17 Kasım 2018
  • Bolu7°C
  • İstanbul13°C
  • Ankara8°C

ABANT'A OTOBÜS VE MİNİBÜS GİREMEYECEK

ABANT'A OTOBÜS VE MİNİBÜS GİREMEYECEK

14 Nisan 2011 Perşembe 00:00

Abant Tabiat Parkı'nın işletme hakkına sahip olan Bolu İl Özel İdaresi'nin göl çevresinde yaptığı çalışmalarda Uzun Devreli Gelişme Planı'na, Milli Parklar Kanunu'na ve kamu yararına aykırı hareket etmesi nedeniyle Abant, Çevre ve Orman Bakanlığı'na devredildi. İl Çevre ve Orman Müdürlüğü, ilk etapta Abant'a otobüs ve minibüslerin göl çevresine girmesine izin verilmemesi için çalışma başlatırken Türkiye İş Kurumu'ndan alınan 13 işçiyle de göl çevresinde yollarda ve tahrip olan alanlarda güzelleştirme çalışması yapacak.

Abant Tabiat Parkı'nın işletme hakkı 2009 yılında Çevre ve Orman Bakanlığı'ndan alınarak Bolu İl Özel İdaresi'ne verildi. İl Özel İdaresi'de 2009 yılının Kasım ayında Abant'ta inşaat çalışmalarına başladı. Gölün çevresindeki yol genişletilirken toprak dolgu ile seviyesi yükseltildi. Gölün dereyle bağlantısının önüne menfez yapılması nedeniyle geçtiğimiz yıl Şubat ayında gölün su seviyesi yükseldi. Abant Gölü'nün çevresindeki yeşil alanlar ve yollar sular altında kalırken iskeleler de yükselen suların içine gömüldü.

Çevre ve Orman Bakanlığı ile Bolu İl Özel İdaresi arasında imzalanan işletme sözleşmesinin Abant Tabiat Parkı Uzun Devreli Gelişme Planı'na, Milli Parklar Kanunu'na ve kamu yararına aykırılığı nedeniyle yürütmenin durdurulması ve iptali istemiyle Şehir Plancıları Odası geçtiğimiz ay Sakarya Bölge İdare Mahkemesi'nde dava açtı. Mahkeme, Abant't yürütülen çalışmaların ekolojik denge ve sisteme zararının bulunduğu, yaban hayatının tahrip edilerek uzun devreli gelişme planına aykırı olarak yeni yollar açıldığını tespit etmesi üzerine sözleşmenin hukuka aykırı olduğu gerekçesiyle yürütmenin durdurulmasına karar verdi. Bolu Valisi İbrahim Özçimen'de Sakarya Bölge İdare Mahkemesi'nde yürütmenin durdurulması kararının iptali için dava açtı. Mahkeme'nin bir ay içerisinde karar vermemesi nedeniyle Çevre ve Orman Bakanlığı 2 yıl önce İl Özel İdaresi'ne devrettiği Abant'ı tekrar geri aldı. İki gün önce imzalanan protokolle İl Özel İdaresi Abant'ın işletme hakkını tekrar İl Çevre ve Orman Müdürlüğü'ne teslim etti.

İl Çevre ve Orman Müdürlüğü, Abant'ı devralmasının ardından yeni önlemler almaya karar verdi. İlk etapta Abant'a döşenen taşların hasar görmesi ve ağır araçların çevreye zarar vermesi nedeniyle otobüs ve minibüslerin girişine izin verilmeyecek. Tahrip edilen alanlar ise çevre düzenlemesi ile doğaya uygun hale getirilecek. İl Çevre ve Orman Müdürlüğü, Türkiye İş Kurumu'ndan Abant'ta çalışması için 13 işçi aldı. Havaların düzelmesinin ardından göl çevresinde ki kötü görüntüye neden olan alanlar toprakla kapatılacak. Otomobillerin de belirlenen bir yere kadar gitmesine izin verilecek ve göl çevresi tek yön olacak.
 
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.