20 Haziran 2019
  • Bolu17°C
  • İstanbul23°C
  • Ankara18°C

TÜRKMENİSTAN'DA BOLU RÜZGARI ESECEK

TÜRKMENİSTAN'DA BOLU RÜZGARI ESECEK

21 Nisan 2011 Perşembe 00:00

Türkmenistan'da Türkçe konuşan milletler topluluğunun bir araya gelecekleri her milletin kendi kültüründen esintileri paylaşacağı toplantılarda Türk-Osmanlı mutfağının tanıtımını hemşehrimiz Yurdaer Kalaycıoğlu yapacak..

Turizm Bakanlığının ülkemizin yemek kültürünü tanıtılacağı toplantılarda, sunumları gerçekleştirmek üzere, Türk-Osmanlı Mutfağının seçkin örneklerini Türkçe konuşan diğer milletler topluluklar ile tanıştırmak için hemşehrimiz Yurdaer Kalaycıoğlu'nu davet etmesi Bolu adına oldukça sevindirici. İşte Yurdaer Kalaycıoğlu'nun tanıtımını yapacağı Türk-Omanlı Mutfağının seçkin örnekleri.

Yurdaer Kalaycı'nın Türkmenistan menüsü;

Çorba:

Nohutlu, pirinçli, terbiyeli, işkembe çorba

Ovmaç çorba

Et yemekleri:

Kayganalı hünkar beğendi

İslim Kebabı

Etli sebze yemekleri:

Vişneli yaprak sarma

Lahana dolması

Talaş Kebabı

İç Pilav

Hamur İşleri

Keşli cevizli etli mantı

Su böreği

Zeytin yağlılar:

Soğan dolma

İmam bayıldı

Ispanak yatağında yoğurtlu ördek sarma

Tatlılar:

İrmik helvası

Samsa tatlısı

Sütlü incir tatlı

Şerbetler;

Miski anberli devri hindi şerbeti

Sirkencebin şerbeti

Gül şerbeti

YURDAER KALAYCI KİMDİR?

1940 yılında Bolu'da doğdu. İlkokul, ortaokul ve liseyi Bolu'da okudu. İ.Ü. İktisat Fakültesi'nden mezun olduktan sonra işletmecilik ihtisası yaptı. Askerlik görevini Karaman İli'nin Taşkale Köyü'nde yedek subay öğretmen olarak tamamladı.

Ortaokul ve lise döneminde, Mehmet Yücetürk, Fethi Kayalp ve Nihat Bezzaz'ın öğrencisi oldu. Bu öğretmenler kendisine adeta özel hocalık yaptılar (Onların kendisine Güzel Sanatlar Akademisi eğitimi verdiklerini yıllar sonra anladı). O dönemde Osman Zeki Oral, Orhan Ersoy'dan da faydalandı.

Üniversiteye başladığında Güzel Sanatlar Akademisi'nde Bedri Rahmi

Eyüpoğlu kendisini misafir öğrenci olarak kabul etti.Öğrencilik yıllarında Akbaba,Zübük,Amcabey, Pardon vs. viah dergilerinde yazısız karikatürler çizdi.

Ortaokul başlangıç yıllarında yağlıboya ile tanışan sanatçı resim yapmayı hiç bırakmadı, devamlı çalıştı. Taşkale Köyü'nde yedek subay öğretmenlik yaptığı dönemde kaidesi ile birlikte Atatürk'ün tam boy bir heykelini yonttu.

Üniversite eğitiminden sonra bir süre İstanbul'da profesyonel yöneticilik yapan sanatçı, 1973 sonunda Bolu'ya döndü ve ticaret işine başladı. 1996'da Bolu'da Yurdaer Otel Mutfak Sanat Merkezi'ni kuran sanatçı, burada resim çalışmalarını sürdürmektedir.


UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.