24 Mayıs 2019
  • Bolu12°C
  • İstanbul20°C
  • Ankara12°C

MİLLETVEKİLİ ADAY LİSTELERİ

MİLLETVEKİLİ ADAY LİSTELERİ

13 Nisan 2011 Çarşamba 00:00

 12 haziran seçimleri için partiler listelerini açıkladı. İki büyük partide değişim rüzgarı esiyor. Büyük çapta yenileşme hareketine girmişler. Esasen milletvekili seçimleri satranç oyununa döndü. Başta bakanlar olmak üzere çoğu adayların yerleri değişti.

Peki seçmen partiye mi oy veriyor yoksa adaya mı ? Görünen o ki adaylar görüntü konumunda esas olan oylar partiye veriliyor.
Tabi küçük illerde adayların önemi ön plana çıkıyor. Bolu’daki durumda hem aday, hem parti iki şekilde öne çıkıyor.

CHP’de ön seçim neticesi Tanju Özcan birinci sırada, Mehtap Mısırlıoğlu ikinci sırada, Hakkı Fidan üçüncü sırada. Bu duruma göre adaylar Bolu ağırlıklı bu liste Gerede’den çok az oy alır. Ancak Bolu oylarına sahip çıkılması ayrıca diğer kazalardan alınacak oyların nispeti çok önem arz ediyor. Programlı ve iyi bir çalışma ile CHP Bolu’da bir milletvekilliğine çok yakın. Hesaplar referanduma göre değil, bundan önceki mahalli seçim neticelerine göre yapılırsa ve Kemal kılıçdaroğlu faktörünün yapacağı müspet etki de hesaba katılırsa CHP Bolu’da bir milletvekilliğine çok yakın.

Gelelim MHP’ye birinci sıra adayı Dr. Murat Yapıcı uzun yıllardır Bolu’da doktorluk yapıyor. Tutarlı, istikrarlı ciddi bir dostumuz. Seveni çok isabetli bir seçim partisine katkısı çok olur. Ancak MHP istenilen performansı gösterebilecek mi ? Yani kazanmak için gerekli rüzgarı estirebilecek mi ? Burası çok önemli. Ancak Murat Yapıcı’nın sağ kesimden ve de AKP oylarından epeyce bir miktarı MHP’ye kazandıracaktır.

AKP’nin durumuna gelince :
Eski İlçe Başkanı Ali Ercoşkun liste başı, Gerede ilçe Başkanı Fehmi Küpçü ikinci sırada, halen milletvekili olan Fatih Metin üçüncü sırada. Tabi bu sıralama parti genel merkezi’nin taktiridir. Seçmenin bu sıralamayı nasıl değerlendireceği önümüzdeki günlerde görülecektir. Listeler açıklanmadan önce 35 adayın içinde 8 kişilik bir listeyi muhtemel adaylar olarak yazmıştık. Bu üç aday yazdığımız 8 kişi arasından çıktı. Yani tahminlerimiz ve haber kaynaklarımız doğru. Önümüzdeki günlerde seçimlerle ilgili yazı ve yorumlarımıza devam edeceğiz.

ANKARA’DA HEMŞERİLERİ İÇİN KOŞANLAR
Ankara Bolu’ya yakın olduğu için başta sağlık sorunu olanlar hemen Ankara’ya geliyorlar. Ancak tanıdık ve tavassut önem arz ediyor. Her fırsatta Bolulu hemşerilerine sahip çıkanları burada yazmak istedik.
Rahmetli Sedat Turgay’ın Kardeşi Prof. Dr. Murat Turgay gelen hemşerileri ile İbn i Sina Hastanesi’nde yakından ilgilenmektedir. Yine İbn i Sina Hastanesi’nde Prof. Dr. Ahmet Alpman’da Bolulu olarak gerek hastanede, gerekse muayenesinde yakın ilgisini göstermektedir. Bunların dışında Bolu Büyük Berk Köyü’nden , kara kuvvetlerinden emekli İbrahim Sarıer adeta bir nefer gibi koşturmaktadır. Yine Bolu ve Bolulular için çalışanlardan başta İrfan Bayar, Numune Hastanesi Santral Şefi İhsan Yılmaz, kültür bakanlığı’nda İsmail Demirel, Akpınar Mahalleli Fatam Karabacak, Atatürk Hastanesi’nde Cerrah Saim Duma, Gata’da Prof. Dr. Necmettin Demirci, tarım bakanlığında Berat kardeşimiz.
Unuttuklarımız varsa bundan sonraki yazılarımızda devam ederiz.
Bolu Vakfı Ankara Şubesi olarak başta başkan Özer Özcan olmak üzere , emekli özel kalem müdürü Mustafa Aydınalp, Süreyya Astarcı, Ayhan Erkut, Hamdi Dağ, ve ben Bülent Dinçtürk her zaman Bolulu hemşerilerimizin emrindeyiz. İnsanları mutlu etmek gurur verici bir olay bu vesile ile bütün Bolulu hemşerilerimize selam ve saygılarımızı sunarız.
İyi haftalar dileğiyle …
 


UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.