20 Ağustos 2019
  • Bolu17°C
  • İstanbul24°C
  • Ankara23°C

SAĞLIK ÇALIŞANLARI İŞ BIRAKARAK EYLEM YAPTI

Sağlık çalışanları iş bırakarak eylem yaptı

21 Nisan 2011 Perşembe 00:00

SES Bolu Şubesi mensubu sağlık çalışanları, 'Sağlıkta Dönüşüm' programını düzenledikleri eylemlerle protesto etti. İzzet Baysal Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi'nde iş bırakma eylemi yapan eylemciler,hastane bahçesinde pankart açıp sloganlar attılar.Sağlık çalışanları gün içerisinde ikinci eylemlerini ise bankalar önünde gerçekleştirdi.

Sağlık Emekçileri Sendikası (SES) Bolu Şubesi mensubu yaklaşık 40 kişilik grup dün gerçekleştirdikleri eylemlerle 'Sağlıkta Dönüşüm' programını protesto etti. İlk eylemi İzzet Baysal Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi'nde gerçekleştiren sağlık çalışanları, önce iş bıraktılar ardından hastane önünde pankart açıp sloganlar attılar. Öğle saatlerinde ikinci eylemlerini bankalar önünde gerçekleştiren grup burada da pankartlar açıp, sloganlar attılar.

SES Bolu Şubesi Başkanı Serdar Koçyiğit, eylemci grup adına bir basın açıklaması yaparak, “Sağlıkta Dönüşüm Programı'nın halk sağlığına olumsuz etkilerinin yanı sıra biz çalışanlara olan olumsuz etkileri bugün artık dayanılmaz boyutlara ulaşmıştır” dedi.

“SAĞLIK KURUMLARINDA VATANDAŞTAN PARA ALINMAMASI İÇİN ALANLARDAYIZ”

Açıklamalarının devamında Sağlıkta Dönüşüm Programı'nın bir yıkım programı olduğunu savunan Koçyiğit, şöyle konuştu: “Bu program artık dayanılmaz bir hal almıştır. Bizi sokağa dökmüştür. İsyan ediyoruz.

Çünkü sağlık bir insan hakkı olmaktan çıkarılmış üzerinden kar edilecek bir meta haline getirilmiştir. Oysa bizler herkese eşit, ücretsiz, ulaşılabilir ve kaliteli bir hizmet sunmak istiyoruz. Hiçbir sağlık kurumunda ilave ücret, ek ödeme, katkı katılım payı gibi çeşitli adlarla para alınmaması için alanlardayız. Sağlık ve Sosyal Hizmet sunumu ortamını dinamitlediği, çalışma barışını bozduğu, çalışanları birbirine rakip hale getirdiği, hastalara müşteri gibi bakılmasına neden olduğu için tüm dünyada vazgeçilen Performansa göre ücret uygulamasından vazgeçilmesini istiyoruz. Emeğimizin karşılığı olan kalıcı, güvenceli, insanca yaşayabileceğimiz, emekliliğimize de yansıyacak temel bir ücret ödenmesi için alanlardayız. Bugün emekçiler ne yazık ki devlet eli ile güvencesizliğe itilmekte ve taşeron firmaların insafına terk edilmektedir. Tüm kamuda istihdam edilen taşeron işçisi 300 bin sınırını aşmıştır. Bu sayının neredeyse yarıdan fazlası (bunun 125 bini Sağlık Bakanlığı, 12 bini SHÇEK) Sağlık ve sosyal hizmet iş kolundadır. 4/b, 4/c, 4924 ve vekil çalışanları da bu sayıya eklediğimizde, artık güvenceli çalışma tarihe karışmak üzeredir. Biz güvencesiz çalışma ortamına hayır dediğimiz için alanlardayız. Herkese güvenceli iş güvenceli gelecek için alanlardayız.”

“HALKIMIZIN SİNİRİNİ BOZAN BİZLER DEĞİLİZ”

Sağlık ve Sosyal Hizmet ortamında giderek artan şiddetin nedeni kendileri olmadığını ifade eden Koçyiğit, “Başbakan ve Sağlık Bakanı tarafından uygulanan sağlık politikalarının yarattığı olumsuz sonuçların sorumlusu bizler gibi gösteriliyoruz. Bu nedenle her gün birkaç arkadaşımız dayak yiyor, saldırıya uğruyor ve hatta zaman zaman öldürülüyoruz. Halkımızın sinirini bozan bizler değiliz, bu politikaların sahipleridir. Halkımıza bunu bir kez daha anlatmak için alanlardayız. Neredeyse büyük bir kısmımız 35–40 saatlere varan aralıksız ve karşılıksız çalışmak zorunda bırakılıyoruz. Bu kölece çalışma koşullarına isyan ediyoruz. Her yıl artan salgın hastalıklar bizleri de vurmaktadır. Yıllardır söylememize rağmen iş yeri çalışma güvenliği birimleri oluşturulmuyor. İş yerinden ve hastasından kaptığı enfeksiyon nedeniyle arkadaşlarımız ya hasta oluyor ya da ölüyor. Ama maalesef meslek hastalıkları riskleri tanımlanmıyor ve bizler de bu hastalıklara yakalandığımızda, meslek hastası olduğumuz kabul edilmiyor. Hasta olduğumuzla ve öldüğümüzle kalıyoruz. Hastalıklarla uğraşırken korunmamızı sağlayacak İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Birimleri kurulması için alanlardayız. Meslek hastalığı tanımlarımızın yapılması için alanlardayız” şeklinde konuştu.


UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.