20 Şubat 2019
  • Bolu4°C
  • İstanbul5°C
  • Ankara4°C

CHP VE MHP'Yİ YAKINDAN İLGİLENDİREN TARTIŞMA. ERGENEKON VE BALYOZ DAVALARININ TUTUKLU SANIKLARI MECLİS'E GİREBİLİRLER Mİ?

CHP ve MHP'yi yakından ilgilendiren tartışma. Ergenekon ve Balyoz davalarının tutuklu sanıkları Meclis'e girebilirler mi?

14 Nisan 2011 Perşembe 00:00

Baro Başkanı tartışmaları Anayasa'yla yorumladı

CHP ve MHP'nin Ergenekon ve Balyoz davaları tutuklu sanıklarını milletvekili adayı göstermesinin ardından başlayan
tartışma büyüyor. Tutuklu sanıklardan oluşan milletvekili adaylarının seçildikleri takdirde Meclis'e girip giremeyecekleri
ve dokunulmazlık hakkına sahip olup olamayacakları konularına Baro Başkanı Gazanfer Günler açıklık getirdi.

Haber: Mehmet Korkusuz

Siyasi partilerin YSK'ya bildirdikleri milletvekili aday listelerinin açıklanmasının ardından başlayan tartışma büyüyor. Listelere göre, , Ergenekon ve Balyoz davalarında yargılanan ve 8'i Silivri Cezaevi'nde tutuklu bulunan toplam 9 sanık, genel seçimlere katılacak.

“Devrimci Karargâh” ve “Ergenekon” soruşturmalarından tutuklu olan Hanefi Avcı İstanbul 3'üncü Bölge'den bağımsız milletvekili adayı olurken, CHP Ergenekon davasının tutuklu sanıklarından Prof. Dr. Mehmet Haberal'ı Zonguldak'tan, gazeteci yazar Mustafa Balbay'ı İzmir'den aday gösterirken, tutuksuz sanıklardan eski ATO Başkanı Aygün Ankara 2'nci Bölgeden aday yapıldı. MHP ise Balyoz davasının tutuklu sanıklarından emekli Korgeneral Engin Alan'ı İstanbul 1'inci Bölgeden aday gösterdi.

Tutuklu sanıklarının vekil seçilmeleri halinde, Meclis'e girip giremeyecekleri ve dokunulmazlık hakkı elde edip edemeyecekleri konusunda ilerleyen günlerde önemli bir hukuki tartışma başlayacak. Bolu Barosu Başkanı Gazanfer Günler, Ergenekon ve Balyoz davalarında sanık olarak yargılanan milletvekili adaylarıyla ilgili merak edilen soruları yanıtladı.

“ANAYASA'NIN 14'ÜNCÜ MADDESİNDEN SANIK OLANLAR DOKUNULMAZLIKTAN YARARLANAMAZ”

TBMM üyelerinin göreve başlarken Anayasa'nın 81'inci maddesinde hükme bağlanan yemin etme zorunluluğunu yerine getirme mecburiyeti olduğunu belirten Günler, yemin etmeyen hiçbir üyenin Meclis'e giremeyeceğini ve Meclis faaliyetlerine katılamayacağını söyledi. Günler, “Yemin için seçilmiş milletvekilinin Meclis'e gelmesi lazım. Eğer tutukluysa ki seçimden önce bir suç işlemiş olabilir. Anayasa'nın 83'üncü maddesine göre Meclis kararı olmadıkça tutulamaz, sorguya çekilemez, tutuklanamaz ve yargılanamaz. Yani 83'üncü madde anlamında yasama dokunulmazlığı zırhına bürünmüşlerdir. Bu adi suçlar için böyle. Ama Anayasa'nın 14'üncü maddesinde belirlenen ve seçimden önce soruşturmasına başlanan suçlarda ki bunları özetle belirtmek gerekirse, “Devletin ülkesi ve milletiyle bütünlüğünü bozmaya, demokratik ve laik cumhuriyeti ortadan kaldırmaya yönelik eylem ve faaliyetler” olarak özetlenebilir. Yani devlete yönelik terör, rejime yönelik terör suçlarından yargılananlar 83'üncü maddeden yararlanamazlar. Böyle bir suç istinadıyla tutuklu olanlar, suçu seçimden önce işlemiş olmak kaydıyla, seçildiği takdirde yetkili makam yani yargılayan mahkeme doğrudan doğruya TBMM'ye durumu bildirmek zorundadır. Ve bu durumda 14'üncü madde kapsamında suçtan sanık olanlar dokunulmazlıktan yararlanamaz” dedi.

“MECLİS, SANIK ADAYLARI MİLLETVEKİLLİĞİNDEN DÜŞÜREBİLİR”
Günler açıklamalarının devamında, “Ancak mahkeme ceza muhakemesi kanununda belirtilen nedenlerle, yani delillerin toplandığını, yani suç vasfının değiştiğini, tutuklamadan umulan amacın hasıl olduğunu düşünerek bir hakkın ya da kefaletle tahliye kararı verebilir. O takdirde gelir Meclis'te yeminini eder ve milletvekili olarak görevine başlar. Eğer yemine bir ay içinde 5 birleşim gelmemişse o takdirde seçilen milletvekili Meclis Başkanlık Divanı'nın talebi üzerine meclis üye tam sayısının salt çoğunluğunun oylarıyla milletvekilliğinin düşmesine karar verilir. Böylece hiç seçilmemiş duruma gelebilir” diye konuştu.

“MECLİS'E GİRMELERİ İÇİN TAHLİYE GEREKİYOR”

Günler, “Anayasa'nın 14'üncü maddesinden yargılanan sanıklar için eğer mahkeme tahliye kararı vermemişse sadece seçilmiş olmak yasama dokunulmazlığına kavuşmasını sağlamıyor. Çünkü Anayasa'nın dokunulmazlığı düzenleyen 83'üncü maddesi terör eylemleriyle ilgili istisna getirmiş. Şu anda aday gösterilenlerin düzenlenen iddianamelere göre üzerilerine atılı olan suç Anayasa'nın 14'üncü maddesinde düzenlenen suç. Bu nedenle mahkeme bu şahıslar seçildikten sonra ya da seçilmeden önce tahliye kararı vermedikçe yemin etmek için Meclis'e gidemeyecektir. Meclis'e 1 ay içinde 5 birleşim gidemeyince Başkanlık Divanı'nın teklifiyle genel kurul milletvekilliğini düşürecektir salt çoğunlukla” ifadelerini kullandı.

Bu konuyla ilgili olarak hukuki bir tartışma yapmanın gereksiz olduğunu dile getiren Günler, Anayasa'nın bu konuya net bir şekilde açıklık getirdiğini belirterek açıklamalarını sonlandırdı.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.