23 Eylül 2019
  • Bolu12°C
  • İstanbul18°C
  • Ankara13°C

ÖĞRENCİLER BOLU'DA GÜVENLİK PROBLEMİ YAŞIYOR

ÖĞRENCİLER BOLU'DA GÜVENLİK PROBLEMİ YAŞIYOR

12 Mayıs 2011 Perşembe 00:00

Abant İzzet Baysal Üniversitesi Sosyal Bilgiler öğretmenliği son sınıf öğrencileri, Bolu'da yaşayan öğrencilerin karşılaştıkları sorunlar ve öğrencilerin sorunlara yönelik çözüm önerilerini kapsayan proje çalışması yaptılar. Proje kapsamında Bolu'da öğrencilerin çoğu güvenlik problemi yaşadığını belirtti.

Fatma Zehra Gül: Şu anda kalmış olduğum yer özel ev. Yurt fiyatlarının öğrenci bütçesine göre yüksek olmasından dolayı özel evi tercih ettim. Ayrıca yurt sayılarının yeterli olmamasından dolayı kalacak yurt bulamamam da özel evi tercih etmem diğer bir nedenidir. Bolu'da devlet ve vakıf yurtlarının sayısı yeterli değil, özellikle erkek öğrencilere yönelik yurt sayısı ne yazık ki daha da az. Ders çalışma ortamı yurtlarda pek sağlanamıyor, gerek gürültü gerek etüt salonlarının yetersizliği bunun sebeplerinden sadece bir kaçıdır. Ben de sağlıklı ders çalışma ortamına sahip olmak için özel evi tercih ettim. Ev sahipleri öğrencilere evlerini kiraya vermeye pek sıcak bakmıyor ve ev sahipleri öğrencilere karşı olumsuz düşüncelere sahipler. Özel evde kalan öğrenci arkadaşlarımız bazen de güvenlik sorunları ile karşılaşıyorlar. (çoğunlukla bayan öğrenci arkadaşlarımız). Kira fiyatları daha uygun olabilir ve evlerin güvenliği sağlanmalıdır.

İbrahim Deveci: Şu anda yurtta kalıyorum. Yemek ve temizlik sorumluluğunun olmaması, fatura ödeme derdinin olmaması ve güvenliğin sağlanmasından dolayı yurt tercihinde bulundum. Bolu'da yurt sayıları yeterli değil. Bazı arkadaşlarımız da mecburen evi tercih ediyorlar. Kaldığım yer başta olmak üzere diğer öğrenci arkadaşlarımdan da gözlemlediğim kadarıyla öğrencilerin kaldığı yerlerde temizlik konusunda yeterince hassasiyet gösterilmiyor, yemekler ise sağlık ve temizlik konusunda yeterince güvenilir değil. Bir de yurtlarda görevlendirilen personeller gerekli mesleki donanıma sahip değil, bu da iletişim ve güvenlik sorunlarına neden oluyor. Bazı yurtlarda öğrenci odaları kalabalık. Bu da öğrencinin yaşam standardını olumsuz etkiliyor. Yurtlarda gerekli ders çalışma ortamları sağlanamıyor. Odalar en fazla iki kişilik olmalı, sürekli sağlık hizmeti sağlanmalı, yemekler en az dört çeşit sağlıklı ve temiz olmalıdır. Öğrencilere yönelik ders çalışma alanları iyileştirilmeli (etütlerdeki masa sayıları artırılmalı vs..) Personel seçimine dikkat edilmeli personel iyi bir mesleki eğitimden geçirilmelidir.

Derya Yüksel: Özel yurtta kalıyorum; devlet veya vakıf yurdunda kalmak istiyordum. Ne yazık ki bu yurtlarda kalmaya hak kazanamadım. Özel evleri de güvenliklerinin yetersizliklerinden dolayı tercih etmedim. Yüksek ücretli bir yurtta kalmama rağmen gerekli hizmeti alamıyorum. Örneğin; her hangi bir sağlık personeli ya da revire bile sahip değiliz. Yemekler ve temizlik konusunda yeterli hassasiyet gösterilmiyor. Güvenlik olması gereken düzeyde değil. Öğrencilere yönelik yurt içerisinde aktivite alanları bulunmamaktadır. Devlet ve vakıf yurtlarının sayısı artırılmalı, öğrencilere yönelik kampüs içerisinde öğrenci köyleri oluşturulmalıdır.

Hazırlayan: Zeynep Çamak, Gülizar Önler, Kezban Şengör, Özge Uçar, Özgül Yüce.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.