16 Eylül 2019
  • Bolu17°C
  • İstanbul23°C
  • Ankara18°C

TAVUKÇULARA KÖTÜ HABER

TAVUKÇULARA KÖTÜ HABER

22 Nisan 2011 Cuma 00:00

Mudurnu ilçesi köy muhtarları büyük kapasiteli tavuk çiftliklerini kontrolsüz yapıldığı gerekçesiyle Bolu Valiliği'ne dilekçe verdiler.

Bilindiği gibi Tarım Bakanlığı'nın çıkarmış olduğu son yönetmeliklerle ve bu yönetmelikleri destekleyen teşviklerle büyük kapasiteli tavuk çiftliklerinin yapılması destekleniyor. Mudurnu'ya bağlı köylerin muhtarları ise “Özellikle sulanabilir tarım arazileri ile su havzalarında bu tür işletmelerin yapılmasına izin verilmesi, yer altı su kaynaklarının kontrolsüz kullanımı ilçemizin geleceği açısından endişe yaratmaktadır.” Bu ve buna bağlı diğer gerekçelerle Valilik makamına başvuran muhtarlar, Valilik makamına bağlı ilgili kurum ve kuruluşların yer seçimi izinleri verilirken gerekli hassasiyetlerin gösterilmediğini söylediler. Büyük kapasiteli ticari hayvan yetiştiricisi işletmelerin yarattığı kirliliğin bilindiğini iddia eden muhtarlar özellikle büyük kapasiteli işletmelere izinler için azami özen gösterilmesini talep ettiler. 21.04.2011 tarihinde Bolu Valiliği'ne teslim edilen dilekçe de Mudurnu, Munduşlar, Dereçetinören, Çepni, Ormanpınar, Karataş, Hüsamettindere, Gelinözü, Örencik, Samat, Dolayüz, Dedeler, Kilözü, Feruz, İğneciler, Ekinören, Çağşak, Göncek, Sürmeli, Samsaçavuş, Karapınar Kavağı, Yazılar, Beyderesi, Kacık, Bulanık, Yeğenderesi, Mangırlar, Gölcük, Bostancılar, Pelitözü, Vakıfaktaş, Kavallar, Taşçılar, Tımaraktaş, Kurtlar, Esenkaya, Hacımusallar, Keçikıran, Karşıköy köyleri ve Mudurnu Merkez Büyük Cami Mahallesi muhtarlarının imzası bulunuyor.

Gazetemize gelerek açıklamalar yapan Mudurnu ilçesi köy muhtarları dilekçede imzası bulunmayan diğer köy muhtarlarının da ilgili dilekçeye imza atacaklarını; ancak zaman darlığı sebebiyle imzaları yetiştiremediklerini söylediler.

MUHTARLAR GÖRÜŞLERİNİN ALINMASINI İSTEDİ

Muhtarların imzalarının bulunduğu dilekçede şu ifadelere yer verildi: “Bu tesislerin kuruluşu, yer altı sularının kullanımı izinleri verilmesi sırasında, bugüne kadar yer seçimi açısından gerekli hassasiyetin gösterilmediği, yeterli incelemelerin yapılmadığı ve sulanabilir tarım arazilerine, su havzalarına tesis kurma, kuyu açma izni verildiğini gözlemlemekteyiz.

Büyük kapasiteli ticari hayvan yetiştiriciliği işletmelerinin yarattığı kirlilik, çevreye, su kaynaklarına verdiği zararlar bilinmektedir. Bu nedenle makamınıza bağlı ilgili kurum ve kuruluşların özellikle büyük kapasiteli işletmelere bu bapta vereceği izinler için azami hassasiyetin gösterilmesine ilgili köy muhtarlarının görüşlerinin alınmasına emirlerinizi arz ve talep ederiz.UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.