23 Nisan 2019
  • Bolu10°C
  • İstanbul15°C
  • Ankara12°C

FATİH METİN, MİLLETVEKİLLİĞİ SÜRECİNİ DEĞERLENDİRDİ: “AK PARTİ İKTİDARINDA BOLU'DA ÇALIŞAN SİGORTALI İŞÇİ SAYISI YÜZDE 100 ARTTI”

Fatih Metin, milletvekilliği sürecini değerlendirdi: “AK PARTİ İKTİDARINDA BOLU'DA ÇALIŞAN SİGORTALI İŞÇİ SAYISI YÜZDE 100 ARTTI”

03 Mayıs 2011 Salı 00:00

Bolu Milletvekili Fatih Metin ile akla gelen her şeyi konuştuk. Birinci dönem milletvekilliği süresince neleri planladı, neleri gerçekleştirdi, şimdiki hali hazır süreçte 3'üncü sıra adaylığından memnun mu? Eğer parlamentoda tekrar Bolu'yu temsil edebilme şansı olursa Bolu için yeni dönemde neler üretmeyi tasarlıyor? Bugün yayınladığımız röportajımızın ilk bölümünde Bolu Milletvekili Fatih Metin'in birinci dönem çalışmaları var. İkinci bölümünde ise planladığı Bolu seçmenlerine vaatleri.

Fatih Metin'le gerçekleştirdiğimiz röportajımızın ilk bölümünde doğalgaz, toplu konut, turizm, havaalanı, sağlık, organize sanayi bölgesi ve yatırımlar, istihdam, tavukçuluk ve eğitim projeleri hakkında gerçekleştirdikleri ve sürdürdüğü çalışmaları yer alıyor.

Siyasi hayatı boyunca bulunduğu hiçbir göreve atamayla gelmediğini söyleyen Fatih Metin, hep sandıkla göreve geldiğini belirtti ve “Sandık benim işim” dedi. Partisiyle son derece uyumlu bir siyasi hayatının olduğunu ifade eden Metin, açıklamalarında şunları söyledi:

“MİLLETVEKİLLİĞİM SÜRESİNCE OMUZLARIMDAKİ AĞIR YÜKÜ HEP HİSSETTİM”

“Çok zor dönemlerde, bir anlamda savaşa savaşa, milletin gücünü ortaya koyarak bugünlere geldik. Bundan sonrada millet iradesinin sandığa yansımasıyla, aynı gücü arkamıza alarak devam edeceğiz. 2007 Genel Seçimleri'nde yine 3'üncü sırada aday gösterilmiştim. Halkımızın da teveccühü oldukça üst sıralardaydı. Vatandaşlarımıza bu anlamda çok teşekkür ediyorum. 4 sene boyunca çok büyük sorumluluğu olan milletvekilliği makamında görev yaptım. Bu makamların hepsi gelip geçici. Çünkü bizden önce ciddi siyasi partiler ve ciddi siyasi kişiler vardı Bolu'da. Bugün bu yetki bizde. Ama önemli olan bu makamların geçiciliğini göz önünde bulundurarak, ardımızda hoş bir seda bırakmaktır. 4 senenin sonunda yine üçüncü sıra takdir edildi. Baktığımızda vatandaşımızın bizzat kendisi bana moral veriyor. Ben moralsiz değilim. Çünkü Ak Parti Bolu'da iki dönem üç sıfır yaptı. 12 Haziran'da da üç sıfır olacağına inanıyorum. Sokaktaki vatandaşlarımız gayretimizi ve samimiyetimizi onaylıyorlar. Bu benim için çok önemlidir. Milletvekilliğim süresince de bu görev bilinciyle ve bu sorumluluk anlayışıyla hareket ettim. Ve üçüncü sıradan milletvekili olduğum o dönemde de omuzlarımdaki o ağır yükün sorumluluğunu da hissettim.”

“AK PARTİ MİLLETVEKİLLERİ OLARAK BOLU'NUN PROBLEMLERİNE, BEKLENTİ İÇERİSİNDE OLAN PROJELERİNE AĞIRLIK VERDİK”

Milletvekilliğinin sorumluluk alanı ve yapmış olduğu işlerin çok farklı olduğunu kaydeden Metin, Ankara bürokrasisine ve milletvekilliği pozisyonuna alışma noktasında büyük gayret sarf ettiğini söyledi. Metin, “İlk kez Meclis'e giden bir vekilin, milletvekilliğine adapte olması yaklaşık 2 yılı buluyor. Ben bu süreyi olabildiğince kısa tutmaya çalıştım. Bunda da il başkanlığının vermiş olduğu tecrübe çok etkili oldu. Ve sonrasında da diğer milletvekili arkadaşlarımızla birlikte Bolu'nun bekleyen problemlerini, beklenti içerisinde olan projelerine ağırlık verdik” diye konuştu.

“VATANDAŞLARIMIZIN İLK TALEBİ DOĞALGAZ OLDU”

Milletvekili olarak Ankara'ya gitmesinin ardından ilk çalışmasının Bolu'nun beklentilerini tespit etmek olduğunu kaydeden Metin, beklentilerin tespiti yönündeki araştırmaları vatandaşlarla birebir görüşmelerde bulunarak ve anket firmaları aracılığıyla gerçekleştirdiklerini söyledi. Metin vatandaşların kendilerinden beklentileri konusunda ise şunları söyledi: “Vatandaşlarımızın bu taleplerinin birincisini doğalgaz oluşturdu. Bugün Bolu merkezde de kullanımına başlanan doğalgaz halktan gelen talepler doğrultusunda gerçekleşti. Önümüzdeki iki üç yıl içerisinde Bolu'nun tamamı doğalgazı kullanabilir duruma gelecektir.
Vatandaşlarımızdan bize gelen ikinci büyük talep toplu konut ihtiyacıydı. Bugün itibariyle ilçelerimiz ve beldelerimiz dahil 3 bin 700 konutu sahiplerine teslim ettik.

“TURİZMDE CİDDİ HEDEFLER ORTAYA KOYDUK”

Üçüncü talep ise turizmle ilgiliydi. Bolu'da turizm konusunda büyük beklentiler vardı. Turizm konusunda ciddi ve uzu süren araştırmalarda bulunduk. Bunların neticesinde turizmde ciddi hedefleri ortaya koyduk. Abant, Gölcük, Yedigöller, Aladağlar, Kartalkaya ve diğer ilçelerimizde bulunan argümanlarımızı bir potada değerlendirip turizme ivme kazandırılması gerektiği hususunda çalışmalar yaptık. Bunu Turizm Master Planı çalışması başlatarak yaptık.”

FATİH METİN, TURİZM YATIRIMLARINI ANLATTI

Bugüne kadar turizmle ilgili kamuoyunda çok şeylerin konuşulduğunu; ancak kendilerinden önceki siyasi iktidarlar tarafından somut adımların atılmadığını dile getiren Metin, turizm konusundaki yatırımların tamamının özel sektör tarafından yapıldığını belirtti. Metin Bolu'da hayata geçirilen ve geçirilmesi planlanan turizm yatırımları hakkında şu ifadeleri kullandı: “Bir Kartalkaya markası hiçbir siyasi irade tarafından değil, tamamen özel sektörün gayretleriyle oluşmuştur. Dolayısıyla turizmin gelişmesi de yine özel sektöre bağlı olacaktır. Bizim görevimiz özel sektör girişimcisinin yatırım cesaretini arttıracak, onları yatırıma özendirecek altyapıyı hazırlamaktır. Biz bununla ilgili çalışmaları başlattık. Mevcut ülke çapında Bolu'yu tanıtan, Bolu'nun marka olmasını sağlayan tüm turizm kaynaklarını harekete geçireceğiz. Bununla ilgili Karacasu'da polemik konusu ASTAY firmasına dair konular bir hukuki talihsizliktir. Ama netice itibariyle önemli bir yatırımdı. O bölgede hayata geçirilen Gazelle yatırımı da oldukça önemli bir yatırımdır. Bu da görmezden gelinmemelidir. Bugün en az 250 kişilik istihdam sağlayan, 5 yıldızlı, turizm anlamında Bolu'nun yüz akı olan bir tesistir. Karacasu'daki İl Özel İdaresi'ndeki bu arazideki bu hukuki talihsizlik çözüldükten sonra da o bölgede turizm yatırımının mutlaka yapılacağına inanıyorum. Bununla ilgili o bölgede devremülk projesi olarak ciddi bir çalışma var. Karacasu'da termal turizm konusunda ciddi çalışmalarımız bir yandan devam ediyor. Yine Arkut Dağı'nda yaklaşık 7 yıldır devam eden bir uluslar arası bir kayak organizasyonu var. Bunu daha da yukarılara getirecek bir seviyeye getireceğiz. Buraya 250 yatak kapasiteli bir kayak evi inşası yapılacak. Onunla ilgili program alındı, ihalesi önümüzdeki günlerde yapılacak.”

HAVAALANI PROJESİNDE SON DURUM

Turizm altyapısı konusunda ulaşıma da büyük önem verdiklerinin altını çizen Fatih Metin, 2 yıl içerisinde tüm ilçe yollarını bitirmeyi planladıklarını söyledi. Metin konuyla ilgili olarak, “İlçe yollarımızın bir kısmında çalışmalar başladı, bir kısmı da programa alındı ve ihalesi yapılacak. Öte yandan havaalanı projesi çok önemli bir aşamaya geldi. Belediye Başkanımızın gayretleri ve bizlerinde destekleriyle Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'nden bu konuda olumlu rapor çıktı. Önümüzdeki günlerde bu konu daha net bir şekilde ortaya çıktıktan sonra kamuoyuna açıklayacağız. Yine bu dönemde turizmde altyapı çalışması olarak önemli bir safhaya getirdiğimiz bir projedir havaalanı projesi. Turizm konusunda asıl gelişimin sağlanması için sivil toplumuyla, siyasetiyle, kurumlarıyla bütün Bolu'nun bu işi sahiplenmesi gerekiyor ve buna yönelikte bir hareket tarzı belirlemesi gerekiyor. Ama biz şimdiden bu konuda kendi beklentilerimize yönelik öngörülerimizi ortaya koyduk ve çalışmalara da başladık” şeklinde konuştu.

“SAĞLIKTA ÇOK CİDDİ BİR MESAFE KAYDETTİK”

2007'de milletvekili seçildikten sonra vatandaşlardan kendilerine gelen dördüncü talebin sağlık konusu olduğunu kaydeden Metin, “Ak Partili üç milletvekilli döneminde Bolu sağlık alanında çok ciddi bir mesafe kaydetti. Buna da örnek vermek gerekirse, devlet hastanesi kapsamında çok ciddi bir güce sahibiz. Toplam 400 yatak kapasiteli iki ünitemiz var. Bunun yanı sıra Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi, Kadın Doğum Hastanesi ve Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi büyük hizmetler vermektedir Bolu'ya. Öte yandan önümüzdeki ay açılacak olan Diş Hastanesi de bu hizmetlere dahil olacak. Kadın Doğum Hastanesi ve Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi zaten vardı ama Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi ile Diş Hastanesi'ni Bolu'ya kazandırmış olduk. Tıp Fakültesi'yle alakalı çok ciddi anlamda talep gören bir kaynak vardı ve o kaynağı da sağladık. Geçtiğimiz günlerde Tıp Fakültesi'ni ziyarete gittiğimizde orada yatan hastaları gördüm ve orada sağlanan hizmetlerle çok gururlandım. Yatan hastaların yüzde 80'inin il dışından gelen hastalardan oluştuğunu öğrendim. Düzce, Devrek ve Zonguldak illerinden tedavi olmak için Bolu'daki hastaneleri tercih eden insanların oluşu beni ayrıca memnun etti. Demek ki Bolu'da sağlık alanındaki gelişmeler o kadar iyi noktadaki çevre illerden hasta çekmekte. Önümüzdeki dönemde Çevre ve Orman Bakanlığı'ndan tahsis edilen bir yere bir Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi daha yapılacak” diye konuştu.

METİN, ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ YATIRIMLARINI ANLATTI

Öncelik sırasına göre vatandaşlardan kendilerine ulaşan beşinci talebin ilçe yollarının yapılması yönünde olduğunu kaydeden Fatih Metin, şunları söyledi: “Bu konuda gerekli çalışmaları yaptık ve bütün ilçelerimizi hedeflediğimiz 2013 yılı itibariyle ilçe yollarımız bitmiş olacak. Bir büyük talepte ekonomiyle alakalıydı. Türkiye'de malum işsizlik yılların sorunu. Bununla ilgili de mevcut Bolu'daki yatırım ve üretim kapasitesinin daha yukarılara taşınması hususunda neler yapabiliriz konusunda görüş alışverişlerimiz oldu. Bolu'da bu sanayinin gelişmesi ve Bolu'ya yatırımların olabilmesi için sanayi bölgelerinin oluşturulması gerekiyor. Ama mevcut arazi yapımız gereği bizim Bolu merkez itibariyle genişleme alanımız organize sanayi bölgesinin yanında bulunan araziydi. Orayla alakalı Sanayi Bakanlığı'yla yapmış olduğumuz görüşmeler neticelendi. Altyapı ihalesi de Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü tarafından yapıldı. Bu önümüzdeki aylar içerisinde de oranın altyapısı bitmiş olacak. Orada 41 parsel daha oluşmakta. Ama daha önce oluşturulan o 55 parselli mevcut Organize Sanayi Bölgesi'ndeki ilk kuruluştaki hatanın bu dönem yapılmaması gerekiyordu. Onun içinde yatırım konusunda hassas davranılması gerekiyor idi. O noktada çok ciddi talepler var.”

FATİH METİN'DEN MUHALEFETİN TEŞVİK ELEŞTİRİLERİNE YANIT

Bolu'nun teşvik kapsamı dışında kalmasına dair muhalefetin eleştirileriyle ilgili olarak Fatih Metin, şu açıklamalarda bulundu: “Muhalefet teşvikten yararlanılamamasının sıkıntılarını ortaya koyuyor ama baktığımızda mevcut Organize Sanayi Bölgemizin çok ciddi anlamda geliştiğini son 10 yıl içerisinde görüyoruz. Yeni yatırımların olduğunu görüyoruz. Hem katma değer açısından, hem üretim açısından, hem de istihdam açısından çok ciddi anlamda yüzde 100'e varan kapasite artırımı görüyoruz. Örneğin Arçelik Romanya'daki fabrikasını Bolu'ya taşıdı. Dolayısıyla Arçelik fabrikası yüzde 100'lük bir kapasite artırımına gitti. Buna bağlı olarak Bolu'da yan sanayiler gelişti. Onun dışında yeni firmalar Organize Sanayi Bölgesi'nde yer buldular ve faaliyete geçtiler. Ve yeni Organize Sanayi Bölgesi'nde biz arzu ettik ki bu yapılanların içerisinde katma değeri ve istihdamı yüksek yatırımlara yol açsın. Ve bu konuda da ilk firma Gezer olmuş oldu. İnşallah bunu başka firmalarda takip edecek. Bu konuda da gerekli girişimlerimiz ve çalışmalarımız devam ediyor.”

“AK PARTİ İKTİDARINDA BOLU'DA ÇALIŞAN SİGORTALI İŞÇİ SAYISI YÜZDE 100 ARTTI”

Ak Parti iktidarı döneminde Bolu'da sigortalı işçi sayısında büyük artış gözlendiğini dile getiren Metin, “Bu konuda rakamlarla konuşmak lazım. Sosyal Güvenlik Kurumu'nun verilerine göre, 2002 itibariyle Bolu'da çalışan sigortalı işçi sayısı 20 bin civarındayken, bugün bu rakam yüzde 100'lük artışla 40 bini aşmış durumda. 8 yıllık süre içerisinde ekonomide yüzde 100'ü bulan bir ivme yakaladık. Özellikle tavuk sektörü her geçen gün rekorlar kırıyor ve firmalarımız Türkiye'nin en büyük 100 firması arasına girmiş durumdalar. Bunlar Bolu ekonomisine elbette ki yansıyor. Bunları göz önünde bulundurmak gerek diye düşünüyorum” açıklamasında bulundu.

“METİN, BOLU'NUN EĞİTİMDEKİ DURUMUNU RAKAMLARLA AÇIKLADI”

Ak Parti iktidarı süresince Bolu'da eğitim konusunda gerçekleştirilen yatırımlar hakkında açıklamalarda bulunan Fatih Metin, “İktidara geldikten sonra lise, meslek liseleri ve yurt yapımında üç kat dört kat bir artış var. Daha önceki rakamlarla bugünkü rakamlara baktığımızda 27 olan meslek lisesi 37'ye çıkmış durumda. 2 tane olan Anadolu Lisesi 10'a çıkmış durumda. Bunun dışında 22 olan yurt sayısı 32'ye çıkmış durumda. Öte yandan üniversitemizin gelişimi devam ediyor. Buna bağlı olarak YURTKUR yatırımları devam ediyor. Yurt kapasitesi 3 binden 6 bini geçmiş durumda. Aynı şekilde ortaöğretimdeki derslik sayısında da ciddi bir artış yakaladık. Bolu nüfusunda ciddi bir artışta söz konusu olmadığı gibi gerilemede söz konusu değil. İlçelerden Bolu merkeze gelen bir nüfus var. Bu da sağlık ve eğitim göçü olarak gerçekleşmekte” ifadelerini kullandı.

(Fatih Metin'le yaptığımız röportajımızın devamı yarın)


UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.