşler arasında, aynı davaya inanan, aynı hedefe yürüyen kişiler arasında husumet yoktur, helalleşmek vardır. Dolayısıyla biz 9 yıldır bu anlayışla çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Her siyasi partide ufak tefek kırgınlıklar yaşanabilir. Önemli bu kırgınlıkları ortadan kaldırmak ve hep birlikte hedefe koşmaktır” şeklinde konuştu.

“NE ÖZCAN NE DE YAPICI ARAZİ DE RAKİBİM OLAMAZ”

Açıklamalarının son bölümünde Fatih Metin, seçimde karşılaşacağı iddialı adaylar CHP Milletvekili Adayı Tanju Özcan ve MHP Milletvekili Adayı Murat Yapıcı’yı kendisine rakip olarak görmediğini ifade ederek, “Hem Ak Parti, hem de Fatih Metin arazi de rakip tanımaz. Bunu önümüzdeki süreçte de herkes görecektir. Çok mütevazi bir kişiyimdir. Herkeste bunu bilir. Ama bu konu da mütevazi değilim. Halkla kucaklaşmada rakip tanımam. Ne Tanju Özcan ne de Murat Yapıcı arazi de rakibim olamaz” diye konuştu. 

*****

 

Küpçü, Gerede oylarının yüzde 80’ine talip

Ak Parti Bolu Milletvekili Adayı Fehmi Küpçü, ilçe teşkilatı başkanlığı yaptığı Gerede’de önceki seçimlerde elde ettiği başarılara bu kez milletvekili adayı olarak bir yenisini daha eklemeye hazırlanıyor. Küpçü, ilçedeki 25 bin seçmenden en az 20 bininin oylarına talip olduğunu söyledi.

Ak Parti Bolu Milletvekili 2’nci sıra Adayı olan ve milletvekili adayı olarak ilk kez basın karşısına çıkan Fehmi Küpçü, milletvekili adayı olarak dün ilk kez basın mensuplarıyla buluştu. Partisinin il başkanlığı binasında açıklamalarda bulunan Küpçü, Ak Parti’de kuruluşundan bu yana siyaset yaptığını belirterek, “Gerede’de AK Parti kurucu gençlik kolları başkanlığı, akabinde yönetim kurulu üyeliği ve son 4 seçimde de ilçe teşkilatı başkanlığı yaptım. Aziz milletimiz bu süre boyunca bizleri hiç utandırmadı. Adalet ve Kalkınma Partisi 2002 yılından bu yana daha farklı argümanlara sahip, milletiyle hemhal olmuş bir parti. Bu yol haritası içerisinde yer almış biri olarak rabbim bana Bolu Milletvekili adayı olmayı nasip etti. Milletvekili olacak insanların toplumla bütünleşmiş olması ve bürokrasi ile köprü olup projelere ufuk açması gerekir. Bundan sonraki süreçte aziz milletimizin desteğiyle istikrarın temini için Bolu’da üç sıfırı yakalayacağız ve tek başına iktidar olacağız” dedi.

Küpçü açıklamalarının sonunda, memleketi Gerede’de de bulunan 25 bin seçmenden en az 20 bininin oylarına talip olduğunu söyleyerek açıklamalarını sonlandırdı.

Özcan’dan Ak Parti’lileri kızdıracak açıklama

Ak Parti Bolu Milletvekili Aday listesini değerlendiren CHP Milletvekili Adayı Tanju Özcan, “Ak Parti’den daha fazla oy alabilme ihtimalimizin arttığını görebiliyorum” dedi.

Ak Parti’de Bolu Milletvekili Adayı olarak Ali Ercoşkun, Fehmi Küpçü ve Fatih Metin isimlerinin açıklanması CHP Bolu 1’inci sıra Milletvekili Adayı Tanju Özcan’ı sevindirdi. Ak Partili milletvekili adayları arasında özellikle Ercoşkun ismi üzerine eleştiriler getiren Özcan, şu ifadeleri kullandı: “Tüm siyasi partilerin Bolu’ya faydalı olabilecek isimlere listelerinde yer vermeleri gerektiğini daha önceden kamuoyuyla paylaşmıştım. Ali Ercoşkun, Ak Parti İl Başkanlığı döneminde Bolu’ya bir şey veremedi. Umuyorum ve diliyorum ki eğer milletvekili seçilirse il başkanlığından farklı bir Ercoşkun görürüz. İkinci sıra adayı Fehmi Küpçü ve üçüncü sıra adayı Fatih Metin ile meslektaşız. Ancak bu adayların Ak Parti’den daha fazla oy alabilme ihtimalimizi arttırdığını görebiliyorum.”

******

 

 

 

Metin Yılmaz: “Partimin hizmetindeyim”

Ak Parti’de milletvekili aday listesinin dışında kalan 22’nci ve 23’üncü dönem Ak Parti Bolu Milletvekili Metin Yılmaz yaptığı açıklamada, partisine karşı küskünlük taşımadığını belirtti ve “Bundan sonra da partimin hizmetindeyim” mesajı verdi.

Ak Parti çatısı altında iki dönemdir Bolu Milletvekilliği yapan Metin Yılmaz,  liste dışı kalmasının ardından ilk kez konuştu. Gazetemiz aracılığıyla parti kamuoyuna mesajlar gönderen Yılmaz, bugüne kadar Bolu’yu Ankara’da en iyi şekilde temsil etmeye gayret ettiğini ve Bolu için önemli çalışmalar yaptığını söyledi. Yılmaz yaptığı açıklamada, “Sekiz buçuk yıldan bu yana Bolu’ya milletvekili olarak hizmet vermeye gayret ettim. Duble yollardan tutun da TOKİ konutlarının yapılması için bir milletvekilinin yapması gereken, iline getirmesi gereken, merkezi hükümetin getirmesi gereken hizmetlerin hepsinde imzam oldu. Ve bu çalışmaları elimiz geldiği kadar gayretle yürüttüm. İki dönem milletvekilliği yapmak önemli bir şeydir. İlk olarak milletvekili seçiliğimde 34 yaşımda idim. O günden bu yana yaşanan birçok olumlu gelişmeye imzamızı koyduk. Bu süreçte Türkiye’yi daha da ileriye götüreceğine inandığım birçok önemli yasaya katkıda bulundum. Bu fırsatı sağlayan Başbakanımıza müteşekkirim” şeklinde konuştu.

“KÜSKÜNLÜK YA DA KIRGINLIK TAŞIMIYORUM”

Bundan sonraki süreçte de partisinin hizmetinde olmaya devam edeceğini dile getiren Yılmaz, açıklamalarının son bölümünde şu ifadeleri kullandı: “Bundan sonraki süreçte de Başbakanımızı desteklemek bizim boynumuzun borcudur. Yeni oluşturulan listelerde değişim düşüncesi hâkim oldu. Listede ben ve Yüksel Coşkunyürek’in yerine teşkilatlardan gelen iki yeni isme yer verildi.  Aday listesinde yer almadığım için en ufak bir küskünlük ya da kırgınlık taşımıyorum. Tecrübelerimizden yararlanmak istendiği takdirde partimizin hizmetinde olduğumu açıkça belirtmek istiyorum.”

 

 UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.