18 Ağustos 2019
  • Bolu15°C
  • İstanbul21°C
  • Ankara21°C

AYDINLIK ADAM KORKUT BORATAV AİBÜ'DE

Aydınlık Adam Korkut Boratav AİBÜ'de

28 Nisan 2011 Perşembe 00:00

AİBÜ-İktisat Topluluğu'nun davetlisi olarak Bolu'ya gelen; Prof. Dr. Korkut Boratav ve Prof. Dr. Erinç Yeldan, 26 Nisan 2011 Salı günü saat 14.00'de, AİBÜ Pembe Salon'da sunum yaptılar.

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümü emekli öğretim üyesi olan Prof. Dr. Korkut Boratav, daha önceki yıllarda da AİBÜ'nin açılış dersini vermek için Bolu'ya gelmişti.

Korkut Boratav'ın; “Türkiye'de Sermaye Hareketleri”, Prof.Dr. Erinç Yeldan'ın; “Dünya'da ve Türkiye'de Ücretli Emeğin Seyri” konulu sunumlarını dinlemek için gelenler salona sığmadı. Üniversite öğrencilerinin yoğun ilgi gösterdiği sunum, büyük bir dikkatle dinlendi.

Prof. Dr. Korkut Boratav; Dünya ölçeğinde bir iktisatçı olmasının yanı sıra, Sosyal Bilimlerin farklı disiplinlerinde de, çok önemli katkıları olan bir bilim insanı olarak biliniyor. Meslektaşlarının deyimi ile O, bir “Başöğretmen”. İktisat bilimini; piyasalar için değil, halk için yapan, Türkiye'nin yüz akı bir aydınlık insan.

1935 yılında, Konya Lisesi'nde öğretmenlik yapan; Pertev Naili Boratav ve Hayrunnisa Boratav'ın ilk çocukları olan Korkut Boratav, bir yanı ile de BoluMudurnulu. Dedesi Abdurrahman Naili Bey, 19161932 yılları arasında Mudurnu Kaymakamlığı yapmış. Bu sürede aile bir dönem Bolu'da ikamet etmiş. Baba Pertev Naili Boratav, Dünyanın önde gelen Halkbilim (Folklor) uzmanı ve Türkiye'de Halkbilim kürsüsünün kurucusu. Korkut Boratav çocukluğunda pek çok kez Mudurnu'ya gelip kalmış. Boratav ailesi, 1980'li yıllara değin Mudurnu ile bağını sürdürmüş

MUDURNULULAR DERNEĞİ'NDEN KORKUT BORATAV'A HOŞ BİR SÜRPRİZ!

Mudurnulular Derneği yöneticileri, AİBÜİktisat Topluluğu'nun davetlisi olarak Bolu'ya gelen Prof. Dr. Korkut Boratav'a; sunumu öncesinde hoş geldiniz ziyaretinde bulundular. Bu ziyaretleri sırasında, Korkut Boratav'ın Mudurnu'daki çocukluk arkadaşı Edip Atalay ile buluşmasını sağladılar.1940'lı yıllardan beri ilk kez birbirleri ile karşılaşan iki çocukluk arkadaşı, büyük bir heyecan yaşadılar. MudurnuÇavuşlar Çiftliği'ndeki çocukluk anılarından bahsettiler. Babalarının samimi dostluklarından bahsettiler. Edip Atalay; “Pertev Bey, ilk folklor derlemeleri sırasında babam Cemal Atalay'dan aldığı bir defterden bahsederdi. Bunu kitaplarında da yazmış. Bu kitabı ve eski fotoğraflarını bize Paris'ten göndermişti” diye söyleştiler. Mudurnulular Derneği Başkanı, İbrahim Durak; son beş yıldan bu yana, dernek olarak çıkardıkları dergileri ve Pertev Naili Boratav adına çıkardıkları dergilerinin özel sayısını, Korkut Boratav'a sundular. Mudurnulular Derneği yöneticileri ve Edip Atalay, beraberce Pembe Salon'a geçerek, Korkut Boratav ve Erinç Yeldan'ın sunumlarını izlediler.UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.